Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krajský úřad provádí v Krupce měření znečištění ovzduší

09.11.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Krajský úřad provádí v Krupce měření znečištění ovzduší

Měření kvality ovzduší a rozbory nečistot, probíhající v letošním roce v Krupce na Teplicku, mají prokázat, zda provoz závodu Knauf Insulations s.r.o. (dále jen KI), který sídlí v krupské průmyslové zóně, zatěžuje životní prostředí v Krupce a okolí a může být zdrojem zdravotních potíží, jak uvádějí zástupci Občanského sdružení Zdraví pro Krupku.

Zástupci sdružení tvrdí, že KI vypouští do ovzduší nebezpečné škodliviny, například formaldehyd, v míře, která představuje riziko nejen pro rostliny a živočichy, ale i pro člověka. Kromě toho si stěžují na zápach, nedávno poukázali na výskyt neznámé látky, která se objevila v zahradním bazénu jedné z členek sdružení, nebo také na opad jehlic smrku pichlavého v lokalitě. Se svými výhradami vůči závodu se obracejí mimo jiné na odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Krajský úřad v souvislosti se stížnostmi sdružení a ve snaze identifikovat souvislost s provozem závodu, objednal několik odborných měření, která mají objasnit zda a především v jaké míře KI znečišťuje životní prostředí v Krupce.

Od března letošního roku probíhá celoroční měření specifického znečištění ovzduší v okolí závodu KI, které zajišťuje akreditovaná laboratoř Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem. Měření se provádí tak, aby bylo možné zjistit koncentrace formaldehydu a acetaldehydu a identifikovat  zdroje tohoto znečištění. Ze získaných dat pak bude možné určit, jak velké zdravotní riziko představuje KI pro lidi, kteří žijí v jeho blízkosti.  Výsledky měření by měly být známé do konce února 2009.

Dále odbor životního prostředí a zemědělství objednal u Zdravotního ústavu zjištění pachové zátěže obyvatel v okolí závodu Knauf. Pro tento účel je použita tzv. kanystrová metoda, která bude vyhodnocena po 30. listopadu. Metoda je založena na odběru vzorků přímo obyvateli Krupky, kteří  zápach zaznamenají.

V souvislosti s opadem jehlic smrku pichlavého v okolí Teplic a Krupky v jarních měsících  prováděl šetření Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v.v.i., podle jehož závěrů zveřejněných v červenci letošního roku lze považovat za prvotní příčinu poškození vláhový stres v roce 2007 kombinovaný se sáním přemnožené mšice smrkové na jaře letošního roku. Zdravotní stav stromů ve vybraných lokalitách je však zároveň nepříznivě ovlivňován zvýšeným obsahem fluoru v pletivech jehlic; k posouzení jeho zvýšeného výskytu a  významu zadal krajský úřad u Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti analýzu obsahu fluoru a dalších prvků v asimilačních orgánech uvedeného jehličnanu.  Výsledky budou k dispozici v prosinci 2008.

Kromě toho si úřad u Zdravotního ústavu objednává rozbor stěrů z oken a parapetů domů v Krupce.  Rozborem se má zjistit, zda se v odebraných vzorcích vyskytuje  fenol-formaldehydová pryskyřice a skelná vlákna ze závodu KI.

Všechna tato měření nechal odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje zpracovat z vlastní vůle, žádný zákon mu podobné monitorování ovzduší neukládá. Náklady na uvedená šetření úřad plně hradí. Za letošní rok už se částka vynaložená na měření blíží jednomu milionu korun a významně tak zatěžuje rozpočet úřadu. Pracovníci odboru životního prostředí ale v současné době nenacházejí jiný způsob jak ověřit, zda se zástupci  občanského sdružení cítí ohroženi na svém zdraví oprávněně či nikoli. Knauf Insulations  provádí vlastní monitoring  emisí v souladu se zákonem a vydaným integrovaným povolením, a přestože zjištěné výsledky nepřekračují stanovené limity, nevypovídá tento monitoring  nic o imisní situaci v okolí Krupky. Proto jsou pro úřad jeho vlastním měření a hlavně jejich výsledky tak důležité. Všechna měření budou ukončena v únoru 2009 a zjištěné výsledky budou závazné při dalším rozhodování. V dalším období pracovníci odboru životního prostředí předpokládají jen krátkodobý kontrolní monitoring prováděný k ověření situace. S  průběžnými výsledky měření seznamují pracovníci odboru občanské sdružení „Zdraví pro Krupku“ na pravidelných informativních schůzkách, výsledky monitoringu budou zveřejněny na webových stránkách kraje.

V případě, že výsledky studií dokáží, že v ovzduší Krupky a okolí se vyskytují látky, které znamenají riziko  pro lidský organismus, krajský úřad jako orgán státní správy zasáhne v rámci platných předpisů do provozu identifikovaného zdroje emisí a bude vyžadovat v co nejkratší době od odpovědné osoby nápravu a zlepšení stavu životního prostředí, popřípadě zastavení škodlivé činnosti. Z průběžných výsledků zatím vyplývá, že se koncentrace formaldehydu v okolí závodu KI nijak výrazně neliší od koncentrací těchto sloučenin v běžném městském ovzduší pohybující se řádově v jednotkách mikrogramů na metr krychlový.

http://ustecko.region24.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist