Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ostrava se dusí ve znečištěném ovzduší, přesto chce město vykácet 150 stromů v Komenského sadech

18.02.2010  |  132× přečteno      vytisknout článek

Ostrava se dusí ve znečištěném ovzduší, přesto chce město vykácet 150 stromů v Komenského sadech

Odbor ochrany životního prostředí Magistrátu města Ostravy v lednu 2010 opět povolil vykácení více než 150 stromů, které tvoří 4řadou lipovou alej  v Komenského sadech. Povolení bylo znovu vydáno poté, co Ministerstvo životního prostředí v říjnu loňského roku původní povolení zrušilo a nařídilo věc znovu projednat. Sdružení Arnika se proti rozhodnutí odvolalo, neboť ani tentokrát nebyla dostatečně prokázána nutnost vykácení aleje.

"Nové povolení bylo vydáno i přesto, že pokácením stromů by došlo na desítky let k nemalé ekologické újmě, zvláště s ohledem na špatné ostravské ovzduší. Zákonem stanovené imisní limity škodlivin v ovzduší jsou zde dlouhodobě překračovány a právě stromy mají schopnost tyto škodliviny výrazně eliminovat," vysvětlila Helena Váňová z ostravské pobočky Arniky důvody, proč s kácením nesouhlasí.

Na alej v Komenského sadech, jejíž vykácení požaduje Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, bylo v letech 2006 až 2010 vypracováno několik odborných posudků. Řada z nich je pro zachování aleje, potvrzují její dobrý zdravotní stav a ekologický přínos. Některé z nich sice doporučují vykácení a výsadbu nové aleje jako nejjednodušší způsob údržby stromů do budoucna, žádný z posudků však netvrdí, že je 4řadá alej nebezpečná a v havarijním stavu a že je bezprostředně nutné ji vykácet. Přesto bylo její vykácení znovu povoleno. Nebyl brán zřetel ani na veřejný zájem na její zachování vyjádřený peticí, kterou podepsalo více než 2600 lidí.

Arnika podala odvolání, neboť nebyla prokázána nutnost vykácení aleje a nelze ignorovat dlouhodobou ekologickou újmu, která tím městu na řadu let vznikne. Ministerstvo životního prostředí požadovalo, aby v rámci nového projednání byl vyhodnocen aktuální stav dřevin. "Odbor ochrany životního prostředí však pouze do spisu doplnil znalecký posudek Ing. Jaroslava Kolaříka z dubna 2009, který si vyžádal od České inspekce životního prostředí. Tento posudek se ale  zabývá pouze tak zvanou provozní bezpečností stromů a aleje a nebere v potaz další funkce stromů, jako například jejich schopnost zachycovat prach, spotřebovávat oxid uhličitý nebo regulovat vlhkost ovzduší. Autor navíc hodnotil stromy mimo jejich vegetační období a sám dodává, že vitalitu stromů nelze plně posuzovat," vyjmenovává některé z nedostatku napadeného rozhodnutí Helena Váňová.

V silně znečištěném ovzduší Ostravy jsou často překračovány například povolené limity pro koncentraci prachových částic. Právě stromy však mohou množství těchto částic omezit. Američtí vědci z týmu Davida J. Nowaka ve svém článku publikovaném v roce 2006 vypočetli, že stromy ve městech Spojených států odstraní ročně z ovzduší 711 000 tun škodlivin. Podobná studie z Velké Británie zase ukazuje, že v kraji West Midlands dnes stromy pohlcují 7 % prachových mikročástic pocházejících z lidské činnosti, což ročně představuje 39,63 tun částic PM10 odstraněných z ovzduší. Právě drobné prachové částice znamenají velké riziko pro lidské zdraví, jak potvrdil i výzkum Akademie věd ČR.

Zdroj: Arnika


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Ostrava se dusí ve znečištěném ovzduší, přesto chce město vykácet 150 stromů v Komenského sadech
Na vykácení se plno lidí obohatí, proto se stromy kácí skoro všude. Taková alej, to jsou tuny kvalitního dřeva které když se prodá "zalevno" s pořádným úplatkem bokem, je vyděláno. Taky výsadba a starání se o novou alej se dá zadat za pořádně tučnou provizi domluvené firmě. O nějakou bezpečnost vůbec nejde, jde jen a pouze o peníze.
Stejně to udělal starosta u nás. Když dostal oficiální dotaz, kam se podělo dřevo z desítek vzrostlých stromů, nedokázal odpovědět. Jedině majetková přiznání na tyhle zloděje, ale to se nepovede nikdy prosadit.
vloženo: 22.02.2010 20:20     vložil: mc Reagovat 
Re: Ostrava se dusí ve znečištěném ovzduší, přesto chce město vykácet 150 stromů v Komenského sadech

Lipova alej je naprosto bezpecna i bez posudku odborniku,staci,ze po nekolika silnych vetrech blizkych vichrici zadny strom nespadl.
vloženo: 18.02.2010 14:55     vložil: strnad Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist