Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Povrchové úpravy s ohledem na ekologii

13.08.2008  |  zdroj: STAVITEL  |  130× přečteno      vytisknout článek

Hlavním rysem českého trhu nátěrových hmot je jeho dlouhodobý růst.

Velkou skupinu v chemickém průmyslu tvoří producenti nátěrových hmot, kteří se opírají o dlouhodobou strategii s ohledem na vývoj trhu, legislativy a respektování požadavků ochrany životního prostředí.

Zastřešující roli oboru z hlediska společných zájmů plní Asociace výrobců nátěrových hmot ČR (AVNH ČR), která sdružuje 20 řádných a 5 přidružených členů.

O jejím poslání a současných trendech jsme hovořili s ředitelem sekretariátu AVNH Ing. Milanem Maxou.


Co aktuálně řeší AVNH ČR ve vztahu k vývoji oboru a jeho strategii?

Hlavním rysem českého trhu nátěrových hmot je jeho dlouhodobý růst. Od roku 2000 do roku 2006 stoupla tuzemská spotřeba nátěrových hmot na jednoho obyvatele z 13 kg na 17,4 kg, což odpovídá spotřebě ve vyspělých evropských ekonomikách. V současné době je dovozem nátěrových hmot kryto 52,4 % celkové domácí spotřeby a dodávky českých producentů na tuzemský trh po tříleté stagnaci v letech 2002 až 2004 rostou pomaleji než dovoz nátěrových hmot. Tento stav lze přisoudit vyšší investiční aktivitě ve strojírenském, zejména automobilovém průmyslu, a růstu stavebnictví.

Sekretariát AVNH ČR již dlouhodobě zpracovává analýzu dovozu a vývozu nátěrových hmot za příslušný uplynulý rok a jednou za dva až tři roky oborovou marketingovou studii, jejíž součástí je i prognóza spotřeby a výroby průmyslu nátěrových hmot v ČR. V nedávné minulosti připravil i strategii českého průmyslu nátěrových hmot, která má ovšem pro členské firmy jen podobu doporučení. Přesto bych zde ale rád zdůraznil dva základní faktory současného i budoucího vývoje evropského průmyslu nátěrových hmot. Je to důraz na "ekologizaci" produkce, tj. vodou ředitelné, práškové a nízkorozpouštědlové systémy a inovační procesy v prostředí relativně nasyceného trhu s prioritou trvanlivosti a odolnosti vůči korozi a stále vyšší potřebou kvalitního komplexního aplikačního servisu. V souvislosti s omezováním nepříznivého dopadu růstu cen surovin i energií jsou a stále více budou hledány nové chemické suroviny z obnovitelných zdrojů. Tyto dvě základní hybné síly dalšího rozvoje průmyslu nátěrových hmot kladou stále vyšší technické a finanční nároky na výzkum a vývoj.


Nedávno proběhla mezinárodní konference k projektování a provozu povrchových úprav. Které hlavní poznatky vyplynuly z programu?

V březnu se uskutečnil v Praze již 34. ročník této konference a opět ukázal platnost již zmíněných základních faktorů nejbližšího vývoje průmyslu nátěrových hmot v mezinárodním kontextu. Celou konferencí zaznívala témata s důrazem na ochranu životního prostředí, zdraví a bezpečnost, a to jak z hlediska aplikace nátěrových hmot, tak i z hlediska inovačních trendů v jejich výrobě. Jako každý rok poskytla konference i dostatečný prostor informacím o aktuálním stavu environmetální legislativy a praktických poznatcích z její aplikace.


Obor nátěrových hmot, stejně jako celý chemický průmysl, má úzkou vazbu na ekologii. Jak jsou povinnosti s tím spojené legislativně podloženy v českém právním systému s návazností na směrnice EU?

Česká republika jako řádný člen EU musí všechny evropské legislativní normy transponovat do národního právního systému. Těžištěm naší spolupráce s centrálními orgány státní správy při přípravě a tvorbě legislativy je odborná pomoc příslušným ministerstvům se správným odborným výkladem přebíraných evropských směrnic a odborný dohled nad dodržením rámce směrnice, doložený odhadem jejích dopadů na náš obor a uživatelskou sféru. Mohl bych posloužit řadou praktických příkladů, ale jedním za všechny je aktuální transpozice směrnice EP a Rady č. 2004/42/ES o omezování emisí těkavých organických látek v některých nátěrových hmotách, která byla MŽP ČR ne zcela jednoznačně převedena do našeho prováděcího předpisu a v současné době pomáháme s jeho novelou.


V případě chemického průmyslu je více než kde jinde opodstatněná strategie udržitelného rozvoje. Jakým způsobem tuto strategii naplňuje právě obor nátěrových hmot?

Celosvětovou strategii udržitelného rozvoje, jejíž principy byly definovány v roce 1992 na summitu OSN v Rio de Janeiru, přijal v roce 1994 ještě jako přidružený člen Evropské rady chemického průmyslu (CEFIC) i český chemický průmysl reprezentovaný Svazem chemického průmyslu ČR (SCHP ČR) a současně i naše asociace, která je již od počátku svého založení řádným kolektivním členem SCHP ČR. Evropský i náš národní chemický průmysl se přihlásily k programu Odpovědné podnikání v chemii (Responsible Care), k němuž se připojila i AVNH ČR. Společnosti zapojené do tohoto programu hodnotí svoje environmentální výsledky podle metodiky CEFIC. Nositeli loga Responsible Care propůjčovaného představenstvem SCHP ČR a každé dva roky jeho nositeli obhajovaného, je našich šest členských společností. V roce 2007 bylo logo Responsible Care, propůjčeno jako první konzultační firmě v chemickém průmyslu i společnosti TECHEM CZ, s.r.o., která je od počátku založení AVNH ČR pověřena činností jejího sekretariátu. Působí na trhu poradenských služeb v České republice od roku 1994, kdy byla i spoluzakladatelem AVNH ČR. Od svého vzniku je orientována na poskytování odborných poradenských služeb chemickým, farmaceutickým a příbuzným podnikům a ministerstvům se zaměřením na chemické technologie a ochranu životního prostředí, marketing a podnikovou ekonomiku.

AUTOR: Jitka Korčeková


Ing. Milan Maxa

po absolvování VŠCHT Pardubice pracoval deset let ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu s.p., Ústí nad Labem, později na GŘ VHJ UNICHEM. Je autorem nebo spoluautorem řady patentů v oboru organických barviv. Působil několik let jako poradce na ministerstvu průmyslu. Je členem rad programů na podporu výzkumu a vývoje MPO - "Impuls" a "Trvalá prosperita". V současné době je ředitelem a jednatelem společnosti TECHEM CZ, s.r.o., pověřené činností sekretariátu AVNH ČR.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist