Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kraj Vysočina má studii kvality ovzduší průmyslové zóny města Jihlavy

16.11.2009  |  183× přečteno      vytisknout článek

Kraj Vysočina má studii kvality ovzduší průmyslové zóny města Jihlavy

Více než průmyslová zóna škodí Jihlavě doprava a také topení, resp. spalování nevhodného materiálu a také odpadu v tzv. malých zdrojích (například v kotelnách rodinných domů). I to je jeden z mnoha výsledků rozsáhlé a v České republice ojedinělé studie "Vyhodnocení kvality ovzduší průmyslové zóny města Jihlavy a z něho vyplývajících zdravotních rizik". Studii zpracoval Český hydrometeorologický ústav, pobočka Brno ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Brně.

Zadání studie je společnou iniciativou kraje a města. Ve čtvrtek byla studie prezentovaná médiím na tiskové konferenci v budově jihlavské radnice. Ve sledované oblasti přesahující území města Jihlavy byl hodnocen vliv dopravy, šíření pachových látek, zdravotní rizika a rozptylová studie města Jihlavy. Cílem studie bylo mimo jiné najít kroky ke zlepšení kvality ovzduší nejen v Jihlavě a okolí, ale i v celém kraji Vysočina.

Studie poskytuje dokonalý přehled o umístění zdrojů a jejich podílu na znečišťování ovzduší Jihlavy a dále poskytuje dokonalý přehled o stavu a kvalitě ovzduší. V rámci realizace studie provedl zpracovatel nepřetržité půlroční měření škodlivin na třech stacionárních stanicích umístěných v areálu firmy Automotive Lighting, ZŠ Demlova a ve Velkém Beranově.

Nejvyšší koncentrace byly naměřeny na stanici umístěné v areálu firmy Automotive Lighting, což potvrdilo významný vliv dopravy, zejména dálnice D1. I přes všechny významné zdroje znečišťování ovzduší studie definuje z pohledu imisí kraj Vysočina jako jeden z nejčistších v České republice. Stejně tak město Jihlava patří mezi nejčistší krajská města České republiky.

Přestože v posledních dvou letech (2007, 2008) nedošlo na území kraje Vysočina k žádnému překročení imisního limitu a ministerstvo životního prostředí v těchto letech nemuselo vymezit v rámci kraje Vysočina žádnou oblast se zhoršenou kvalitou ovzduší, součet těchto podlimitních koncentrací může vyčerpat rozvojový potenciál ve vztahu ke zdravotním rizikům. Ze studie dále vyplynulo, že majoritním zdrojem škodlivin spojovaných právě se zdravotním rizikem obyvatelstva je doprava a v této oblasti je nutné přijmout a realizovat účinná opatření. Mezi ně patří například lokální snižování rychlosti, včasný úklid po zimní údržbě silnic, ale také výsadba keřů a stromů kolem silnic, kterou jsou významnou a účinnou barierou proti šíření škodlivých látek.

"Zjištění pro Jihlavu jsou pozitivní, patříme k městům s lepší kvalitou ovzduší, ale jsou i zjištění varovná. Bereme tento materiál velmi vážně. Bude podkladem při tvorbě nového územního plánu, který tak bude lépe zohledňovat i zájmy životního prostředí," uvedl k výsledkům studie primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. Připomněl, že městu by v oblasti dopravy mělo v dohledné době odlehčit propojení průmyslové zóny k obci Heroltice a také dokončení napojení průmyslové zóny k přivaděči k dálnici (I/38).

Jako významný faktor z hlediska kvality ovzduší se ukázaly také tzv. malé zdroje, zejména lokální topeniště. "Současná legislativa nám nedává mnoho možností jak bojovat s tímto nešvarem. Proto hledáme cestu osvěty, musíme se pokusit veřejnosti vysvětlit, že pálením odpadu, například PET lahví nebo pneumatik, škodí sami sobě a především dalším generacím," řekl k dalšímu zjištění studie radní kraje Vysočina pro oblast kultury Zdeněk Ryšavý.

Sledujte další zajímavé informace a zpravodajství z kraje Vysočina


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist