Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropa překročí limity emisí látek znečišťujících ovzduší - zvláště oxidu dusíku

07.05.2010  |  135× přečteno      vytisknout článek

Evropa překročí limity emisí látek znečišťujících ovzduší - zvláště oxidu dusíku

Přibližně polovina všech členských států Evropské unie očekává, že nesplní jeden nebo více ze svých právně závazných emisních stropů pro rok 2010, tak jak byly stanoveny Směrnicí o národních emisních stropech pro některé látky znečisťující ovzduší (NEC - National Emisson Ceilings). Podle nedávno reportovaných dat sestavených Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA), u jedenácti zemí EU lze očekávat, že překročí své emisní stropy značným množstvím, v některých případech i o 40 % u emisního stropu pro NOx (oxidy dusíku).

U České republiky se očekává splnění všech čtyř emisních limitů na které se směrnice vztahuje: oxid siřičitý (SO2), oxidy dusíku (NOx), těkavé organické látky bez zahrnutí metanu (NMVOC) a amoniak (NH3).

Z těchto čtyř znečišťujících látek, NOx zůstává nejobtížněji dosažitelným emisním stropem pro mnohé z členských států EU 27 - pouze 16 zemí očekává, že bude moci dosáhnout svých emisních stropů pro NOx. Odvětví silniční dopravy přispělo přibližně ze 40% na celkových emisí NOx v roce 2008 v EU 27.

Přestože celkové emise z tohoto sektoru mají od roku 1990 klesající charakter, pokles nebyl vždy tak velký, jak se původně očekávalo, a to díky jak většímu než očekávanému růstu v odvětví silniční dopravy, tak i nastaveným emisním normám pro vozidla, jež ne vždy přinášejí předpokládané úrovně snížení emisí NOx.

Několik členských států, včetně Slovinska, Švédska a Spojeného království, očekávají, že úrovně emisí NOx budou jen nepatrně vyšší (méně než 5% rozdíl), než stanovují jejich emisní stropy. Na druhou stranu ale například Francie a Španělsko očekávají emise dalších 261 kilotun a 236 kilotun navíc, tedy úrovně přesahující o 32 % a 28 % hodnoty jejich emisních stropů. Ostatní země reportují nižší překročení v absolutních hodnotách, jež ale procentuálně nabývá na svém významu, např. Irsko (47 %), Belgie (43 %) a Rakousko (42 %).
Data vycházejí z reportů členských zemí EU 27 v prosinci 2009.

Technická zpráva EEA a konečný soubor údajů dokumentující podrobněji data NEC směrnice podle nedávných reportů členskými státy budou zveřejněny později v roce 2010.

Zpráva z minulého roku a soubor dat z NEC směrnice jsou dostupná zde: EEA Technical report No 11/2009: NEC Directive status report 2008 a zde: Online NEC data viewer.

Více na www.eea.europa.eu.

Zdroj: www.cenia.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist