Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čína dělá větší díru do ozonu než USA

22.06.2007  |  zdroj: HN  |  141× přečteno      vytisknout článek

Čína dělá větší díru do ozonu než USA Čína dosáhla dalšího prvenství. Tentokrát si ho ale přát nemohla. Předstihla Spojené státy a stala se největším producentem oxidu uhličitého, skleníkového plynu, který je podle ekologů nejvíc zodpovědný za globální oteplování.

Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila nizozemská Agentura pro životní prostředí, jež funguje jako poradce vlády v Haagu.

Podle ní nejlidnatější země světa ještě před dvěma lety vyprodukovala o dvě procenta emisí CO2 méně než USA, loni je ale již o několik procent předstihla. Do ovzduší vypustila 6200 milionů tun CO2, o 400 milionů více než Američané.

To, že se ekonomicky neobyčejně rychle rostoucí Čína, která podle odhadů každý týden vybuduje dvě nové elektrárny, dostane před Spojené státy, se čekalo. Ale spíše až za několik let.

Výsledky studie nejspíše posílí tvrzení, že dochází ke globálnímu přesunu největších znečišťovatelů do velkých rozvojových zemí. A také zvýší tlak na Čínu, aby se zapojila do nových dohod o omezení skleníkových plynů, jež mají nahradit nefunkční Kjótský protokol.

Jiný úhel, jiné počty

Nizozemská agentura ale zdůrazňuje: když se v Číně (1,3 miliardy obyvatel) a ve Spojených státech (300 milionů) přepočítá množství emisí CO2 na jednoho obyvatele, jsou na tom Číňané čtyřikrát lépe než Američané nebo dvakrát lépe než třeba Britové.

Obrovská výzva

To, že se nyní Čína dostala v produkci emisí před Spojené státy, má několik příčin. Především větší spalování uhlí v čínských elektrárnách, větší výrobu cementu a menší růst emisí ve Spojených státech kvůli zpomalení jejich ekonomiky.

Je však nutné zohlednit i to, že nové údaje nizozemské agentury nezahrnují například CO2 z letecké a námořní dopravy a emise vzniklé při těžbě a zpracování zemního plynu a ropy.

Peking sice tvrdí, že chce vypouštění skleníkových plynů omezit, ovšem nehodlá kvůli tomu obětovat svůj hospodářský růst. Na počátku měsíce sice po dvou letech příprav oznámil vytvoření historicky prvního národního plánu na boj s klimatickými změnami.

Podle analytiků v něm však nestanovil konkrétní cíle pro snížení emisí. Do roku 2010 chce pouze zefektivnit využití energií o dvacet procent, zvýšit podíl obnovitelné energie na 10 procent a zalesnit pětinu čínského území, tedy asi dva miliony kilometrů čtverečních.

Na vině je i Západ

"Je to obrovská výzva," řekl stanici BBC o znečišťování ovzduší v Číně John Ashton, specialista na klimatické změny z britského ministerstva zahraničí.

"Musíme Čínu přesvědčit, že nesmí volit mezi svou hospodářskou prosperitou a ochranou klimatu," dodal.

Ashton stejně jako jiní analytici však zdůrazňuje, že rychlý nárůst emisí oxidu uhličitého v Číně je popoháněn také konzumenty na Západě, kteří kupují její výrobky.

"Zodpovědnost za narůstání čínských emisí nemá jen Peking ale i Washington, Brusel a Tokio. Tím, jak Západ přesouvá svou průmyslovou výrobu do Číny," tvrdí John Sauven, šéf britské pobočky organizace Greenpeace.

Západní firmy se podle něj hrnou do Číny kvůli její levné pracovní síle a velkému trhu, ale o dopad průmyslu na životní prostředí se již příliš nestarají.

"Přesun výroby do Číny sice udržuje nízkou cenu výrobků, které se pak na Západ dováží, ale na úkor narůstajících emisí skleníkových plynů," říká Sauven.


Související články


Poslední diskuse k článku - 5 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Na stabilní ozonosféru už máme moc kyslíku !
Doznívání tvorby indonézského ostrovního oblouku bohužel nepřestalo,
jak jsme nedávno viděli - to stačí (nevím, je-li to jen doznívání nebo je tam ještě stále hot spot). Sopky někdy chrlí tolik fluoru, že to vyvolá i ošklivé akromegalie kostí, trhající kůži. "Přírodní" chlorované uhlovodíky už známe také (při roztoku chloridů na 71% povrchu není divu).
Freony jsou chlor-fluorované uhlovodíky a tenkrát to bylo takhle:
Freony chladí mnohem lépe než izobutan, musí se ale pečlivěji udělat jejich rozvody. To je drahé pro velkovýrobu. Velcí výrobci chladírenských
zařízení proto potřebovali dostat z trhu malé a střední firmy s lepšími lednicemi. Když se pak provalilo, že ozonosféra značně kolísá i bez zásahů lidí a sopek, bylo už pozdě - velké firmy měly svoje doma.
Podobně je to dnes s globálním oteplováním, to slouží hlavně ke zdražování nafty a paliv. Ekologické daně jsou čiré lichvářství.
vloženo: 16.12.2007 17:04     vložil:  Jan Jelínek RNDr CsC Reagovat 
Re: Re: Na stabilní ozonosféru už máme moc kyslíku !
Pokud tedy mluvíme skutečně o ozónu a ne o skleníkových plynech. Protože autor tohoto článku je zřejmě vše dobře mínící popleta.
vloženo: 16.12.2007 14:00     vložil:  Petr Skůpa Reagovat 
Re: Na stabilní ozonosféru už máme moc kyslíku !
Skepticismus je dobrá věc, zvláště v těchto vodách .. nicméně je potřeba s mírou a ne samoúčelně.

Jistě nepopřete, že nárůst - akcelerace ozonové díry rostly díky produkci arteficiálních freonů a že díky konvenci, která byla sjednána na omezení jejich produkce, bylo až překvapivě úspěšně dosaženo toho, že se dále již nerozšiřuje.

Nebo máte dojem, že tady nejde o kuzalitu, ale prostou náhodu? Právě přestaly vybuchovat sopky, tak přestala akcelerace poklesu ozónu a i snad onen růst sám?

Přírodní vlivy jistě jsou, ale to neznamená, že ty lidské nemohou rozhýbat rovnovážnou situaci nějakým nechtěným směrem.
vloženo: 16.12.2007 13:58     vložil:  Petr Skůpa Reagovat 
Na stabilní ozonosféru už máme moc kyslíku !
Laboratorní pokusy ukazují, že nejstabilnější ozonosféra v atmosféře našeho typu by byla jen při cca 6 až 7% obsahu O2, ale to už je dávný předkarbonský, ne-li i předkambrijský(?) stav.
Jinak:
ANI ČÍNA, ANI USA, ALE SOPKY - to je odedávna největší destruktor ozonosféry, protože výstup plynů je běžně desítky km nad zemský povrch. Jediná zpráva o ničivé ozonové díře v naší historii je to "slunce s mocí spalovat lidi", ale za křídy to mohlo být horší.
vloženo: 16.12.2007 13:48     vložil: Jan Jelínek RNDr CsC Reagovat 
Titulek je pěkná pitomost
Titulek je pěkná pitomost, protože emise CO2 žádnou díru do ozonu neděla.
vloženo: 23.06.2007 10:16     vložil: MiS Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist