Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Změna klimatu přináší šanci

28.01.2008  |  zdroj: HN  |  123× přečteno      vytisknout článek

Změna klimatu přináší šanci

Na rok 2007 budeme jednou vzpomínat jako na letopočet, který přinesl zásadní změny v našem úsilí o ochranu planety Země. Díky vědecké obci a veřejnosti se tato snaha stala jednou z priorit evropského politického programu.

V reakci na návrhy Evropské komise z ledna 2007 se všichni představitelé unijních států zavázali snížit emise o 20 % do roku 2020. Vytyčili si rovněž cíl zvýšit do roku 2020 podíl obnovitelné energie na 20 % a posílit energetickou účinnost o 20 %.

Během konference na Bali se pak mezinárodní společenství zaměřilo na formulaci závazných cílů. K tomu by nedošlo bez vůdčí role, kterou sehrála Evropská unie. Silněji než kdy dříve se ozývá volání po tom, aby se svět sjednotil a čelil výzvě, kterou představuje změna klimatu.

Investujme a vyděláme

Evropská komise se tento týden zabývá tím, jak svým závazkům, které přijala na Bali vtisknout podobu konkrétních opatření. A také tím, jak dosáhnout stanovených cílů takovým způsobem, aby zůstaly zachovány pracovní místa i růst Unie jako celku.

Naším posláním, a samozřejmě i naší povinností je vytvořit během příštích padesáti a více let celosvětové hospodářství šetrné vůči klimatu.

Důkazy jsou ohromující. Pokud se budeme dále chovat jako dříve, zvýší se do roku 2030 celosvětová poptávka po energii o polovinu ve srovnání s dneškem. A celosvětové emise oxidu uhličitého do té doby vzrostou o téměř 60 %. Naši občané jsou již dnes svědky dramatického nárůstu cen energie.

Pokud ovšem budeme mít odvahu situaci změnit, můžeme do roku 2020 snížit naše výdaje na dovoz ropy a zemního plynu o 50 miliard eur. Můžeme snížit naši závislost na vnějších zdrojích ropy a zemního plynu a zvýšit naši energetickou soběstačnost. Evropa, která bude méně závislá na uhlí a bude mít větší podíl obnovitelných zdrojů energie, bude také méně citlivá vůči jakémukoliv možnému problému s dodávkami energie.

Jsme upřímní ohledně nákladů, které je nutné vynaložit na návrhy předložené tento týden. Náklady tohoto balíčku opatření budou činit zhruba 150 eur na osobu za rok - neboli hodnotu trojnásobného natankování průměrného rodinného vozidla. Tato částka je desetinou nákladů v případě nečinnosti.

Nové hospodářství šetrné vůči klimatu představuje pro Evropu jedinečnou ekonomickou příležitost. Do roku 2050 by celková hodnota ekologického energetického sektoru mohla v celém světě vystoupat až na částku 3 bilionů dolarů ročně. A poskytnout zaměstnání více než 25 milionům lidí.

Hodnota samotného celosvětového trhu s emisemi kysličníku uhličitého, jenž byl zahájen naším systémem obchodování s povolenkami, se již pohybuje na úrovni 20 miliard eur za rok. A do roku 2030 by se mohla zdvacetinásobit.

Klimatická generace

Rozvoj nízkoemisního hospodářství tak nabízí možnost vytvořit tisíce nových podniků. A spolu s nimi stovky tisíc nových pracovních míst i nový rozsáhlý vývozní trh, na němž může mít Evropa vedoucí světovou pozici.

Změnu klimatu způsobilo mnoho generací, ale vypořádat se s ní během svého života bude muset ta současná. Řešení tohoto problému je nezbytné pro zajištění budoucnosti naší planety a nelze jej dále odkládat. Ale znamená také nové zásadní příležitosti pro Evropu. Nastal čas, kdy je potřeba se těchto příležitostí chopit. A to sebejistě a oběma rukama.

AUTOR: José Manuel Barroso
Autor je předsedou Evropské komise


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist