Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Životní prostředí není tak problematické, jak vypadá

01.10.2011  |  161× přečteno      vytisknout článek

I když lidé deklarují problematiku životního prostředí jako důležitou, nemají s ní Češi příliš velké starosti. Se stavem přírody a čistotou ovzduší jsme převážně spokojeni.

Problémy s ovzduším jsou hlavně ve větších městech, ale i v tak exponované oblasti jako je Ostravsko převažují obavy z nezaměstnanosti nad obavami ze špatného stavu životního prostředí.

Společnost Factum Invenio provedla v rámci svého výzkumného programu Factum Omnibus šetření zaměřené na problematiku života v místě bydliště českých rezidentů. Zkoumali jsme vztah k životnímu prostředí ve srovnání s jinýcmi aspekty života jako je např. bezpečnost, zaměstnanost nebo preferovaný průmysl. Zvláštní pozornost jsme věnovali názorům obyvatel Prahy a Ostravy.

Dotazování proběhlo ve dnech 9. 9. - 16. 9. 2011 na reprezentativním vzorku 937 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. V Praze a Ostravě byl navíc výběrový sobor posílen tak, aby bylo možné srovnávat tyto dva regiony s výsledky za celou ČR. V Praze bylo dotázáno 320 respondentů a v Ostravě 304 respondentů. Byla zachována reprezentativita vzorku.

Z průzkumu bude vydána volně prodejná studie obsahující i podrobné třídění výsledků podle sociodemografických charakteristik. Studie bude k dispozici všem zájemcům po 1. říjnu.

Jako téměř bezproblémové se Čechům jeví stav přírody v okolí jejich bydliště. Rozhodně a spíše spokojeny jsou s tímto aspektem tři čtvrtiny obyvatel ČR (74 %). Spokojeni jsou hlavně lidé z menších měst (82 %), ve větších aglomeracích je spokojenost menší (jen 62 %). Dobře je také hodnocen atribut "možnosti bydlení" (spokojeno 71 %). S veřejnou dopravou a možnostmi kulturního vyžit" jsou spokojeny dvě třetiny občanů (65 %), ani v menších obcích nejsou tyto oblasti vnímány jako problematické.

Nehůře je hodnocena především ekonomická situace a nezaměstnanost (spokojeno jen 21 %). Tyto problémy tíživěji dopadají na obyvatele středních měst a také na ty, kteří jsou na ně teoreticky hůře připraveni - mají nižší příjmy a nižší vzdělání. Obyvatele větších měst trápí kriminalita a také nepřizpůsobiví občané - zatímco na menších městech je to problém pro 4 lidi z 10, v největších městech pro více než 7 z 10.

graf/tabulkaSpokojenost s oblastmi života v místě bydliště - ČR

Mezi Prahou a Ostravou jsou zásadní rozdíly právě ve vnímání nejsilnějšího problému, který trápí Čechy - nezaměstnanosti. Zatímco v Praze tento problém cítí jen 18 %, v Ostravě je to více než trojnásobek, 71 % osob. Silné obavy ze ztráty zaměstnání, buď u nich osobně, nebo u někoho z rodiny, pociťuje v Praze jen 15 % obyvatel, v Ostravě je to více než dvojnásobek - 32 %.

V Ostravě i Praze je znečištění ovzduší vnímáno hůř než v celé ČR. Podle názoru obyvatel těchto měst je způsobeno především silnou koncentrací automobilové dopravy. Jako nejvíce ohrožující látky respondenti uváděli především výfukové plyny (19 %). Lidé také mají za to, že se situace ohledně automobilových emisí dále zhoršuje, v Ostravě si to myslí více než polovina obyvatel (54 %).

Na druhém místě se umístily průmyslové zplodiny. V Ostravě je průmysl vnímán jako silná zátěž, ale podle třetiny Ostravanů se situace zlepšuje (32 %). Ve slezské metropoli také registrujeme povědomí ohledně domácí topení a spalování odpadů. Jako silnou zátěž tento zdroj znečistění hodnotí celkem 53 % rezidentů. Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí investovat do výměny a modernizace způsobu vytápění by tak v Ostravě mohlo mít silný pozitivní dopad.

Zajímavé srovnání nabízí preferenci hospodářských odvětví. Zatímco Pražané preferují rozvoj školství, energetiky nebo zdravotnictví, lidé v Ostravě by nejraději rozšířili těžký průmysl. Jedná se především o tradiční zpracování železa a oceli (preference 34 %, zatímco v průměru ČR jen 6 %) a automobilový průmysl (32 %, zatímco v ČR jen 17 %). Je tedy vidět, že i když je průmysl v Ostravě vnímán jako znečišťovatel ovzduší, lidé přesto mají za to, že podporu a investice si zaslouží právě tradiční odvětví Ostravského průmyslu.

graf/tabulkaJaký typ průmyslu podporovat - ČR

Obyvateli Ostravy je průmysl železa a oceli vnímán jako tradiční zaměstnavatel a jeho budoucnost na Ostravsku by měla pokračovat. Jeho pokračování by chtělo 7 z 10 obyvatel Ostravy, 45% z nich by dokonce uvítalo jeho rozšíření. Nutná je ovšem modernizace, aby se snížily emise z výroby - tu požaduje naprostá většina rezidentů (85 %). Podle jejich názorů by tuto modernizaci měla kromě podniků samotných financovat EU (oba zdroje 44 %). Třetina obyvatel Ostravy (33 %) se v tomto ohledu spoléhá na stát.Pro další informace prosím kontaktujte:
Jan Herzmann
Tel.: +420 731 403 699
Fax: +420 233 111 002
e-mail: herzmann@ppmfactum.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist