Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podpis deklarace STOP PRACH signalizuje společné kroky obcí, státu a těžební společnosti při řešení problému znečištěného ovzduší

13.07.2010  |  zdroj: MŽP  |  41× přečteno      vytisknout článek

Podpis deklarace STOP PRACH signalizuje společné kroky obcí, státu a těžební společnosti při řešení problému znečištěného ovzduší

V oblasti severních Čech v okolí Lomu Bílina jsou pravidelně překračovány imisní limity pro prachové částice a to přináší značná zdravotní rizika [1]. Spolu s Ostravsko-Karvinskem a Prahou patří tento region mezi oblasti nejvíce znečištěné polétavým prachem v České republice. Z místních zdrojů se na tomto znečištění ovzduší vedle Lomu Bílina podílejí zejména domácnosti a doprava.

V rámci procesu hodnocení vlivu těžby v období 2010 - 2030 na životní prostředí (tzv. EIA) vznikl požadavek Ministerstva životního prostředí na snížení úrovně znečištění ovzduší těžební činností a na přijetí potřebných opatření. Ta budou zastřešena samostatným "Protiprašným projektem" společnosti Severočeské doly, a.s.
 
Paralelně se snahou společnosti Severočeské doly, a.s. minimalizovat vliv Lomu Bílina na znečištění ovzduší prachovými částicemi vznikla v této oblasti na podzim roku 2009 iniciativa STOP PRACH, která sdružuje obce a města v okolí Lomu Bílina, společnost Severočeské doly, a.s. a tým odborníků z oblasti ochrany ovzduší. Jejím cílem je omezit vliv všech místních zdrojů znečištění - včetně malých spalovacích zdrojů v domácnostech a také dopravy. Problematika se probírá na konferencích, které iniciativa STOP PRACH pravidelně pořádá - 28. června 2010 se konala již třetí, na níž se dokončila příprava prohlášení o spolupráci mezi Severočeskými doly, a.s., zástupci obcí v okolí Lomu Bílina a MŽP v oblasti ochrany ovzduší, které se zde dnes podepisuje [2]. "Ministerstvo životního prostředí podporuje tuto iniciativu jako velmi přínosnou a věří, že do budoucna bude inspirací i pro ostatní oblasti České republiky, ve kterých dochází k překračování prachových imisních limitů," říká k právě podepsané deklaraci o spolupráci ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Ministerstvo životního prostředí se zavazuje, že kromě legislativních nástrojů k řízení kvality ovzduší bude maximálně podporovat čerpání financí z dotačního programu Operační program Životní prostředí (konkrétně prioritní osa 2) a z programu Zelená úsporám. Zároveň se zaměří i na další doplňkové možnosti snižování znečištění ovzduší - například výsadbou izolační zeleně.

Severočeské doly, a.s. v rámci této spolupráce chtějí přispět na realizaci opatření, která budou obsažena v souhrnném akčním plánu STOP PRACH, částkou 16 miliónů korun v letech 2011 až 2014. Severočeské doly, a.s. také zajistí odbornou podporu, činnost sekretariátu a řídící skupiny akčního programu STOP PRACH a budou koordinovat aktivity tohoto programu se svým "Protiprašným projektem".

Zástupci obcí se budou v rámci spolupráce v iniciativě STOP PRACH podílet na návrhu místních akčních plánů, tj. na upřesnění konkrétních možných opatření pro konkrétní obce. Tyto návrhy by měly být předloženy v září 2010 na čtvrté konferenci STOP PRACH.

MŽP bude na iniciativě STOP PRACH nadále spolupracovat a případné výstupy využije i v dalších regionech České republiky, kde jsou také překračovány limity částic polétavého prachu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist