Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Měření kvality ovzduší v Hranicích se dalo do pohybu

19.09.2008  |  zdroj: Olomoucký deník  |  128× přečteno      vytisknout článek

Měření kvality ovzduší v Hranicích se dalo do pohybu

Měření kvality ovzduší v Hranicích se po dvou letech výmluv dalo pomalu do pohybu. Bohužel zatím město nebude mít vlastní měřící stanici, jak ji doporučuje zpracovaný "Program snižování emisí a Program ke zlepšení kvality ovzduší města Hranic" a jak její zřízení před dvěma lety bez připomínek schválilo zastupitelstvo města Hranic. Protože rada města neplní nehodící se usnesení zastupitelstva, přišla Strana zelených letos na jaře s iniciativou a ujištěním, že přes svého ministra pro životní prostředí prosadí vybudování stanice ve městě, a to nejpozději do září 2008 na Struhlovsku. Sliby chyby.


Odbor životního prostředí asi této iniciativě Strany zelených moc nevěřil a svolal na základě usnesení rady města Hranic na červen jednání za přítomnosti Zdravotního ústavu Ostrava a firmy Ekoltes Hranice. Na jednání bylo vytipováno 10 měřících bodů v Hranicích. Rada města Hranic svým usnesením ze dne 17. června rozhodla o konečném umístění měřících bodů.


Měření ovzduší má probíhat na základě smlouvy mezi městem Hranice a Zdravotním ústavem Ostrava od 1. srpna 2008 do 15. listopadu 2008. Měření bude prováděno na všech deseti bodech, vždy bude aparatura 9 kalendářních dnů na jednom bodě. Měření začne na prvním měřícím bodě, na ulici Přísady.


Měřenímáobsahovat imise těchto znečišťujících látek: oxidu siřičitého, oxidů dusíku, tuhé znečišťující suspendované částice PM10, tuhé znečišťující suspendované částice PM2,5, oxidu uhelnatého, benzen, ozón a doprovodné meteorologické prvky - rychlost a směr větru, teplotu, tlak a vlhkost.


Minulé měření kvality ovzduší proběhlo v Hranicích v období srpen 2003 až srpen 2004 na 48 měřících bodech a ukázalo na místa s velmi znečištěným ovzduším.
Rada města Hranic schválila rozpočtové opatření v květnu 2008 na měření ovzduší ve výši 312 tisíc korun.


Kdyby rada města řešila celou problematiku monitorovací stanice ovzduší pružněji, mohly být peníze ušetřeny a použity na jiné potřebné akce.
Bohužel, na radnici v Hranicích trvá vše strašně moc dlouho, a protože tyto finanční prostředky jdou z kapes daňových poplatníků a ne z kapes radních, tak není kam spěchat. Kdyby byli radní na špatných rozhodnutích finančně a morálně zainteresováni, tak by určitě jednali rozvážně, kvalitně a hlavně rychle.

Antonín Honysz, Hranice

---
Umístění 10 měřících bodů v Hranicích:

1. měřící bod - ulice Přísady - veřejné osvětlení naproti domu č. p. 190 u domu č. p. 985
2. měřící bod - ulice Komenského - veřejné osvětlení naproti domu č. p. 652 u Letního kina
3. měřící bod - ulice Purgešova
4. měřící bod - tř. 1. máje - veřejné osvětlení naproti domu č. p. 366 a domu Zelená lékárna
5. měřící bod - tř. 1. máje - veřejné osvětlení u domu č. p. 1666 a 1665 před kruhovou křižovatkou
6. měřící bod - tř. 1. máje - veřejné osvětlení před domem č. p. 1321 u hotelu "Slávia"
7. měřící bod - ulice Potštátská - umístění v zahradě u domu č. p. 809
8. měřící bod - sídliště Struhlovsko
9. měřící bod - sídliště Cementářské
10. měřící bod - ulice Nová - veřejné osvětlení u garáží za rybníkem


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist