Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hospodářská krize přinesla zlepšení ovzduší, problémy zůstávají

30.11.2009  |  zdroj: ČTK  |  132× přečteno      vytisknout článek

Hospodářská krize přinesla zlepšení ovzduší, problémy zůstávají

Praha - Hospodářská krize, zpomalení růstu a následný ekonomický pokles Česka na konci minulého roku znamenaly odlehčení zátěže životního prostředí. Zlepšila se kvalita ovzduší, i když stále přetrvávají problémy v Moravskoslezském kraji a velkých aglomeracích. Uvádí to zpráva o stavu životního prostředí, kterou v pondělí předloží vládě ministr životního prostředí Ladislav Miko.

Pozitivní vliv na životní prostředí měl pokles výroby energie, produkce některých odvětví zpracovatelského průmyslu a v menší míře i snížení spotřeby energie v dopravě. Energetická náročnost hospodářství meziročně poklesla o 6,4 procenta, což je největší meziroční pokles od roku 2000. Poprvé od roku 2000 v roce 2008 meziročně poklesla spotřeba energie v dopravě, a to o 1,6 procenta. Snížily se emise znečišťujících látek z dopravy - o 2,3 procenta ubylo oxidu uhličitého, o 6,6 procenta oxidů dusíku, prašnost z dopravy se snížila o 4,2 procenta.

Kvalita ovzduší ale přes určité meziroční zlepšení zůstává nevyhovující, a to zejména v hustě osídlených oblastech, konstatuje zpráva, jejíž závěry má ČTK k dispozici. Nejhoršími oblastmi z hlediska znečištění ovzduší zůstává Ostravsko-Karvinská oblast a aglomerace Praha a Brno. Vzrostla produkce odpadů, v letech 2007 a 2008 meziročně stoupla o 6,1 procenta, produkce nebezpečného odpadu o sedm procent.

Zlepšuje se naopak jakost povrchových vod, klesají odběry povrchových vod pro veřejné zásobování a stoupá vybavenost obyvatel vodohospodářskou infrastrukturou. Stav přírodních stanovišť a evropsky významných druhů živočichů a rostlin stále není v důsledku lidských aktivit uspokojivý.

Riziko pro lidské zdraví představuje v některých regionech pokračující růst silniční dopravy, který způsobuje zhoršenou kvalitu ovzduší v hustě obydlených aglomeracích a v blízkosti frekventovaných komunikací. Navíc je doprava příčinou nepříznivého vývoje emisí skleníkových plynů.

V roce 2008 bylo 15 procent obyvatel vystaveno nadlimitním koncentracím prachu, v roce 2007 to byla třetina populace. Nadlimitním koncentracím benzo(a)pyrenu bylo loni vystaveno 42 procent obyvatel, o rok dříve to byla polovina populace.

Negativní vliv na krajinu má územní rozvoj. Zejména v zázemí velkých měst vzrůstá plocha zastavěných území, což znamená ztrátu rostlinných i živočišných druhů. Změny v krajině s sebou přináší také výstavba dopravní infrastruktury, zemědělství, lesní hospodářství a cestovní ruch, uvádí zpráva, kterou nechá po projednání vládou ministerstvo vytisknout v počtu tisíce exemplářů.

Hlavní potenciál zlepšování stavu se podle závěrů zprávy přesouvá z oblasti výroby do oblasti spotřeby. "Hlavními tématy pro nadcházející období by měly být energetické úspory v domácnostech a nevýrobním soukromém sektoru, pokračující změna energetického mixu pro výrobu energie a vytápění domácností a snižování vlivu silniční dopravy na životní prostředí.

I v letošním roce lze podle předpovědi ministerstva očekávat další snižování zátěží životního prostředí z hlavních ekonomických odvětví s výjimkou dopravy. V ní bude mít rozhodující roli skladba vozového parku, a tedy i účinnost opatření k jeho obměně, konstatuje dokument.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist