Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Spor s Bruselem je chybou

08.06.2007  |  zdroj: HN  |  123× přečteno      vytisknout článek

Spor s Bruselem je chybou Vládní rozhodnutí zažalovat Evropskou komisi kvůli údajně diskriminačnímu přídělu emisních povolenek provází polemika. Diskuse se však zatím soustředily jen na některé z důležitých aspektů. Zamyslíme-li se nad dalšími souvisejícími otázkami, posune se kyvadlo hodnocení v neprospěch vládního kroku.

Začněme nejdůležitější otázkou: zda se nedostatek povolenek může stát limitujícím faktorem rozvoje ekonomiky. Odpovědí je jednoznačné ne.

Nijak velká hrozba

Předně, není pravda, že by byl růst ekonomiky za každých okolností spojen s vyššími emisemi.

Česká ekonomika roste v segmentech, na které je vývoj emisí málo citlivý. To prokázal přesvědčivě rok 2006, kdy růst HDP reálně přesáhl šest procent, průmysl zvýšil svou výrobu o 9,7 %, ale emise narostly jen asi o 1,8 %. Je-li cílem vlády budovat znalostní ekonomiku a podporovat rozvoj kvalifikovaných služeb spíše než zpracovatelského průmyslu, obavy z nedostatečného limitu povolenek by tuplem neměly být na místě.

Nejde ale jen o měnící se strukturu ekonomiky. Několikaleté citelné zdražování energií přimělo ekonomické subjekty k investicím do úsporných opatření. Jejich příznivý dopad na spotřebu energií, které se podílejí 70 procenty na celkových emisích, bude sílit. Také samotní výrobci energií plánují zvyšovat produkci čistých energií bez emisí.

Ani v případě, že by přes všechna omezující opatření vyvolal silný růst ekonomiky překročení limitu, nekonalo by se ovšem žádné drama. Zvýšení limitu emisí o 1 % dokoupením povolenek by mohlo stát v modelovém případě půl miliardy korun, což není - z hlediska expandující ekonomiky - zničující suma.

Ani prozíravé, ani politické

Jelikož jsou uvedené okolnosti jistě známy i vládním činitelům, nabízí se otázka, proč kabinet vůbec otvírá spor, který potrvá řadu let a v němž se šance na vítězství české strany jeví jako mizivá. Příklad Slovenska, které rovněž zažalovalo Evropskou komisi, není srovnatelný. Slovensko se může ve sporu opřít o argument nutnosti uzavřít z hlediska emisí příznivou, ale bezpečnostním standardům nevyhovující jadernou elektrárnu a její kapacitu nahradit kapacitami horšími z hlediska bilance emisí. Podobný argument Česku chybí.

Ani politický motiv eskalace problému s povolenkami nezní logicky. Emisní limity nejsou tématem sledovaným širokou veřejností, těžko přinesou jakékoliv politické síle růst volebních preferencí.

Neuspokojí ani hypotéza, že vláda brání zemi proti diskriminaci z hlediska vyššího principu. Pokud je o své pravdě přesvědčen jednotlivec a brání ji při minimální šanci na úspěch s vynaložením své energie a svých finančních prostředků, může si ve svém okolí vysloužit pochopení i sympatie. Pokud stejně jedná vláda, budí spíš dojem, že nemá ve svém repertoáru dostatek pozitivních témat, která by mohla veřejnosti naservírovat.

Nejistota kazí podnikaní

Kdo tedy může mít z otevření sporu prospěch? S určitostí lze to lze tvrdit o jediné zájmové skupině, kterou je velký průmysl. A to ještě jen pokud se na věc díváme úzkým pohledem finančních zisků a ztrát. Zatímco vládní prohrou ve sporu průmyslové podniky nic neriskují, eventuální vítězství vlády by přineslo navýšení limitu emisí a podnikům možnost vydělat na prodeji nepoužitých povolenek.

Spor o povolenky lze chápat jako snahu vlády zajistit velkému průmyslu zisky. Na tom nemusí být nic špatného. Problematicky ale vypadá vedlejší efekt sporu, kterým je znejistění podnikatelské sféry ohledně návratnosti investic do snižování emisí.

Nejistota podnikání nesvědčí. Podlehnou-li manažeři podniků iluzi, že je šance spor proti Evropské komisi vyhrát, mohli by reagovat odkládáním některých investičních projektů. A namísto toho se soustředit na lobbing s cílem dosáhnout přerozdělení dodatečně získaných povolenek ve prospěch jejich podniků.

AUTOR: Pavel Sobíšek
Autor je hlavním ekonomem HVB Bank


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist