Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vláda v roli černého pasažéra

29.05.2007  |  zdroj: HN  |  123× přečteno      vytisknout článek

Vláda v roli černého pasažéra Slova Martina Římana brnkající na strunu národní ublíženosti se nakonec přetavila do velmi razantního kroku - kabinet bude žalovat Evropskou komisi kvůli přídělu emisních povolenek na období 2008-2012.

Co se vlastně stalo? Loni v listopadu si české podniky prostřednictvím vlády zažádaly o povolenky pro vypuštění 102 milionů tun oxidu uhličitého. Od komise však dostaly povolení jen pro 86,8 milionu. Je to množství, které se - s ohledem na skutečný objem emisí v ČR a také s ohledem na předcházející rozhodnutí komise - dalo očekávat.

Ambice neškodí

Je třeba zmínit několik základních fakt. Za prvé: český průmysl vypouští ročně reálně 82 milionů tun CO2. Zadruhé: cílem obchodovatelných emisních povolenek je chránit klima prostřednictvím snižování emisí, a to ekonomickou, nikoli direktivní cestou. V žádném případě systém neslouží k dotování vývozů elektřiny. Zatřetí: ČR má stále 1,7krát vyšší energetickou náročnost průmyslu než západoevropské země, a tedy i značné rezervy v úsporách.

Ublíženost není na místě. Evropská komise měřila v podstatě všem zemím stejně. Vycházela z prognóz a dat Evropského statistického úřadu, z reálných emisí v roce 2005 a ze zkušeností z prvního období fungování systému emisních povolenek. Představa, že nadsazení emisí o čtvrtinu (Česko) přinese více povolenek, je výrazem buď neskonalé naivity, nebo drzosti.

Staré členské země se v podobném měřítku k takové taktice neuchýlily. Například Španělsko či Slovinsko si dokonce dobrovolně navrhly emise výrazně nižší, než mají dnes.

Vraťme se však zpátky k Česku. Pro období 2005-2007 zažádala ještě minulá vláda o povolenky na 107 milionů tun. Komise nám jich nakonec přidělila 97 milionů a již tehdy průmysl vzýval magickou stovku jako hranici svého přežití.

Ukázalo se ale, že i toto číslo bylo hrubě nadsazeno, neboť v roce 2005 vypustily české podniky do ovzduší jen 82 milionů tun CO2. Tedy o devět procent méně než v roce předchozím, a to při bezprecedentním růstu ekonomiky. Jasně se tak ukázalo, že rychlý ekonomický růst a prosperita jsou možné, aniž bychom museli zvyšovat emise.

Také Římanovo tvrzení, že Česko, na rozdíl od mnoha západoevropských zemí, plní své závazky vyplývající z Kjótského protokolu, je v tomto kontextu zcela scestné. Jak by také neplnilo, když se tyto závazky odvíjejí od roku 1990, kdy zde ještě ze setrvačnosti fungovaly všechny elektrárny a hutě pumpující energii do žil RVHP.

Je-li však jedinou ambicí našeho průmyslu poměřovat efektivitu s dinosauří érou reálného socialismu, pšenka mu v konkurenci dlouho nepokvete. K dosažení efektivity západoevropských energetických odvětví máme ještě pěkný kus cesty a pouhým plněním Kjóta jej rozhodně neujdeme.

Nejodvážnější ministr

Ministru Římanovi nicméně nelze upřít odvahu: jít se hádat před Evropský soudní dvůr jako zástupce země s největším znečištěním na jednotku produkce v zádech, to vyžaduje skutečně kus pořádného chlapa.


Autor pracuje jako projektový manažer v Greenpeace ČR


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist