Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zelená úsporám energie, zelená kvalitním komínům

24.04.2009  |  128× přečteno      vytisknout článek

Zelená úsporám energie, zelená kvalitním komínům

Spor o plyn mezi Ruskem a Ukrajinou, který se již stal téměř každoročním rituálem, měl letos  hmatatelné dopady na zásobování plynem ve střední a západní Evropě. Právě v nejchladnějším ročním období snížil ruský Gasprom dodávky plynu přes Ukrajinu, a v mnoha státech se projevil jeho citelný nedostatek.Politici a obchodníci si kladou tytéž otázky jako občané: Nakolik je z dlouhodobého hlediska prozíravé muset u nejdůležitějších surovin jako ropa a plyn spoléhat na dodávky ze zemí a od partnerů, pro něž jsou vlastní zájmy důležitější než spolehlivost dodávek? A nakolik by se měl člověk ve svém vlastním obydlí a ve svých vlastních životních podmínkách uchylovat do závislosti?

...Jde pouze o jeden z impulzů, který vedl Ministerstvo životního prostředí České republiky a Státní fond životního prostředí k vyhlášení Programu podpory obnovitelných zdrojů a úspor energie v obytných budovách z prostředků z prodeje emisních kreditů „ZELENÁ ÚSPORÁM“.

Cílem programu je podpořit u investorů vybraná opatření realizovaná v obytných budovách jak v rámci nové výstavby, tak i při rekonstrukcích, která povedou k okamžitému snížení emisí oxidu uhličitého i k výraznějšímu nastartování trendu energeticky i ekologicky šetrného stavění. Prostředky k tomuto účelu získala Česká republika z výnosů v rámci mezinárodního emisního obchodování.

Programem „Zelená úsporám“ jsou ze spotřebičů na obnovitelné zdroje energie podporovány pouze nové účinné zdroje na biomasu s nízkými, jasně definovanými emisními limity pro lokální znečisťující látky, které pro odvod spalin potřebují kvalitní komín či komínový systémem. Ten spolu s dalšími prvky přispívá k dosažení předepsaných požadavků na kvalitu spalin z vlastního zdroje. Jeho úkolem je zajistit potřebný tah, který je nutný k optimálnímu provozování spotřebiče a zachovat si stabilní a trvalou kvalitu vnitřního povrchu spalinové cesty.

Ti, kteří si již pořídili kamna na dřevo jako doplněk k hlavnímu vytápění, říkají: „Oproti předminulé topné sezoně, kdy jsme vytápěli dům pouze z centrálního zdroje, nám náklady na palivo klesly více jak o 30%.“ Příčin bylo hned několik, jednou z nich je samotný rozdíl v cenách paliv, další výrazný vliv má i rozdílné temperování (přitopení) v místnostech, kde se nejvíc zdržujeme, a to právě kamny na dřevo. Tady se potvrzuje známá teorie, že u vytápění je hospodárnější dotemperovávat nejužívanější místnosti ze sekundárního zdroje, například krbovými kamny na dřevo, nežli centrálně regulovat teplotu v méně užívaných místnostech  bytu. Svoji roli při vytváření pocitu příjemné pohody sehrává i přímé sálavé teplo z kamen.

Navíc převládá názor, že práce spojená s přípravou dřeva a vlastní přitopení je příjemná relaxace po pracovním dnu nebo o víkendu.

Zelená úsporám energie – více o programu:

Podpora je připravena tak, aby prostředky mohly být čerpány v průběhu celého programového období od 1. dubna 2009 do 31. prosince 2012 podle jasně stanovených podmínek a dotace byla poskytnuta každému, kdo o podporu požádá a splní tyto podmínky.

Mezi hlavní kritéria pro výběr podporovaných opatření patří:

-              efektivnost vynaložených prostředků na snížení emisí CO2

-         snížení spotřeby primárních zdrojů energie a konečné spotřeby tepla na vytápění

-         zvýšení výroby tepla z obnovitelných zdrojů energie a v neposlední řadě

-         lokální snížení znečištění ovzduší.

Podporovaná opatření v rámci programu „Zelená úsporám“ jsou následující:

  1. Komplexní kvalitní zateplení povrchu budovy nebo vybraných částí vedoucích k dosažení nízkoenergetického standardu
  2. Podpora novostaveb v pasivním energetickém standardu
  3. Využití obnovitelných zdrojů energie v domácnostech, výměna neekologického vytápění a instalace nízkoemisních zdrojů na biomasu, účinných tepelných čerpadel a solárně termických kolektorů. 

Doplňující je dotační bonus za vybrané kombinace opatření.

U instalace nízkoemisních zdrojů na biomasu a účinných tepelných čerpadel do novostaveb je požadováno a žadatel musí dokladovat, že měrná roční potřeba tepla na vytápění budovy nepřesáhla hodnotu 50 kWh/m2 podlahové plochy.

Zdroj: tisková zpráva společnosti Schiedel a. s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist