Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ombudsman bude kontrolovat povolení pro ArcelorMittal.

01.07.2009  |  137× přečteno      vytisknout článek

Ombudsman bude kontrolovat povolení pro ArcelorMittal.

Právníci Ekologického právního servisu, programu Garde (GARDE-EPS), vyzvali Veřejného ochránce práv Otakara Motejla (VOP), aby přezkoumal zákonnost rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje (KÚ) a Ministerstva životního prostředí, kterými bylo povoleno společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) znečišťovat ovzduší na Ostravsku. Úřadům je v podnětu vytýkáno především to, že v povolovacích řízeních nezohledňují nadlimitní znečištění ovzduší v okolí hutního komplexu ArcelorMittal a zároveň upírají dotčeným občanům možnost hájit jejich práva v povolovacích procesech.

Cílem podnětu je upozornit na nezákonný postup KÚ při stanovování podmínek provozu pro zařízení AMO. KÚ především nezpřísnil podmínky provozu tak, jak to bylo nutné vzhledem ke skutečnosti, že se provozy AMO nacházejí v oblasti s extrémně znečištěným ovzduším. V rozporu se zákonem také ignoroval povinnost použití tzv. nejlepších dostupných technik. Navíc celý proces včetně vydání rozhodnutí o povolení probíhal v řadě případů "potajmu" bez možnosti dotčené veřejnosti do procesu jakkoli zasáhnout.
GARDE-EPS upozorňoval na protiprávní postupy KÚ např. v řízení o změně integrovaného povolení, kterým byla navýšena kapacita ocelárny ArcelorMittal Ostrava o téměř půl milionu tun oceli ročně. Touto změnou přitom došlo k významnému nárůstu povoleného absolutního ročního množství emisí škodlivin ze závodu.[1]
I díky těmto pochybením úřadů dochází v ostravském městském obvodu Radvanice a Bartovice, který bezprostředně sousedí s hutěmi ArcelorMittal Ostrava, k překračování zá! konných limitů znečištění ovzduší o desítky až stovky procent. V důsledku této situace jsou místní občané vystaveni desetinásobně vyššímu riziku onemocnění rakovinou než ostatní Ostravané.[2] Právníci GARDE-EPS se domáhají, aby VOP prohlásil uvedené postupy úřadů za nezákonné a navrhl zrušení vadných rozhodnutí a zahájení nových řízení, kde by již byly zákonné požadavky plně zohledněny.
"Pochybení KÚ mají v těchto případech přímý vliv na kvalitu ovzduší v oblasti dotčené provozy společnosti ArcelorMittal. Nezodpovědný přístup úřadu vede k situacím, kdy provozovatelé sice mají řádně vydaná povolení, avšak koncentrace mnohých látek dlouhodobě a mnohonásobně překračují zákonnou míru. KÚ tak místo hájení veřejného zájmu sám přispívá k poškozování životního prostředí a k zásahům do základních lidských práv." uvádí právník GARDE-EPS Josef Karlický.

Kontakt:
Mgr. Josef Karlický
program GARDE-Globální odpovědnost
Ekologický právní servis


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist