Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ostrava se bouří proti vědecké studii o zdejším ovzduší

29.04.2010  |  zdroj: Český rozhlas  |  105× přečteno      vytisknout článek

Ostrava se bouří proti vědecké studii o zdejším ovzduší

Ostravské úřady tlačí na vědce Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, aby odvolal část studie, která popisuje znepokojivý stav životního prostředí na Ostravsku a jeho vliv na zdraví člověka. Na základě výzkumu na dobrovolnících v Ostravě došel Šrám k závěru, že ovzduší ve městě je v mnohem horším stavu, než se myslí. Ostravský magistrát ale míní, že vědec možný vliv znečištěného ovzduší na zdraví lidí záměrně zveličil.

Výsledkům se nebráníme


"My se výsledkům nebráníme, naopak. Co ale chceme po vědeckém týmu je, aby zveřejnil veškeré výsledky. Pokud se zveřejní a medializuje jen jedna část výsledků výzkumu, působí to u občanů Ostravy zděšení. Doktor Šrám by také měl při zveřejňování výsledků výzkumu zvolit takovou formu, aby to bylo srozumitelné i pro laickou veřejnost," říká náměstek ostravského primátora Dalibor Madej

Náměstek Madej se již dříve vyjádřil v tom smyslu, že proti Radimu Šrámovi podnikne právní kroky.

"Pan Šrám dostal dopis, které vypracovalo naše právní oddělení. Je v něm formulováno to, co po něm chceme," komentuje věc Madej.

"Vítáme všechny výzkumy, i ten vědeckého týmu doktora Šráma. Je to jediná cesta, jak přinutit orgány v Praze, aby začaly konat. Ostrava již všechny legislativní kroky na zlepšení zdejšího ovzduší vyčerpala. Proto připravujeme žalobu na stát pro nečinnost," dodává náměstek ostravského primátora Dalibor Madej.

Strastiplné životní podmínky


Radim Šrám ale jakékoliv zveličování výsledků výzkumu odmítá. Podle svých slov s nimi také průběžně seznamuje ostravskou veřejnost:

"Právě protože víme, že je naší povinností s výsledky výzkumu seznamovat ostravskou populaci, proto jsme výsledky studie poprvé na začátku března prezentovali na semináři v Ostravě. Každý se tam k tomu mohl vyjádřit."

"První výsledky programu `Ostrava` jsme zveřejnili v časopise Ochrana ovzduší už na konci roku 2009. další zveřejníme v příštím čísle. Informujeme tedy průběžně. Další seminář v Ostravě proběhne v listopadu, až budeme mít nejnovější výsledky měření," pokračuje Šrám a dodává:

"Je ale třeba si uvědomit, že letos v lednu byla velmi v Ostravě neobvyklá inverzní situace, kdy ty koncentrace škodlivých látek v ovzduší byly několikanásobně vyšší než v loňském roce. Hodnoty u dobrovolníků byly třikrát až šestkrát vyšší než v loňské zimě."

Výzkum má několik částí

Jde například o sledování nemocnosti dětí v deseti ostravských zdravotních střediscích, studium a srovnání astmatu u dětí z Bártovic, nejzatíženější části Ostravy, a Prachatic. V Bártovicích má astma 60 procent dětí do tří let věku.

Podle prezentovaných výsledků výzkumu také jedy v ostravském ovzduší po třech týdnech prožitých v ostravském regionu narušily DNA čtyř vědců z Prahy.

"Je nepochybné, že ostravské životní prostředí se horší a má to vliv na lidské zdraví," konstatuje Radim Šrám.

Audio

O studii znečištění ovzduší v Ostravě mluvili na Rádiu Česko její autor Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR a náměstek ostravského primátora Dalibor Madej.
DOWNLOAD (STÁHNOUT)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist