Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zhoršené ovzduší na Ostravsku má dalšího viníka: prach z cest

24.03.2009  |  126× přečteno      vytisknout článek

Zhoršené ovzduší na Ostravsku má dalšího viníka: prach z cest

OSTRAVA - Prach z cest se ukázal po zimě jako další důvod znečištění ovzduší na Ostravsku. Do hledáčku zodpovědných institucí se nejspíš dostal i po zimě, kdy byla zvýšená četnost smogových situací.

„Loni jsme šestkrát zvýšili četnost čištění krajských komunikací a doporučovali jsme zastupitelstvu, aby četnost ještě zvýšilo,“ řekl na dotaz MF Dnes vedoucí oddělení ochrany ovzduší a integrované prevence Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Marek Bruštík.

V rámci změn integrovaných povolení, která průmyslovým znečišťovatelům stanovují emisní limity a parametry užívaných technologií, může krajský úřad firmám stanovit podmínku každodenního úklidu cest a dalších ploch v areálu podniku v zimní sezoně.

Takovou podmínku už dal firmě Evraz Vítkovice Steel. Stejnou podmínku zařadí podle článku v MF Dnes krajský úřad také do pozměněného integrovaného povolení firem Třinecké železárny a ArcelorMittal Ostrava.

„Za celý rok 2008 bylo v ArcelorMittalu Ostrava díky zdvojnásobení četnosti úklidu zameteno (a tedy se nedostalo do ovzduší) kolem 1 800 tun nečistot, což je zhruba dvakrát více než v roce 2007,“ řekla tisková mluvčí firmy Věra Breiová.

Zaměření na prach není překvapením poté, co uplynulá zima přinesla špatné rozptylové podmínky a v některých obcích Moravskoslezského kraje již v únoru překročili povolený limit dní s překročeným limitem pro jemný prach (PM10), tedy 35. V Ostravě– Radvanicích a Bartovicích napočítali od začátku roku do poloviny února 41 dnů, kdy byl limit překročen. V lednu byly pouze dva dny, kdy zůstaly hodnoty znečištění pod zákonnou normou. „Podobné problémy jsou ale v celém regionu,“ konstatoval vedoucí oddělení měření imisí z ostravského Zdravotního ústavu Jiří Bílek.

„Například v Bohumíně jsme u prachu jednou naměřili hodnotu 600 mikrogramů na m3, přitom limit je 50 mikrogramů na m3. Celý regionu od Ostravy, přes Havířov, Český Těšín, Třinec se potýká hlavně s problémem prachu,“ podotkl Bílek.

Bílek však zároveň neopomněl zpochybnit závěry řady studií, že na problému znečišťování ovzduší se podílejí hlavně velké průmyslové zdroje: „Závody v současném období krize omezují výrobu, přesto se stav ovzduší výrazně nezměnil. To vede k zamyšlení, že hlavních zdrojů, které ovlivňují znečištění, je daleko více. Jsou to určitě i rodinné domy a doprava.“

„Bylo by určitě dobré se podívat na konkrétní data, jak které podniky výrobu skutečně v uvedeném období omezily, případně jak fungovala jejich opatření ke snížení emisí a na jejich základě pak učinit závěry, kdo se jak podílel na zhoršeném stavu ovzduší,“ řekl k tomu vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.

Ministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík má ovšem jasno. Při své lednové návštěvě v Ostravě řekl: „Je třeba zdůraznit, že velké zdroje jsou nejvýznamnějšími producenty škodlivin. Tento problém nelze bagatelizovat, což jsem trochu cítil při jednání na hejtmanství. Musíme vyřešit v první řadě velké zdroje. U malých máme celkem jasný plán.“

http://arnika.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist