Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Investice do globální bezpečnosti

22.10.2008  |  123× přečteno      vytisknout článek

Víme, že klimatické extrémy mohou zničit prosperující podnikatelské prostředí i společnost.

Klimatické změny mohou nastat najednou a jejich dopad může být ničivý. To, jak se globální společnosti již dnes budou chovat v oblastech, které mohou být nejhůře postiženy, ovlivní životaschopnost tamních trhů.

Nejde o to se stáhnout, spíše by firmy měly zlepšovat budoucí pružnost. To je stejně tak otázkou strategie jako korporátní sociální zodpovědnosti (CSR).

V nadcházejících desetiletích můžeme očekávat stoupání hladin oceánů a až extrémní sucha, bouře a záplavy. Tyto události se stávají pro firmy důvodem k obavám o bezpečnost. Lidé budou nuceni prchat, infrastruktura bude zničena, ekosystémy začnou selhávat, dojde k rozvratu zemědělství, ekonomika bude nejistá a některé oblasti přestanou být obyvatelné.

Víme, že klimatické extrémy mohou zničit prosperující podnikatelské prostředí i společnost. Dlouhá válka v Dárfúru je správně chápána jako genocida vyvolaná bojem o zdroje, který vyplynul z podobných druhů událostí, jaké budou doprovázet klimatické změny. Hurikán Katrina natolik poškodil infrastrukturu v oblasti, že řada firem se dosud nevzpamatovala. Můžeme si představit, co se stane, když v Bangladéši, která je i tak vystavena častým povodním, po třeba jen mírném vzestupu hladin moří nastanou déletrvající monzunové deště a země se z velké části ocitne pod vodou. Přes sto milionů lidí by mohlo být nuceno hledat útočiště v sousední Indii nebo Číně, což by vytvářelo nebezpečné sociální a ekonomické tlaky. Pokud by sucho v jižní Číně radikálně snížilo průtok vody v Mekongu, který protéká šesti asijskými zeměmi, konflikty kvůli přístupu k vodě - pro zavlažovací systémy, domácnosti, průmysl - by mohly rozvrátit rychle rostoucí ekonomiku tohoto regionu.

Firmy musí předjímat, jak by klimatické změny mohly ovlivnit jejich fungování, včetně zhroucení dodavatelsko-odběratelských řetězců, migrace zaměstnanců, zvýšení nemocnosti nebo dokonce dopadu na jejich pověst (nadnárodní firmy by mohly být obviňovány z ekologických problémů v důsledku klimatických změn). Musí však také vyhodnotit širší rizika a zjistit, zda prostředí, ve kterém působí, je potenciálně ohroženo katastrofickými kaskádovitými změnami souvisejícími s klimatem. Měly by proto systematicky vyhodnocovat svou zranitelnost vůči povodním, suchu a bouřím, se zvláštním přihlédnutím k tomu, že některé oblasti mají omezenou schopnost klimatické změny předvídat a přizpůsobit se jim.

Nejzranitelnější budou ta místa, kde stát má omezené možnosti reagovat, místní ekosystém je křehký, postupující urbanizace není provázena zajištěním přiměřených sociálních služeb a dodávky vody jsou už nyní na hranici možností. Snad nejextrémnějším příkladem je Haiti, ale za rizikové lze považovat také Indii, Filipíny a některé části Střední Ameriky. V takovémto napjatém systému by klimatická událost většího rozsahu mohla rozpoutat krizi s nenapravitelnými následky.

Firmy mohou v takto zranitelných oblastech pomoci při vytváření plánů pro případ klimatických změn a mohou snižovat i svá vlastní rizika tím, že budou aktivně investovat a podporovat politické iniciativy, kterým se třeba v minulosti snažily vyhnout, jako například přísnější místní normy pro kvalitu vzduchu a vody. A samozřejmě mohou být samy připraveny poskytnout okamžitou humanitární pomoc v případě, že by se skutečně přihodilo to nejhorší.

Zranitelná místa systému vyvolaná klimatickými změnami se mohou dokonce změnit v "systémové příležitosti" pro firmy: může dojít k vytváření nových partnerství s vládami a dalšími hráči v dodavatelsko-odběratelském řetězci a dokonce i s tradičními konkurenty, například při přípravě infrastruktury nutné pro obnovu po katastrofě.

Tím, že firmy se ujmou vedoucí role při přípravách na příchod klimatických změn, zmírňování rizik a pomoci danému regionu, mohou podporovat své zájmy, neboť si získají sympatie místních.

Nadnárodní firmy, které budou ochotné se na problém podívat z dlouhodobé perspektivy, se mohou vyhnout nejhorším následkům klimatických změn a možná i zlepšit pověst byznysu jakožto účinného faktoru působícího ve prospěch celé společnosti.


Peter Schwartz, HBR -kráceno


Z PRAXE

Dobrým příkladem toho, jak se firma může snažit o řešení dopadů klimatických změn nejen ve svých vlastních provozech, ale i v širší společnosti, v níž působí, je to, jak Coca-Cola nedávno oznámila své partnerství s World Wildlife Fund při ochraně globálních vodních zdrojů a zlepšování vlastního vodního hospodářství. Tyto aktivity mohou prospět nejen firmě, ale i místním obyvatelům, a navíc zlepší image společnosti Coca-Cola na celém světě.


Jak bude vypadat svět po oteplení

Klimatické změny, k nimž dojde v tomto století, vyvolají extrémní jevy, které budou mít výrazný dopad na lidstvo, průmysl i prostředí. Načasování a přesná povaha těchto následků je nejistá, ale vědecké odhady shrnuté v následující tabulce mohou pomoci firmám při strategických úvahách o tom, jak se zachovat.

Změny v tomto století Očekávaný dopad

Na průmysl, lidská sídla Na zemědělství, lesnictví, Na lidské zdraví

a společnost ekosystémy a vodu

Vyšší nároky na spotřebu Vyšší výnosy Nárůst počtu úmrtí

energie pro chlazení v chladnějších oblastech v důsledku horka

Nižší poptávka Nižší výnosy v teplejších Pokles počtu úmrtí

po energii na vytápění oblastech v důsledku chladu

Zhoršující se kvalita Zvýšená poptávka

vzduchu ve městech po vodě

Méně výpadků v dopravě Zvýšený výskyt hmyzu

kvůli sněhu a ledu

Menší zimní turistický ruch

Záplavy ničící lidská sídla, Škody na plodinách, Nárůst počtu

obchod, dopravu a společnosti stromech, korálových zranění a úmrtí

Ztráty na majetku útesech souvisejících Eroze půdy Půda prosáklá vodou s povodněmi

Odmítnutí krytí rizik znemožňující obdělávání Větší výskyt infekcí, ze strany pojišťovatelů respiračních

Více výpadků energie s násled- a kožních onemocnění

ným dopadem na dodávky vody

Nedostatek vody pro Zhoršení kvality půdy Častější nedostatek

průmysl a sídla Úhyn dobytka vody a potravin

Méně energie z vodních Nízké výnosy Vyšší výskyt nemocí

elektráren Lesní požáry souvisejících s vodou

Migrace obyvatelstva a potravinami

Přesuny obyvatelstva Pronikání slané vody do Nárůst počtu zranění

a infrastruktury zavlažovacích systémů, a úmrtí souvisejících

Ztráty na majetku ústí řek a sladkovodních s povodněmi

Odmítnutí krytí rizik systémů Více zdravotních pro-

ze strany pojišťovatelů Nedostatek pitné vody blémů souvisejících

s migrací

(1) téměř jisté, (2) velmi pravděpodobné, (3) pravděpodobné

Zdroj: http://modernirizeni.ihned.cz/


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist