Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Ostravě kontrolují lokální topeniště

16.04.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  186× přečteno      vytisknout článek

V Ostravě kontrolují lokální topeniště

Od loňského října do letošního března pracovníci odboru ochrany životního prostředí ostravského magistrátu uskutečnili celkem 1664 kontrol lokálních topenišť provozovaných občany. Protože zákon zatím neumožňuje provádět kontroly i v obydlích občanů, kontroloři pouze vizuálně hodnotí tmavost kouře vycházejícího z komínů.

Pozorování může být doplněno měřením, které provádí dvojice pozorovatelů a jež je založeno na porovnání tmavosti kouřové vlečky s odpovídajícím stupněm Ringelmannovy stupnice. Tmavost zbarvení kouřové vlečky přibližně odpovídá koncentraci sazí, popílku a jiných částic. Rozlišuje se šest Ringelmannových stupňů, přičemž při spalování paliv nesmí být odcházející kouř tmavší než 2. stupeň.

Měření tmavosti kouře pozorovatel uskutečňuje ze vzdálenosti 150 až 400 m od komína a musí přitom dbát o to, aby pozadí kouřové vlečky bylo tvořeno rozptýleným světlem oblohy během dne. Stupeň tmavosti kouře se určuje v místě jeho výstupu z koruny komína. Při každém měření se provádí 30 odečtů v pravidelných půlminutových intervalech. Délka jednoho odečtu činí pět sekund. Měření se vyhodnotí jako průměrná tmavost kouře ze třiceti odečtů.

Tento postup odpovídá metodice měření stanovené v příloze č. 3 vyhlášky č. 205/2009 Sb., o zjišťování emisí ze stacionárních zdrojů a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, jak ji vydalo Ministerstvo životního prostředí.

Kontroloři dosud zjistili 12 případů vyšší tmavosti kouře, ve dvou případech byly výsledky měření předány úřadům městských obvodů k zahájení přestupkového řízení. Z každé kontroly se pořizuje fotodokumentace a protokol, pokud se měří kouřová vlečka, tak ještě protokol o měření

Na území Ostravy je 128 tisíc trvale obydlených bytů (včetně bytů v rodinných domech, jichž je tam přibližně 15 tisíc). Asi 4 % všech bytů (5100) jsou vytápěna uhlím, další 1 % pak dřevem (1280), okolo 2 % elektřinou (2500), zhruba 21% plynem (26 900) a 72 % (92 220) je napojeno na centrální zásobování teplem. Podle mluvčí magistrátu Andrey Vojkovské však podíl vytápění plynem bude pravděpodobně nižší, neboť řada domácností, zejména v rodinných domech, se vrátila k tuhým palivům.

Kontroly se provádějí na základě stanoveného plánu, ale i po stížnostech občanů, když se kvůli tmavšímu kouři nebozápachu domnívají, že na některém topeništi se spalují odpady či nevhodné palivo.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist