Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak se Borová Lada zbavila kouře z pevných paliv?

21.09.2007  |  zdroj: Moderní obec  |  130× přečteno      vytisknout článek

Vlastně snadno, i když to trvalo několik let.

S tepelnými čerpadly se v Borové Ladě, obci uprostřed krásné šumavské přírody, začalo v roce 2000. V současné době je v tamních obecních i soukromých objektech instalováno 13 čerpadel.

Novinka nebyla zprvu v obci, kde žije 240 obyvatel, přijímána nijak vřele. Jeden z tehdejších zaměstnanců obecního úřadu vzpomíná: "Byl tu nájemník, který vyhrožoval, že jestli mu někdo vleze do bytu s tepelným čerpadlem, rozseká ho sekerou. Dnes se tomu všichni smějeme, protože rok poté se veřejně omluvil a přiznal, že jiné topení by už nikdy ani nechtěl." Hlavní problém byl ve vnímání tepla z topení původními kamny a z nových radiátorů. Šumavané, kteří po celé generace přikládali do kamen prosmolená polena, se těžce smiřovali s faktem, že radiátor topí a přitom se na něj dá bez problémů sáhnout.

Podobnou zkušenost s prvotním odporem uživatelů má i Jiří Bezděka, z firmy Veskom, která tepelná čerpadla IVT v obci instalovala. "Stalo se mi, že jeden z těch, kteří se na začátku vehementně bránili instalaci v obecních bytech, byl později při jednání s osobou, jíž jsem prezentoval instalaci do soukromého rodinného domu. Tolik chválil topení i celý provoz, že vlastně místo mne celou věc zobchodoval."

Iniciátorka celé akce bývalá starostka Stanislava Barantálová byla ale od začátku přesvědčena, že dělá dobrou věc. "I když nepatřím ani k zeleným, ani k ekologům, od začátku jsem neměla nejmenší pochybnosti o prospěchu tepelných čerpadel pro obec," říká dnes, kdy nad obcí Borová Lada už snad jednou provždy zmizel kouř z pevných paliv. Úspory v topení odhaduje na 60 %. Nyní lidé tedy platí za topení méně než polovinu.

HISTORIE TŘINÁCTI ČERPADEL

Stanislava Barantálová se nechala inspirovat tepelnými čerpadly na komerční prezentaci v roce 1996. O rok později byla instalace tepelných čerpadel v Borové Ladě součástí pilotního projektu pro Regionální rozvojovou agenturu Šumava - Stachy. Projekt to byl opravdu veliký, obec z roku na rok pracovala s ročním rozpočtem 17 milionů korun, tj. skoro pětkrát větším proti předcházejícím obdobím, kdy měla 3 až 4 miliony.

Vytápět pomocí tepelných čerpadel se poprvé začalo v roce 2000 na obecním úřadě, v mateřské škole a čtyřech obecních bytových domech. Na radnici si tenkrát jistě všichni oddechli, protože mnohaleté hledání úsporného a ekologického vytápění bylo úspěšně završeno. Ve všech dosavadních studiích vycházely jiné druhy vytápění totiž velmi draho. Majitelé bytových domů, kteří se k tomuto způsobu vytápění stavěli skepticky, byli po první topné sezóně velmi příjemně překvapeni. Dostali od obce zpátky přeplatek peněz. Úspory byly totiž ještě vyšší, než se původně předpokládalo.

O dva roky později se tepelnými čerpadly vytápělo i v obecním penzionu Borůvka. Úsporný systém fungující na obecním majetku inspiroval v roce 2004 i dva vlastníky řadových rodinných domů. Ve stejném roce obec instalovala tepelná čerpadla v dalších obecních bytech, později přišla na řadu základní škola a další rodinné domy.

VRTY NAHRAZUJÍ KOLEKTORY

Nyní se spouští do provozu zatím poslední třinácté tepelné čerpadlo v soukromém rodinném domě. Je ale zároveň první, které už bude čerpat teplo z horizontálního plošného kolektoru (600 m2). Předchozích dvanáct "běží" na geotermální vrty, protože větší plocha, kterou kolektory vyžadují, nebyla u jiných objektů k dispozici.

Tepelnými čerpadly vytápí nyní v Borové Ladě celkem asi 105 nájemníků obecních bytů (40 domácností) a dalších dvacet obyvatel v soukromých domech (4 rodinné domy). Ostatní používají přímotopy, lehké topné oleje nebo dřevo. Zatímco soukromníci pokračují v zavádění tepelných čerpadel ve svých domech, obec už s další etapou nepočítá. Náklady na instalaci čerpadel ve zbývající obecní hasičské zbrojnici a šatně tělovýchovné jednoty by totiž převýšily hodnotu těchto objektů.

AUTOR: JANA VLKOVÁ


Financování instalace tepelných čerpadel v Borové Ladě

Náklady v obecních objektech

První etapa: Na 6 tepelných čerpadel dostala obec dotace ze zdrojů PHARE CBC (13 mil. Kč) a od České energetické agentury (2,18 mil. Kč), dalších 10 % poskytla obec (úvěr 2 mil. Kč už splatila), Jihočeská energetika, a. s., financovala posílení technické infrastruktury.

Náklady na jedno tepelné čerpadlo činily asi 1,5 mil. Kč včetně ceny za vrty a instalaci čerpadla ze země do kotelny (cena rozvodů topení a tepelného čerpadla se nezapočítává).

Druhá etapa: Na 3 tepelná čerpadla měla obec naspořeno. Náklady na jedno tepelné čerpadlo činily asi 1 mil. Kč (výpočet instalace stejný jako v předchozí etapě).

Návratnost investice: Bez dotace 10 let, se zohledněním dotace do 4 let.

Náklady v rodinných domech

Náklady na stejný dům v řadové zástavbě na okraji obce (přes 400 tisíc Kč) a uvnitř obce (360 tisíc Kč) se mohou lišit například i kvůli zateplení fasády. Proto je nelze přesně vyčíslit. Majitelé domů měli možnost požádat Státní fond životního prostředí o dotaci.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist