Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministři chtějí ještě letos souhlas nad klimatickým balíčkem

05.03.2008  |  zdroj: MŽP  |  124× přečteno      vytisknout článek

Ministři chtějí ještě letos souhlas nad klimatickým balíčkem

V Bruselu se včera sešli ministři životního prostředí evropské Sedmadvacítky na zasedání Rady EU pro životní prostředí. Ministři se dohodli na ambicióznějším termínu pro dosažení shody ke klimaticko-energetickému balíčku. Chtějí, aby celá čtveřice legislativních předpisů, které mají za cíl snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 o 20 % ve srovnání s rokem 1990, byla v Radě EU schválena ještě do konce roku 2008. To umožní, že balíček bude moci projednat ještě současný Evropský parlament na jaře 2009, tedy v průběhu českého předsednictví v Radě EU. Ministerské zasedání dnes pokračuje společným jednáním s ministry životního prostředí zemí Latinské Ameriky.

 

Balíček je návrhem Evropské komise, kterým reagovala na rozhodnutí Rady EU z března 2007. Podle tohoto summitu hlav členských zemí EU má Unie jako celek do roku 2020 snížit emise CO2 o zmíněných 20 % (resp. 30 %, pokud se podaří k redukčním závazkům přimět další velké znečišťovatele – především USA, Japonsko, Čínu či Indii). Do roku 2050 pak mají emise CO2 v EU klesnout minimálně o 50 % (ve srovnání s rokem 1990). Pětina z konečné spotřeby energií v EU má být v roce 2020 pokryta s pomocí obnovitelných energetických zdrojů a desetinu palivového mixu v každé členské zemi mají pokrývat biopaliva. Balíček obsahuje legislativní návrhy, týkající se rozvoje obnovitelných zdrojů energie, využívání biopaliv, ukládání uhlíku do geologického podloží (CCS) a změny evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS).

 

Ministři ale nejednali pouze o ochraně klimatu. Zabývali se také ochranou biologické rozmanitosti (biodiverzity). Akční plán EU vyzývá členské státy i Komisi k většímu úsilí o zastavení ztráty biodiverzity. Jedním ze zásadních kroků k tomu je dokončení celoevropské soustavy chráněných území Natura 2000. Podle údajů Světového svazu ochrany přírody (IUCN) je v Evropě přes 570 ohrožených druhů živočichů a rostlin. Mizí především kvůli intenzivnímu zemědělství, monokulturnímu lesnictví a pokračujícímu rozrůstání měst a dopravní infrastruktury. V ČR se mezi ohroženými druhy nachází třetina druhů savců a ryb, téměř dvě třetiny ptačích druhů, 90 % obojživelníků a všechny druhy plazů. Ohrožených je i 488 druhů rostlin a 46 druhů hub.

 

Rada EU pro životní prostředí se zabývala také rozvojem environmentálních technologií. Ministři zdůraznili důležitost eko-designu (designu s ohledem na dopad výrobku při jeho výrobě, užívání i likvidaci na životní prostředí i energetickou efektivitu) LCA (Life Cycle Analysis – analýza celého životního cyklu výrobku) pro úspěšné zavádění nových moderních a energeticky úsporných technologií. Ministři proto přivítali záměr Komise připravit a ještě letos představit společně návrh Akčního plánu udržitelné spotřeby a výroby a Akčního plánu udržitelné průmyslové politiky.

 

Závěry Rady EU pro životní prostředí projednají předsedové vlád a prezidenti zemí EU-27 na Summitu EU 13. a 14. března v Bruselu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist