Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kvalita ovzduší na Ostravsku může ovlivnit již plod v době těhotenství

08.04.2009  |  176× přečteno      vytisknout článek

Kvalita ovzduší na Ostravsku může ovlivnit již plod v době těhotenství

Odborníci seznámí obyvatele Ostravy s vlivem znečištěného ovzduší na lidské zdraví

Ostrava – Plicní choroby, alergie, ale také poruchy plodnosti nebo kardiovaskulární choroby, to vše budou témata dnešní přednášky sdružení Arnika „Ovzduší a naše zdraví“, která se uskuteční v Městské knihovně Ostrava. Pozvání přijal i MUDr. Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který v současné době se svým týmem provádí výzkum znečištěného ovzduší na zdraví za pomoci dobrovolníků z řad karvinských policistů a ostravských úředníků. „Hlavní nedostatky vidím v neporozumění významu kvality životního prostředí pro zdraví lidí. Ekonomicky a krátkodobě výhodná rozhodnutí se na lidském zdraví negativně projeví někdy až za desítky let,“ řekl k tématu přednášky MUDr. Radim Šrám.

U dospělých lidí znečištění ovzduší zvyšuje možnost výskytu nádorových onemocnění, aterosklerosy či vzniku diabetes a urychluje proces stárnutí. „Znečištění ovzduší je velmi dlouhodobá zátěž a já osobně se domnívám, že značně ovlivňuje plod již v průběhu těhotenství. Rodí se děti s nižší porodní váhou nebo s určitými funkčními nedostatečnostmi, které se projevují zvýšenou nemocností nejen v dětství, ale také ve středním věku. Například zvýšeným výskytem hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění, určitého typu cukrovky,“ vysvětlil MUDr. Radim Šrám.

Moravskoslezský kraj patří k místům České republiky, kde je zdraví obyvatel extrémně zatíženo špatnou kvalitou ovzduší. Imisní limity jsou zde dlouhodobě překračovány (1). Týká se to rovněž látek poškozujících reprodukční systém, z nichž významné jsou především imise benzo(a)pyrenu (2), benzenu (3) a arzenu (4).

Přednáška je určena především široké veřejnosti, ale i odborníkům. „Chceme problematiku vlivu ovzduší na lidské zdraví přiblížit co nejširšímu publiku posluchačů. Laická veřejnost si totiž často neuvědomuje, že špatná kvalita ovzduší způsobuje kromě onemocnění dýchacích cest, například  poruchy plodnosti nebo napomáhá vzniku srdečních onemocnění,“ vysvětlila Mgr. Vendula Kubačáková z ostravské pobočky Arniky.

Na přednášce o vlivu zněčištěného ovzduší na lidské zdraví vystoupí tito odborníci: MUDr. Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny AV ČR , MUDr. Eva Rychlíková ze zdravotního Ústavu Kolín a dvě ostravské lékařky, MUDr. Andrea Matulová, odbornice na plicní choroby a alergoložka MUDr. Olga Škopková. Přednášku  pořádá sdružení Arnika v rámci kampaně Čistější ovzduší pro Ostravsko.

Přednáška se koná v úterý 7.4.2009 v 16.45 hod. v Městské knihovně Ostrava v přednáškovém sále dětského oddělení ve 2. patře. Adresa místa konání: ulice 28.října 2, Ostrava 1, 2. patro,.

Tisková zpráva sdružení Arnika


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist