Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Budoucnost s otazníkem

06.11.2007  |  zdroj: EKONOM  |  124× přečteno      vytisknout článek

Budoucnost s otazníkem I když Evropa začne šetřit a využívat víc alternativních zdrojů, celosvětová spotřeba energie se do roku 2030 skoro zdvojnásobí a objem exhalací poroste ještě desítky let.

Podle americké Energy Information Administration (EIA) vzroste spotřeba energie ve světě mezi lety 2003 a 2030 o více než 70 procent. Je vůbec možné takovou poptávku uspokojit? Už teď - a situace určitě přitvrdí - je ve vyspělých zemích množství spotřebované energie bedlivě sledováno a zatím se k žádné dramatické změně trendu neschyluje. V zemích, jež před nedávnem prošly transformací, kam patří i Česko, klesá energetická náročnost výroby. Ve světě ale převažují země, které se touto otázkou příliš nezabývají, protože staví na první místo hospodářský růst. Ani stoupající ceny energií zatím nevedly k výraznější změně chování podniků a obyvatel. Jak se tenčí zásoby zdrojů a zvyšují náklady na jejich získávání, ceny porostou dál. Navíc se stále hlasitěji diskutuje o tom, zda vůbec mají být všechny zásoby ropy, plynu a uhlí vytěženy - a ve finále vypuštěny do ovzduší...

Musíme se smířit s tím, že energie bude vzácné zboží a podle toho se s ní naučit žít? Odpovědi na podobné otázky hledá celý svět. Hovořilo se o tom i na Prvním regionálním fóru o energetice (First Regional Energy Forum, FREF), které se konalo v polovině října v Budapešti. Jeho uspořádání iniciovala společnost GE Energy, jeden z předních světových dodavatelů technologií na výrobu a distribuci elektřiny, spolupracovala při tom s regionálními americkými obchodními komorami (AmCham).

HLAVNÍ HRÁČI. Účastníci budapešťského jednání se shodli na tom, že udržitelné využívání zdrojů bude znamenat komplexní změnu v přístupu podniků i vlád jednotlivých zemí k energii i ke zdrojům. Žádné akce ale nebudou mít smysl, pakliže se budou provádět izolovaně. Dokonce i středoevropský region je velmi omezené teritorium, které samo o sobě nemůže nic moc změnit. Minimálně z toho důvodu, že je do značné míry závislé na dodávkách plynu a ropy z Ruska. Proto taky v Budapešti padl návrh, aby se dalších podobných akcí účastnilo více zemí, mimo jiné i Rusko.
Ve studii World Power 2007, na níž spolupracovala poradenská firma KPMG, bude v 21. století na energetickém trhu dominovat pět hlavních témat: vyčerpání zdrojů, tlak ze strany poptávky, zdroje v souvislosti s národními zájmy, klimatické změny a bezpečnost dodávek.

Kdyby šlo jen o ekonomický problém, zřejmě by se odpovědi hledaly snadněji, jenže není tomu tak. Kromě zbraní neexistuje snad na světě více strategické a citlivé zboží, než je energie. Potvrzují to nejen nedávné potíže Ukrajiny s dodávkami plynu z Ruska. Jak uvedly Financial Times, nejvlivnější společnosti v energetickém sektoru jsou mimo OECD - Aramco (Saudská Arábie), Gazprom (Rusko), CNPC (Čína), NIOC (Írán), PDVSA (Venezuela), Petrobras (Brazílie) a Petronas (Malajsie). Jsou to firmy převážně vlastněné státem, které v souhrnu kontrolují třetinu celkových světových rezerv ropy i zemního plynu. Právě ty budou do značné míry v dalších letech určovat pravidla.

VÍC, VÍC A JEŠTĚ VÍC. Projekce dramatického růstu spotřeby energie vycházejí především z odhadů OSN o vývoji populace na Zemi: do roku 2050 má stoupnout ze současných 6,5 mld. na 9,1 mld., nejvíce lidí přibude v Africe a v Asii. Ekonomický růst a zvyšování životní úrovně bude znamenat vyšší spotřebu energie. Mezinárodní energetická agentura (IEA) odhaduje, že do roku 2020 bude jen v tzv. emerging markets zapotřebí vybudovat 650 gigawatt (GW) nových zdrojů. Srovnejme: USA dnes disponují 830 GW, zatímco Čína s více než čtyřnásobkem obyvatel má jen 420 GW, Indie s 1,1 mld. lidí dokonce jen 115 GW.

Čína a Indie hodlají hojně využívat atomovou energii. V Indii se pro následujících deset let plánuje výstavba osmi elektráren, v Číně 26 - ale ani tak to nestačí. Čínská a indická energetika jsou ještě založeny hlavně na spalování uhlí, pro něž se dosud ve světě nenašla rovnocenná náhrada.
"Vzhledem k tomu, že není pravděpodobné, že by například Čína zastavila výstavbu dalších uhelných elektráren, nelze počítat ani s tím, že by se v dohledné době mohlo celosvětově dosáhnout pokroku ve zlepšování životního prostředí. Nevidím to moc optimisticky: exhalací bude přibývat ještě dalších 40 až 50 let," myslí si George Soros, zakladatel Open Society Institute a předseda Soros Fund Management, jeden z účastníků fóra.

POUČENÍ Z KALIFORNIE. Vymýšlet řešení izolovaně pro každý stát nemůže přinést výsledek, shodli se experti v Budapešti. Peter " Kiss, partner KPMG, který se specializuje na energetiku, konstatoval, že dokud nebude mít EU společnou strategii, nemůže ničeho významného docílit. Stejného názoru je i György Mosonyi, šéf maďarské petrochemické skupiny MOL.
Unie si sice vytkla, že do roku 2020 bude vyrábět 20 procent energie z obnovitelných zdrojů, ale je to jen cíl, který může a nemusí být splněn. Jak poznamenal jeden z účastníků setkání, Evropa by se měla inspirovat Kalifornií a zakotvit podobné závazky do zákonů. V Kalifornii chtějí získávat 20 procent energie z obnovitelných zdrojů už v roce 2010.

Jeremy Oppenheim, ředitel londýnské poradenské kanceláře McKinsey, tvrdí, že obnovitelné zdroje mají dvojí výhodu. Nejenže při jejich využití nevzniká CO2, ale jsou spolehlivější a bezpečnější z hlediska dodávek.
Nani Beccalli, prezident GE International, považuje energii spolu se vzděláním za dvě nutné podmínky k rozvoji lidstva. Není ale přesvědčen o tom, že by alternativní zdroje mohly zcela nahradit fosilní paliva. "Chceme-li zachovat životní úroveň a dopřát ji v budoucnu i dnes nerozvinutým zemím, pak se to zřejmě neobejde bez jaderné energetiky, jakkoliv je to dnes politicky citlivé téma," myslí si Beccalli.

POMŮŽOU PENÍZE Z EU? Podle Konrada Kreuzera, předsedy správní rady E.ON Hungária, poroste v následujících deseti letech v Evropě spotřeba elektrické energie o 3,5 procenta ročně a do roku 2015 tak bude potřeba instalovat zdroje o výkonu 25 tisíc MW. To si vyžádá investice za 60 miliard eur.
Do výzkumu a vývoje v oblasti zdokonalování klasických postupů už dnes dávají firmy miliardy eur ročně. Velký objem finančních prostředků si také vyžádá výzkum a vývoj nových materiálů a technologií, které pomůžou uspořit energii.

Společnost GE Energy přišla například s iniciativou "ecomagination", usilující o uvedení nových technologií a výrobků, které by měly být nejen výkonné, ale hlavně přátelské k životnímu prostředí. "GE má na tato řešení vyčleněno 1,5 mld. USD," informoval Francis Bailly, generální ředitel Global Accounts GE. Ani pro firmu, která vykázala v roce 2006 příjmy ve výši 19 mld. USD, to není zanedbatelná suma, nicméně GE Energy si tak jistí svou budoucnost. Působí ve všech odvětvích energetického průmyslu, včetně těžby uhlí a zemního plynu, jaderné energie a téměř všech druhů obnovitelných zdrojů.

Před nedávnem ohlásila společnost GE Energy dva úspěchy v Evropě. Gaz de France si pro novou 430MW elektrárnu s kombinovaným cyklem, budovanou v Bretani, vybrala právě plynovou a parní turbínu GE. Jde o dodávku za zhruba 250 mil. eur. Francie v současné době získává skoro 80 procent energie z jádra, zbytek chce zajišťovat stále víc především plynovými zdroji.
Pro E.ON Energy Projects GmbH, která v současné době realizuje v Polsku několik projektů větrných elektráren, dodá GE Energy 19 větrných turbín. Po dokončení instalace v prosinci 2008 mají tyto nové zdroje přidat 47,5 MW větrné kapacity.

Nejen distribuce energetických surovin, ale i výstavba nových, efektivnějších a ekologičtějších zdrojů by měla být v Evropě koordinována. "Všichni přece řešíme společný problém," zdůvodňuje to například Vladimír Tvaroška, bývalý státní sekretář Ministerstva financí Slovenska. EU by se měla na výstavbě nové a modernizaci staré energetické infrastruktury podílet i finančně, shodli se experti s politiky v Budapešti. Investiční boom v energetice se prý očekává v letech 2008 až 2020. Středoevropským zemím by měly pomoci zahraniční investice a peníze z unijních fondů.

AUTOR: LIBUŠE BAUTZOVÁ
Budapešť


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist