Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Soutěž Zlínská CO2 liga ve školním roce 2007/8

01.07.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Soutěž Zlínská CO2 liga ve školním roce 2007/8

Co bylo cílem soutěže?
Cílem soutěže Zlínská CO2 liga bylo zprostředkovat veřejnosti informace o globální změně klimatu v souvislosti s problematikou energie a o způsobech, kterými lze klima chránit. Tuto regionální soutěž – omezenou územím Zlínského kraje - pořádá ZO ČSOP Veronica | Centrum Veronica Hostětín společně s Energetickou agenturou Zlínského kraje.

Komu byla soutěž určena?
Do soutěže se mohl přihlásit tým, který byl tvořen alespoň dvěma partnery. Prvním byli žáci a studenti škol (2. stupeň ZŠ, SŠ), duhým pak mohla být domácnost, obec, veřejná instituce či podnik.
Soutěž byla zaměřena také na praktická opatření úspor energie, a proto každý tým přihlásil do soutěže kromě svých členů také budovu|sídlo za každou partnerskou skupinu.

Jak probíhala?
Soutěž byla vyhlášena pořadatelem 22. října 2007.
Od obdržení soutěžního zadání až do 30. dubna 2008 zpracovávaly týmy soutěžní zadání a využívaly možnosti průběžných konzultací s organizátory soutěže. Do 11. února 2008 tým odevzdal tzv. meziúkol (byl to menší, samostatný úkol – vyhledávání instalací obnovitelných zdrojů energie v okolí přihlášeného týmu). Odevzdání meziúkolu bylo podmínkou pro setrvání v soutěži.
V únoru 2008 proběhl seminář pro přihlášené týmy v Hostětíně a jeho součástí byla exkurze po modelových ekologických projektech, školení (psaní tiskové zprávy), konzultace soutěžního zadání a další program zaměřený na obnovitelné zdroje energie.
Vyvrcholením soutěže byla konference, která se konala ve vzdělávacím středisku Centrum Veronica v Hostětíně 4. června 2008 a na kterou byly pozvány nejlepší týmy. Před odbornou komisí prezentovaly své projekty a ta poté rozhodla o konečném pořadí.

Jaké úkoly byly řešeny?
Přihlášené týmy vypracovaly 5 úkolů do jednoho uceleného projektu.
Žáci a studenti pátrali ve svých obcích a městech po zařízení, které obnovitelný zdroj energie využívá a po dohodě s majitelem jej popsali.
Poté zjistili spotřebu energie v budově školy a vypočítali jaké množství emisí CO2 tato budova vyprodukuje. Stejným postup provedli u partnera svého týmu.
Dalším krokem bylo navrhnout opatření, které by spotřebu energie snížilo a snažit se jej také realizovat.
Závěrem připravili informační kampaň o snižování spotřeby energie a ochraně klimatu. V kampani nechyběly zveřejněné články v novinách, dotazníky, besedy na školách atd.

Kdo byl do soutěže přihlášen?
Do soutěže bylo přihlášeno 14 týmů (121 žáků a studentů, 14 pedagogů a 17 partnerů), 3 týmy odstoupily v průběhu soutěže a další 3 se neprobojovaly na konferenci. Všichni, kteří zpracovali celý projekt, byli oceněni.
Hlavní cenou byl jednodenní výlet do lanového centra ve Zlíně a exkurze (a praktické vyzkoušení) na koupaliště v Rusavě, které má vodu vyhřívanou solárním systémem. Další cenou byl výukový program dle výběru v Centru Veronica Hostětín.

Kdo zvítězil?
O první místo se podělila ZŠ Luhačovice (tým Laboranti) a SPŠ stavební Valašské Meziříčí (tým Valmezáci). Na druhém místě se umístila ZŠ Zlín-Želechovice (tým Ohnivá sluníčka). Třetí příčku obsadila ZŠ Kvasice (tým Koumáci) a další tým ZŠ Luhačovice (tým SGO, s.r.o.).
Tým Laboranti: Marie Jálová, Veronika Konečná, Zdeňka Semelová vedené paní učitelkou Ing. Lenkou Peléšková. Jejich partnerem v soutěži byla domácnost paní Zdenky Kutinové.
Tým Valmezáci: Jiří Bury, Stanislav Fojtů, Petr Jambor, David Spurný vedení panem učitelem Ing. Petrem Vobořilem. Partnerem jim byl Městský úřad Valašské Meziříčí.
Tým Ohnivá sluníčka: Tereza Malaníková, Terezie Molková, Silvie Valeriánová, Monika Zuzaníková, Coufalíková Nikola vedené paní učitelkou Mgr. Blankou Cupákovou. Partnerem jim bylo občanské sdružení Zelené bydlení zastoupené Helenou Frkalovou.
Pro zajímavost: nejvíce partnerů měl tým SGO, a to 3 domácnosti a Městskou knihovnu Luhačovice. Naopak Ryškovky si jako jediní vybrali výrobní podnik: Linea Nivnice.

Soutěž byla financována z programu Environmental Activities Grant Program společnosti Toyota Motor Corporation.

Zdroj: http://hostetin.veronica.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist