Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krátce z EU

27.07.2009  |  123× přečteno      vytisknout článek

Krátce z EU

Evropská komise přijala čtyři nové předpisy ohledně ekodesignu pro zlepšení energetické účinnosti průmyslových motorů, kouřových systémů, televizorů, chladniček a mrazniček. Předpisy stanovují požadavky, které povedou k úsporám přibližně 190 TWh za rok 2020, což lze přirovnat ke kombinované roční spotřebě elektrické energie ve Švédsku a Rakousku. Doposud bylo celkově zavedeno již devět předpisů, u nichž se v případě realizace očekává úspora až 315 TWh elektrické energie ročně do roku 2020. Jedná se tedy o více, než je roční spotřeba elektřiny v Itálii.

Od 16. července 2009 musí všechny členské státy EU, kterým nebylo povoleno prodloužení lhůty, zajistit, aby se skládky, které neodpovídají normám a které existovaly před platností směrnice o skládkách odpadů, přizpůsobily jejím požadavkům. Cílem směrnice je zabránit škodlivým dopadům, které má skladování odpadu na životní prostředí, zejména na povrchové vody, podzemní vody, půdu, vzduch a lidské zdraví, nebo je alespoň zmírnit. Směrnice dále stanoví přísné pokyny pro správu skládek. Členské státy musí ode dneška snížit množství skladovaného biologicky rozložitelného komunálního odpadu o 50 % v porovnání s úrovní roku 1995. Některým členským státům, které skládky velmi využívaly v roce 1995, bylo poskytnuto čtyřleté prodloužení v podobě odchylky. Země jako je  Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Irsko, Kypr, Lotyšsko, Litva, Malta, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Slovensko a Spojené království  musí dosáhnout 25% snížení do roku 2010 a následně 50% do roku 2013.

Evropská komise a společnost MTV Networks International zahájily kampaň Play to Stop – Europe for Climate, jejíž cílem je zvýšit povědomí o různých nebezpečích spojených se změnou klimatu. Akce potrvá šest měsíců a zaměří se na mladé lidi, které má mobilizovat před nadcházející konferencí o klimatu pořádanou v prosinci tohoto roku v Kodani. Kampaň Play to Stop poběží v 11 členských státech Unie a zahrnuje televizní spoty, koncert zpěváka Mobyho ve Stockholmu, dva koncerty dalších umělců v Budapešti a v Kodani, přenosy koncertů na internetu a hry nebo také redakční příspěvky o boji proti změně klimatu. Konference o klimatu v Kodani, na níž se bude rozhodovat o pokračování Kjótského protokolu, začne 7. prosince 2009.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist