Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

MŽP připravuje sadu opatření ke zlepšení kvality ovzduší

22.04.2008  |  127× přečteno      vytisknout článek

MŽP připravuje sadu opatření ke zlepšení kvality ovzduší

Evropská unie schválila směrnici o kvalitě ovzduší, která stanovuje přísnější limity pro jemné prachové částice, které jsou nejvíce nebezpečné pro lidské zdraví. Ministerstvo životního prostředí již od loňského roku připravuje zákon o ochraně ovzduší a další opatření zejména v oblasti dopravy a vytápění domácností, vedoucí ke zkvalitnění vzduchu a dosažení nově stanovených limitů.

Nová směrnice nastavuje normy a cíle pro snížení koncentrace jemných prachových částic menších než 2,5 mikrometru (PM2,5). Ty se v dýchacím ústrojí dostávají nejhlouběji a patří společně s hrubými prachovými částicemi, jejichž limity jsou již delší dobu stanoveny, mezi nejvíce nebezpečné pro lidské zdraví.

Na základě dokumentu EU jsou jednotlivé členské státy povinny zredukovat množství prachových částic v ovzduší průměrně o 20 % do roku 2020. Směrnice zároveň zavazuje země EU k tomu, aby své obyvatele v městských oblastech vystavovali nanejvýše 25 mikrogramům těchto částic na metr krychlový. Této hodnoty musí dosáhnout do roku 2015 nebo, kde je to možné, už do roku 2010.

V reakci na nově schválenou směrnici bude ČR novelizovat své právní předpisy a přijme opatření, která povedou k redukci jemných prachových částic v ovzduší.

„Vzhledem ke stanoveným cílům směrnice bude třeba se zaměřit zejména na oblasti dopravy a vytápění domácností,“ uvedl ředitel odboru ochrany ovzduší MŽP Jan Kužel. Konkrétně půjde například o stanovení technických požadavků na spalovací zdroje v domácnostech, spalování tuhých fosilních paliv v odpovídajících zdrojích, odklánění dopravy z obydlených částí měst a obcí, zpřísnění systému kontrol technického stavu vozidel, zvýšení horní hranice poplatku za vjezd do center měst a obcí atd.

Potřebu změn v oblasti dopravy a vytápění domácností identifikovala vláda již v Národním programu snižování emisí ČR z června 2007. Velká novela zákona o ochraně ovzduší, kterou MŽP nyní připravuje, bude předložena vládě do konce tohoto roku. Zákon by pak měl vstoupit v platnost nejpozději v roce 2010.

Směrnice podle ředitele Kužela odpovídá očekáváním i požadavkům ministerstva, která se aktivně účastnilo jednání, která dnešnímu schválení předcházela.

http://www.spotrebitele.info


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist