Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

„Advokáti klimatu“ našli čtyři cesty snižování produkce emisí v ČR

17.10.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

„Advokáti klimatu“ našli čtyři cesty snižování produkce emisí v ČR

Celoevropský projekt Challenge Europe na ochranu klimatu vyhlášený organizací British Council získává v České republice konkrétní podobu. Čeští „advokáti klimatu“ vybrali o prvním říjnovém víkendu čtyři návrhy na snižování produkce emisí CO2. Výsledkem práce této skupiny mladých lidí by mělo být usnadnění pohybu cyklistů ve městech, rozšíření výstavby nízkoenergetických a pasivních domů, motivace k užívání environmentálně a sociálně příznivého oblečení a rozvoj lokální výroby čisté energie.

Skupina mladých lidí se zájmem o ekologii, tzv. „advokáti klimatu“, kteří se v červnu 2008 zapojili do projektu Challenge Europe mezinárodní organizace British Council, už zná konkrétní
a realizovatelné návrhy, jejichž realizaci se budou v následujících měsících věnovat. Při výběru témat k realizaci napomáhal patron projektu Challenge Europe, prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., senátor a profesor UK v oboru ochrany životního prostředí.

Témata, kterým se „advokáti klimatu“ budou věnovat:

V rámci podpory pohybu cyklistů ve městech budou „advokáti klimatu“ usilovat o instalaci samoobslužných stojanů na kola před městskými úřady, bankami, poštami, obchody, školami, sportovišti apod. Pomocníkem pro cyklisty by se měl stát také internetový vyhledávač tras s nastavitelnými parametry jako „nejrychlejší cesta“, „nejméně aut“, „nejkvalitnější povrch“ atd. Těmito kroky chtějí „advokáti“ usnadnit pohyb cyklistů ve městech a přimět tak obyvatele měst k pohybu na kole namísto autem či MHD.

„Advokáti klimatu“ se budou dále snažit snížit vliv výstavby a provozu budov na životní prostředí. Hodlají vytvořit přehled evropských fondů a jiných dotačních zdrojů a poukázat na ekonomické a právní nástroje, které pomohou překonávat překážky výstavby kvalitních, ekologicky šetrných budov. Celkovou osvětou laické i odborné veřejnosti chtějí přispět k rozšíření nízkoenergetických a pasivních domů nebo k rekonstrukci objektů s lepšími energetickými
a funkčními standardy.

 Prezentací environmentálně a sociálně příznivého oblečení chtějí „advokáti klimatu“ kultivovat nebo ideálně snížit spotřebu oděvů a stimulovat nabídku etického oblečení. Rádi by informovali veřejnost
o environmentálních a sociálních aspektech oblékání a oděvního průmyslu a propagovali šetrnější alternativy odívání jako módní a prestižní. Chtějí působit jak na výrobce a obchodníky, tak na spotřebitele, které se budou snažit motivovat ke změně v nákupním chování.

Cílem „advokátů klimatu“ je také přispět k rozvoji lokální výroby čisté energie, zejména bioplynu, který je ekologickým palivem pro dopravu nebo kombinovanou výrobu elektrické energie a tepla. Tým „advokátů“ připraví pro obce přehledný informační balíček o výrobě bioplynu a návod na zasazení výroby bioplynu do odpadového hospodářství, zemědělství a údržby a ochrany krajiny. Součástí jejich práce by měla být rovněž pilotní realizace návrhu ve vybrané obci.

O projektu Challenge Europe

Projekt byl v České republice zahájen v červnu 2008 mezinárodní organizací British Council. Je zaměřen na snížení produkce emisí CO2 a ochranu klimatu. British Council a zástupci partnerských organizací vybrali tým 18 mladých lidí ve věku 18 až 35 let, který podporují v hledání nových způsobů, jak snižovat emise oxidu uhličitého nebo rozvíjet netradiční využití již objevených metod. Tým tzv. „advokátů klimatu“ bude s pomocí odborníků pracovat na vybraných koncepcích řešení problematiky snižování emisí CO2. V celé Evropě se bude více než 200 advokátů podílet na rozvoji zhruba 40ti konkrétních návrhů. Rozpracované koncepty budou představeny na jaře 2009.

Patronem projektu Challenge Europe v České republice se stal prof. RNDr. Bedřich Moldan, CSc., který v současné době působí jako senátor, profesor v oboru ochrany životního prostředí UK, ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK a ředitel Kabinetu environmentálních studií AV ČR a UK.

„Advokáty klimatu“ v jejich úsilí formou konzultací a přístupu k informacím podporují kromě British Council také partnerské organizace projektu Challenge Europe - Nadace Heinricha Bölla, Respekt Institut, Centrum pro dopravu a energetiku a Zemědělská univerzita, Fakulta životního prostředí. Záštitu projektu poskytlo Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.britishcouncil.czchallengeeurope.britishcouncil.org.

Pro další informace prosím kontaktujte:

AMI Communications                                              British Council

Ivana Fodorová                                                        Jana Hecová

Account Manager                                                    Koordinátorka projektu Challenge Europe

ivana.fodorova@amic.cz                                        jana.hecova@britishcouncil.cz

Tel.: 234 124 112          Tel.: 221 991 132, 724 027 452


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist