Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Severní Čechy: Špinavý vzduch ohrožuje zdraví, hlavním viníkem je uhlí

09.01.2011  |  158× přečteno      vytisknout článek

Severní Čechy: Špinavý vzduch ohrožuje zdraví, hlavním viníkem je uhlí

Poslední dny loňského roku byly na severu Čech ve znamení smogu, lepší to ovšem nebylo ani v jeho průběhu. Znečištěné ovzduší loni dosahovalo v kraji hodnot, které vážně ohrožují zdraví a životy místních obyvatel. Dominantní roli přitom hraje uhlí - počínaje jeho těžbou a konče spalováním v hnědouhelných elektrárnách.

V roce 2010 zde zaznamenalo 10 monitorovacích stanic překročení denního limitu pro polétavý prach (PM10) po více než 35 dní, což je maximální doba, po níž smí být denní limit překročen (1). Na mnoha místech v  kraji je však tento limit překračován 50-, 60- i 70-krát. V Ústeckém kraji se nachází 5 z 10 největších znečišťovatelů z celé České republiky. Podle Integrovaného registru znečištění (IRZ) žebříček v kraji ovládají hnědouhelné elektrárny firmy ČEZ, první pozici má elektrárna Prunéřov. (2, 3) ČEZ přitom usiluje o získání povolení k prodloužení životnosti prunéřovské elektrárny o dalších nejméně 25 let, navíc s použitím technologie, která nesplňuje české ani evropské zákonné požadavky.

 

Dalším závažným, avšak opomíjeným problémem je také podíl samotné těžby uhlí na znečištění prachem, která v obcích ležících v blízkosti velkolomů může být dokonce hlavní příčinou znečištění ovzduší prachem. (4) Absurdní skutečností je i fakt, že zatímco Prunéřov je největším registrovaným bodovým zdrojem prachového znečištění (PM10), produkují uhelné doly téměř třikrát tolik prachu, a přitom nepodléhají regulaci provozu (jako je tomu např. u elektráren) a nejsou zahrnuty ani mezi zdroje registrované v Integrovaném registru znečištění.

 

Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR k tomu prohlásil: "Je to vcelku prosté: dokud bude těžba a spalování uhlí zamořovat severní Čechy, budou místní obyvatelé opakovaně vystavováni smogu a ohrožováni na zdraví. Místní úřady mají hned dvě příležitosti ukázat, že to s ochranou ovzduší myslí vážně: jednak nevydat územní povolení umožňující prodloužení životnosti elektrárny Prunéřov II a dále se bezodkladně zasadit o regulaci emisí prachu z těžby."

 

MUDr. Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví, uvedl: "Obyvatelé Mostu, Teplic a Chomutova a dalších měst dýchají ovzduší, které překračuje nejen doporučení Světové zdravotnické organizace, ale dokonce i platné limity. Například stanice v Ústí nad Labem a v Děčíně loni vyčerpaly povolený počet dní s překročeným limitem už v polovině března. Oficiální statistiky také ukazují, že obyvatelé regionu se stále dožívají o několik let méně než v jiných regionech České republiky." (5)

 

Kamila Špůrová ze sdružení Chomutov pod pokličkou ČEZ k tomu uvedla: "Znečištění ovzduší v Chomutově, Mostě a dalších městech regionu opakovaně porušuje platné limity a ohrožuje naše zdraví. Politici ale místo řešení problému požádali Evropskou komisi o zproštění povinnosti uplatňovat mezní hodnoty pro znečištění prachem." (6)


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Severní Čechy: Špinavý vzduch ohrožuje zdraví, hlavním viníkem je uhlí
Na vině jsou rozohdně domácí kamna, ve kterých se kromě uhlí a dřeva pálí všemožný odpad.
vloženo: 09.01.2011 20:09     vložil: martin Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist