Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Víte jak snižovat emise CO2? Můžete vyhrát v soutěži

15.01.2008  |  zdroj: MŽP  |  128× přečteno      vytisknout článek

Víte jak snižovat emise CO2? Můžete vyhrát v soutěži

Pokud máte představu, jak konkrétními opatřeními snižovat v každodenním životě emise nejvýznamnějšího skleníkového plynu CO2, ještě měsíc a půl máte šanci se přihlásit do soutěže „CO2 Vy na to?“, kterou vyhlásily Nadace Partnerství a British Council pod záštitou ministra životního prostředí Martina Bursíka. Smyslem soutěže je navrhnout opatření, která sníží množství emisí CO2 v každodenním životě – v zaměstnání, ve škole nebo doma. Přihlásit se mohou jednotlivci i malé týmy do pěti lidí ve věku 20 - 35 let. Mezi tři nejlepší projekty odborná komise rozdělí částku 150 tisíc korun. Návrhy mohou zájemci zasílat do 29. února 2008.

„Snižování emisí skleníkových plynů není jen úkolem vlád. Ty musí nastavit pravidla a mantinely. Bez aktivity a invence konkrétních lidí má ale jakákoli politika jen omezenou šanci na úspěch,“ říká ministr Bursík. Podobný typ soutěže se u nás objevuje poprvé. Mladí lidé, kteří mají zajímavé nápady na nová řešení, by si tuto příležitost neměli nechat ujít. „Přijímány budou projekty zaměřené na technologická řešení nebo organizační opatření vedoucí k úsporám energií, a tím i ke snížení emisí CO2. Záleží pouze na soutěžících, zda dosáhnou úspor změnou svého chování, organizace práce, dopravy či vytápění. Vyloučeny budou pouze ryze investiční projekty typu zateplení budov,“ upřesňuje Zbyšek Podhrázský z Nadace Partnerství.

British Council, která soutěž iniciovala, se snaží podněcovat diskuzi o klimatických změnách dlouhodobě a na mezinárodní úrovni. „V celoevropském průzkumu provedeném British Council mezi mladými lidmi uvedlo 50 % respondentů, že ekologické otázky a problematika klimatických změn patří k těm, které je nejvíce znepokojují,“ uvedla Jana Hecová z British Council a dodala, že v letošním roce bude zahájena evropská část celosvětového klimatického programu, která ponese název Europe Low Carbon Challenge.

Soutěž je určena mladým lidem ve věku 20–35 let, kteří trvale žijí na území ČR. Odborná komise bude hodnotit především neotřelost řešení, možnost jeho opakování a snadnou realizovatelnost. Své návrhy mohou soutěžící posílat nejpozději do 29. února 2008, přihlášku a více informací naleznou na internetové adrese www.emiseco2.cz. Vyhlášení výsledků se uskuteční 27. března na mezinárodní konferenci o změnách klimatu v Brně. Tři vítězné návrhy si mezi sebe rozdělí 150 tisíc korun, přičemž část bude sloužit na realizaci projektů, část výherci získají jako odměnu.

Kontakt na organizátory:

Zbyšek Podhrázský, Nadace Partnerství, e-mail: zbysek.podhrazsky@nap.cz, tel.: 515 903 129

Jana Hecová, British Council, e-mail: jana.hecova@britishcouncil.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 4 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Pokrytectvo
Vážený pane Františku,
dovolili jsme si, jako organizátoři soutěže, na Váš příspěvek (a email) reagovat. Prosím, přečtěte si naši reakci na stránkách greenblogu Nadace Partnerství.

http://www.nadacepartnerstvi.cz/greenblog&show=1
vloženo: 21.01.2008 11:59     vložil:  Zbyšek Podhrázský Reagovat 
Pokrytectvo
Nie som si istý, či ako občan SR môžem hovoriť do akcií na pôde Českej republiky. Ak by aj nie, na pravde to mojim slovám neuberie.
Možno, že táto akcia bola myslená ako impulz pre mladých ľudí, aby sa začali vážnejšie zamýšľať nad dopadmi svojej "uhlíkobej stopy", resp. uhlíkovej stopy všeobecne. Ale nikde to tam nie je konštatované. Ak by naozaj niekomu z vyhlasovateľov tejto súťaže úprimne záležalo na riešení problému emisií CO2, neoslaboval by niekoho nadšenie alebo úsilie tým, že by mu staval do cesty nejaké nezmyselné limity - vek 35 rokov, maximálne päť ľudí! Prečo vek len do 35 rokov? - Aby sa súťaže nemohli zúčastniť starší ľudia so skúsenosťami? Prečo len päť osôb maximálne? - Veď sa medzi "ludom" hovorí: viac hláv - viac rozumu. Alebo: viac hláv - viac kapusty? Vyhlasovatelia súťaže iste nechceli riskovať prípad, žeby početnejší kolektív priniesol naozaj podnetné alebo hodnotné riešenie.
Ja napríklad mám riešenie, ktoré akože možno hľadáte. Ale som starší ako 35 rokov a preto si viem prečítať medzi riadkami, o čo vám vlastne ide.
S takto "kočírovanou" akciou sa dajte vypchať. Vy nepotrebujete skutočné riešenia. Vy potrebujete aranžovať nástenky a takto propagovať vlastnú činnosť. Česť práci, súdruhovia!
vloženo: 20.01.2008 17:10     vložil:  František Reagovat 
Snížit CO2 je jednoduché
Stačí přejít na atomovou energii které je dost a je levnější a čistší.
vloženo: 16.01.2008 16:40     vložil:  Bikkhu Reagovat 
Komu není rady...
...tomu není pomoci. :o)

http://youtube.com/watch?v=eqKrfKVhqdw

Beran
(http://vpravo.blog.cz)
vloženo: 15.01.2008 10:36     vložil:  Beran Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist