Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vědci rozbili ústřední tezi prezidentova filmu

13.07.2007  |  127× přečteno      vytisknout článek

Vědci rozbili ústřední tezi prezidentova filmu

Nová vědecká studie [1] rozbila ústřední argument kontroverzního filmu, jenž polemizuje s výsledky klimatologických výzkumů a který nedávno prezentoval prezident Václav Klaus. Statistické propočty totiž ukázaly, že sluneční záření, jež podle snímku má být hlavní příčinou dosavadního oteplování, ve skutečnosti vykazuje přesně opačný trend.

 

Podle klimatologických propočtů [v]ětšina pozorovaného nárůstu průměrných globálních teplot“ v posledním půlstoletí je velmi pravděpodobně způsobena „nárůstem koncentrací antropogenních skleníkových plynů“ [2]. Ale sporný pořad The Great Global Warming Swindle, který prezident propaguje [3], našel jiný důvod. Současné oteplování přisuzuje silnějšímu slunečnímu záření.

 

Experti z britské Rutherford Appletonovy laboratoře a Fyzikálně–meteorologické observatoře ve švýcarském Davosu tento argument prověřovali podle statistik. Dívali se přitom na tři faktory, které by se na globálním podnebí mohly projevovat: celkové sluneční záření, ultrafialové záření a kosmické záření, které ovlivňuje vznik mraků. Srovnali jejich vývoj během posledních dvaceti let s globálními teplotami ve stejném období.

 

Zjistili přitom, že všechny tři faktory vykazují přesně opačný trend, než by musely, pokud by kterýkoli z nich měl být příčinou oteplování. Teplota v posledních dvaceti letech roste – ale slunečního záření ubývá.

 

Studie přitom podotýká, že Slunce mělo důležitý vliv na výkyvy klimatu v minulosti. Mohlo se i významně podepsat na změnách teplot v první polovině 20. století. Ale nemůže být příčinou rapidního oteplování v posledních dvaceti letech – právě naopak. Autoři své výsledky shrnují: „Všechny trendy, kterými by se Slunce mohlo podepisovat na zemském klimatu, měly opačný směr, než by bylo potřebné, aby mohly vysvětlovat pozorovaný růst průměrné globální teploty.“

 

Síla, s jakou sluneční záření ovlivňuje takzvané radiační působení na zemské podnebí, je známa. Podle propočtů jde o zhruba třináctkrát menší hodnotu, než jakou působí exhalace skleníkových plynů [4].

 

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Práce ve skutečnosti nepřináší nic dramaticky nového. Že solární trendy neodpovídají vývoji teploty, takže nemohou být příčinou oteplování, se mezi odborníky ví už delší dobu. Ale Lockwoodova a Frölichova studie nabízí přehlednou, kompletní statistickou analýzu všech faktorů, které by mohly hrát roli. Statistická data se se sluneční teorií prezidentova filmu totálně rozcházejí. Takže tahle možnost evidentně neplatí."

 

 

 

 

Kontakt:      

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 545 214 431, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

 

 

Poznámky:

 

[1] Lockwood, M., a Fröhlich, C. (2007): Recent oppositely directed trends in solar climate forcings and the global mean surface air temperature, Proceedings of the Royal Society A: publishing.royalsoc.ac.uk

 

[2] Čtvrtá hodnotící zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu: Shrnutí pro politické představitele, str. 10: www.mzp.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPOBFKW197M/$FILE/1Fyzik_zaklady_poslednĂ­_korekce_180607.pdf

 

[3] Více o filmu: www.hnutiduha.cz

 

[4] IPCC, str. 4: www.mzp.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPOBFKW197M/$FILE/1Fyzik_zaklady_poslednĂ­_korekce_180607.pdf

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 4 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Klaus odhallil nový švindl alarmistů s rakovinotvorným barvivem
Evropští byrokraté zasadili další tvrdou ránu svobodě a konkurenceschopnosti. Eurokratům už nestačí, že rum se musí vyrábět ze třtiny a že v čokoládě musí být kakao. Poté co zakázali české termosky s azbestem a nutí obchodníky dbát na práva spotřebitelů sáhli teď na naše párečky. A dokonce na samotný symbol Svobody – hamburger!

http://suta.blog.respekt.cz/c/6510/
vloženo: 21.07.2007 11:31     vložil: karkulka Reagovat 
Re: Re: Báječný článek, báječný způsob seriozní novinářské práce.
no to bol velmi cenny prispevok.. vidiet ze ste strasne mudry.. radsej sa realne zamyslite nad problematikou..
vloženo: 18.07.2007 10:51     vložil:  riki Reagovat 
Objektivita
tak si dejme vedle sebe
Experti z britské Rutherford Appletonovy.. Dívali se přitom na tři faktory, které by se na globálním podnebí mohly projevovat

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„... kompletní statistickou analýzu všech faktorů.. Statistická data se se sluneční teorií prezidentova filmu totálně rozcházejí. Takže tahle možnost evidentně neplatí."

Přitom celá studie pomijí např. setrvačnost, pokud někdo něco vyzařuje ( je otázkou zda jsou to jen ty tři zmíněné faktory) záleží také na přijemci, tedy zcela to opomiji všechny ostatní změny na naší planetě (mag. pole, změny povrchu..) a soustředí se pouze na vliv "skleníkových plynů".

Nejsem proti omezování emisí, určitě jsem za lepší živ. prostředí, ale ne způsobem jakým je to realizováno - tedy za velmi vysokou cenu - formu regulací (např. biopaliva jejich sporný přinos), nesmyslných daní a zvýhodnění - viz. dotace k alternativním energ. zdrojům.

Je potřeba jít cestou vývoje nových zdrojů a postupů, a napomoci tomu odbouraním bariér (patenty,...) a tady vidím možnost uplatnění se států, či EU - pro rejpaly státy ty patenty nepotřebují, je potřeba aby se výsledky vývoje dostaly za rozumnou cenu rychle do používání, ... tedy stát nezajišťuje výrobu a prodej - to může udělat každý.vloženo: 18.07.2007 10:46     vložil:  Reagovat 
Re: Báječný článek, báječný způsob seriozní novinářské práce.
Je hezké, že reagujete na chytlavý nadpis a styl, ale vůbec ne na podstatu věci.
Nepatříte náhodou k antialarmistům, jak se oni sami pěkně nazývají?

Mimochodem snižovat emise by mělo význam i tehdy, kdyby žádný vliv na globální oteplování neexistoval. Ony totiž zásoby přírodních surovin nejsou nevyčerpatelné a třeba využívání ropy jako suroviny pro paliva budou generace po nás nejspíš považovat za barbarství.
Ale co je nám do nich, že?
vloženo: 13.07.2007 11:47     vložil:  Standa Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist