Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Klimkovicích o čistějším ovzduší

07.12.2012  |  zdroj: Moderní obec  |  71× přečteno      vytisknout článek

V Klimkovicích o čistějším ovzduší

Město Klimkovice (okr. Ostrava-město) se dlouhodobě zasazuje o čistější ovzduší na svém území. Uvědomuje si však, že úsilí o kvalitu ovzduší nemůže být věcí pouze jedné radnice.

Proto Klimkovičtí k tématu znečištění ovzduší připravují na 11. 12. 2012 konferenci, na níž pod záštitou ministra životního prostředí Tomáše Chalupy chtějí se zástupci dalších měst a obcí probrat možnosti, jak z úrovně samospráv vysoké koncentraci škodlivin v ovzduší čelit a jaký tlak lze vyvinout na ty občany, kteří nezodpovědným spalováním odpadů k této koncentraci přispívají .

>>Na konferenci se chceme s jejími účastníky domluvit na společném postupu, který v rámci stávající legislativy umožní občanům a samosprávám minimalizovat nesprávné a zejména nezákonné činnosti, k nimž dochází při individuálním vytápění domácností,<< vysvětlil místostarosta Klimkovic Ing. Jakub Unucka.

Podle jeho slov cílem konference nebude hodnotit podíl lokálních topenišť na znečištění ovzduší či zdravotní rizika užívání různých paliv. >>Nechceme ani nikterak konfrontovat jednotlivé organizace nebo požadovat změny legislativy. Prostě pouze chceme najít rozumné a schůdné řešení, jak nenásilně donutit i ty nezodpovědné k odpovědnosti,<< uvedl Jakub Unucka.

Nicméně připustil, že kde tato osvěta selže, bude zřejmě nutné hledat >>správný metr<< na nezodpovědné občany. >>Město Klimkovice už vyzkoušelo různé formy působení na občany, kteří do svých kotlů používají nevhodná či dokonce zakázaná paliva. Od zveřejňování fotografií komínů znečišťujících ovzduší, přes články v místním tisku a televizi, vyhlášku o čistějším vzduchu, až po osobní intervence. V posledních dvou letech však jde hlavně o pozitivní působení, které letos vyvrcholilo masivní kampaní na výměnu starých kotlů za novější s pomocí ministerské a krajské "kotlíkové" dotace, městského příspěvku a výhodné půjčky. Možná lze udělat ještě více a o tom rádi budeme na konferenci diskutovat,<< uzavřel Jakub Unucka.


Konference Klimkovická výzva: 11. 12. 2012 ve městě Klimkovice

Na podporu své výzvy se město Klimkovice rozhodlo svolat workshop, který by měl vyústit v jednoduchý a účinný návod >>Co dělat, aby se z komína místního občana nelinul nepříjemný kouř?<<

Město zve ty představitele obcí a další zájemce, kteří si nechtějí jen stěžovat na špatnou legislativu, ale pokoušejí se situaci aktivně řešit již nyní v rámci svých možností.

Na workshopu se za účasti zástupců Ministerstva životního prostředí, Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy, Svazu měst a obcí ČR, České inspekce životního prostředí, neziskových organizací a dalších mají společně probrat reálné možnosti pro rozumné a schůdné řešení, jak se domoci nápravy, když někteří obyvatelé obce ve svých lokálních topeništích spalují odpady a používají další zakázaná paliva.

Nad konferencí převzal záštitu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Kdy a kde?

Akce se uskuteční v konferenčním sále Sanatoria Klimkovice 11. 12. 2012 od 10:00.

Program:

10:00-10:30 prezence

10:30-12:00 přednáškový blok shrnující jednotlivá témata

Přestávka

12:30-14:00 panelová diskuse nad možnostmi řešení

14:00 Oběd

Další informace na webu www.cisty-komin.cz

Přihlášky se přijímají na: podatelna@mesto-klimkovice.cz nebo telefonicky na 556 420 303.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist