Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vysoké koncentrace polétavého prachu v Ostravě - Mariánských horách hlásil vadný přístroj

17.08.2012  |  77× přečteno      vytisknout článek

Vysoké koncentrace polétavého prachu v Ostravě - Mariánských horách hlásil vadný přístroj

V závěru 31. týdne začala měřící stanice Ostrava - Mariánské Hory vykazovat trvale vysoké imisní koncentrace polétavého prachu (PM10). Tyto hodnoty neměly přirozený kolísavý průběh; ostatní měřící stanice na území města Ostravy nevykazovaly tak vysoké hodnoty, a to ani krátkodobě. Zjevně se tedy jednalo o chybné měření na této stanici. Tomuto nasvědčovala i inspekci známá skutečnost, že nejbližší velký znečišťovatel - Ocelárna EVRAZ VÍTKOVICE STEEL, a.s. - je již několik dnů zcela mimo provoz.

Bohužel, tato závada měření nebyla provozovatelem stanice odstraněna a celý víkend (4. - 5. 8.) vykazovala na internetu nereálně vysoké hodnoty. Automatizovanou imisní měřící stanici provozuje za finanční podpory Statutárního města Ostravy Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. Výsledky měření jsou začleněny do celostátní sítě Informačního systému kvality ovzduší ISKO, a on-line jsou zveřejňovány prostřednictvím portal.chmi.cz Českého hydrometeorologického ústavu.

Tohoto stavu si všimli občané i média. Dne 5.8. ve 21:00 se jeden rozhořčený občan Ostravy domáhal na lince Služby trvalé dosažitelnosti ČIŽP OI Ostrava vyhlášení signálů smogového regulačního systému.

V pondělí 6.8.2012 provedli inspektoři ČIŽP OI Ostrava rozsáhlé místní šetření v této oblasti (ulice Výstavní, Zelená, Železná, Železárenská, 1. máje, Pohraniční, Štramberská, U Cementárny, Plzeňská, U Koupaliště, 28. října, Ruská). Celá situace byla také průběžně konzultována s odborným pracovníkem ČHMÚ pobočky Ostrava.

Při místním šetření byl potvrzen názor inspekce, že v okolí stanice není v současnosti v provozu žádný stacionární zdroj znečišťování ovzduší, který by mohl být příčinou vysokých imisních hodnot u PM10. Ve vzdálenější oblasti - areálu bývalých závodů DEZA Ostrava - byly inspektory zjištěny dlouhodobě probíhající zemní a demoliční práce. Ani tato činnost by nemohla způsobit přístroji vykazovaný vysoký a trvalý nárůst imisních koncentrací PM10 u jediné stanice v Ostravě.

Při prohlídce umístění měřící stanice v areálu Mateřské školky na Zelené ulici v Ostravě Mariánských Horách nebyla zaznamenána nijak mimořádná úroveň znečištění ovzduší. Přesto imisní stanice v době přítomnosti ČIŽP vykázala hodnotu průměrné hodinové koncentrace PM10 nad 1000 ug/m3. Toto samozřejmě nijak nekorespondovalo s okamžitou místní realitou. Oslovená pracovnice mateřské školy sdělila, že v posledních dnech sama nezaznamenala nijak mimořádně znečištěné ovzduší.

Dne 7. 8. 2012 vydal provozovatel měřící stanice na svých webových stránkách (www.zuova.cz) následující prohlášení: "Potvrzujeme, že extrémní hodnoty prašnosti (PM10) na stanici v Mariánských Horách ve dnech od 3. - 6.8.2012 byly způsobeny poruchou přístroje. Vlivem nepříznivých meteorologických podmínek došlo k navlhnutí nefelometrické části přístroje. Ve včerejších odpoledních hodinách technik zjistil charakter poruchy. Na opravě přístroje se neprodleně začalo pracovat a během tohoto týdne se pokusíme uvést jej opět do provozu. Do té doby nebudeme z této stanice poskytovat, co se prašnosti týče, žádná data. "

Simona Cigánková, tisková mluvčí ČIŽP


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist