Pátek, 29. března 2024

Odborník: Lidé už s výměnou baterie nepočítají, mění celý přístroj. Dopad na lidské zdraví neřeší

Odborník: Lidé už s výměnou baterie nepočítají, mění celý přístroj. Dopad na lidské zdraví neřeší

Dochází k proměně chování spotřebitelů v případě výběru a využívání moderních mobilních přístrojů. V minulosti si lidé volili své mobilní telefony či notebooky tak, aby jim co nejdéle sloužily. Dnes již s dlouhodobým užíváním nepočítají. Tomuto přístupu nahrávají samotní výrobci, kteří u nových modelů přístrojů často neumožňují výměnu baterie. Přitom akumulátor při každodenním využívání do dvou let ztrácí svou původní kapacitu. Zvýšená spotřeba, a tedy i výroba elektronických zařízení, však ohrozí životní prostředí a lidské zdraví.

Autorem komentáře je Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která provozuje internetový obchod BatteryShop.cz. Ilustrační fotografii baterie si můžete stáhnout zde.

U nových modelů mobilních telefonů, tabletů, ultrabooků, netbooků a stále častěji i u notebooků není možné snadným způsobem vyměnit baterii. Pro běžného uživatele je to nezvládnutelný úkol. Poté, co baterie doslouží, je totiž nutné svěřit přístroj kvůli výměně akumulátoru do servisu, nebo rovnou pořídit nový. Spotřebitelé proto již při výběru nových zařízení většinou nepočítají s jejich dlouhodobým využíváním. Už při nákupu plánují, že mobilní přístroj do dvou let vymění.

Kapacita baterií totiž běžně začíná po dvou letech výrazně klesat. Přístroj tak nevydrží v pohotovosti požadovanou dobu a jeho mobilita je omezena. Například většina článků určených pro notebooky garantuje spolehlivost baterie od 300 do 500 nabíjecích cyklů. To znamená, že je možné baterii maximálně pětsetkrát nabít a vybít. Poté dochází k poklesu kvality akumulátoru. Při každodenním dobíjení tak baterie notebooku vydrží zhruba jeden rok. Aby notebook splňoval svůj účel, je po této době třeba baterii vyměnit.

V přístrojích jsou používány Li-Ion baterie, které je třeba častěji měnit

Výrobci mobilních přístrojů u běžných modelů využívají zhruba v 65 % případů starší typ baterie Li-Ion, který se začal používat již v roce 1991. Přestože jsou již dávno na trhu modernější Li-Pol články s delší životností, k jejich masivnímu rozšíření zatím nedošlo. Důvodem jsou vyšší náklady na výrobu Li-Pol baterií, což by v důsledku zvýšilo i cenu přístroje.

Výrobci mobilních přístrojů svými postupy nahrávají trendu stále častějšího obměňování celých přístrojů. Spotřebitelé se tomuto tlaku přizpůsobují a při výběru mobilního telefonu či notebooku již možnost výměny baterie či kvalitu článku neřeší, počítají s výměnou přístroje v horizontu jednoho až dvou let. Běžná doba využívání mobilních přístrojů se tak zkracuje zhruba o dvě třetiny.

Spotřeba mobilních přístrojů ohrožuje životní prostředí

Častější obměna elektronických zařízení má však vážné dopady na životní prostředí. Pro výrobu přístrojů je totiž zapotřebí měď, stříbro, zlato nebo palladium. Těžba těchto kovů významně ohrožuje přírodu. Navíc se v mobilních telefonech i noteboocích vyskytují toxické látky, jako jsou rtuť, kadmium, arsen či antimon. Hrozí, že při časté výměně mobilních pomocníků je lidé začnou vnímat jako běžný odpad a vysloužilý přístroj bez rozmyslu vyhodí do běžného odpadu. Na skládce nebo ve spalovně však dochází k úniku těchto toxických látek do půdy i ovzduší, což má pak vážné důsledky na zdraví.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů