Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zdravá města oceňují dobré postupy v roce 2009

10.12.2009  |  84× přečteno      vytisknout článek

Z XVI. celostátní konference Národní sítě Zdravých měst ČR (3. 12. 2009)

Nápady a dobrá praxe, strategie a inovativní přístupy, zdroje financování, motivace a zdravá soutěživost - to jsou jen některá z témat XVI. Celostátní konference Národní sítě Zdravých měst ČR, která se uskutečnila 3. prosince v sále zastupitelstva Magistrátu hlavního města Prahy. Akce s účastí českých, ale i rakouských a slovenských expertů určená všem zástupcům měst, obcí a regionů se zájmem o kvalitu, strategické plánování a řízení nebo finanční zdroje, proběhla pod záštitou Hlavního města Prahy a ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
XVI. Celostátní konference Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM) shrnula úspěšné aktivity měst, obcí a regionů v roce 2009 a věnovala se také nástrojům pro zavádění udržitelného rozvoje na národní, regionální a místní úrovni. Nutnost spolupráce s regiony a obcemi zdůraznil během zahájení konference 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Martin Plachý. "Při zpracování národních koncepcí, politik a strategií je nezbytné přímé zapojení obcí, měst a regionů. Proto Ministerstvo pro místní rozvoj podporuje a vítá všechny nástroje, které tento vzájemný dialog a výměnu informací rozvíjí," řekl náměstek Plachý.
 Setkání zahájil také předseda NSZM Lubomír Gajdušek a radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek, který zastupoval hostitelskou instituci. "Setkání Zdravých měst přispívají ke zvýšení zájmu o životní prostředí, udržitelný rozvoj a kvalitu života ve městech, což je dobře vidět na příkladu pražských městských částí," řekl radní Štěpánek a připomněl zahájení programu "Zdravé město" v dalších městských částech Prahy v letošním roce. Radní Štěpánek doplnil, že k místní agendě 21 se v Praze již sedmým rokem hlásí Městská část Praha 7 a pátým rokem Městská část Praha - Libuš, od konce roku 2007 městské části Praha 10 a Praha 13, od roku 2008 také MČ Praha 1, Praha-Běchovice, Praha-Dolní Počernice a od roku 2009 nově MČ Praha-Slivenec a Praha 18.
Hlavní program konference byl věnován spolupráci měst, obcí a regionů s partnery v oblastech finančních zdrojů, strategického plánování a udržitelného rozvoje. Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) zastupoval ředitel odboru politiky životního prostředí Pavel Šremer, který představil aktivity v oblasti místní Agendy 21 a jejího financování z Revolvingového fondu MŽP. Náměstek ředitele Státního fondu životního prostředí Leo Steiner prezentoval aktuální stav administrace a budoucnost Operačního programu Životní prostředí. Se svými příspěvky vystoupili také poslankyně parlamentu a místostarostka Zdravého města Hodonín Zuzana Domesová a Martin Hyský, zástupce Asociace krajů ČR a radní Zdravého kraje Vysočina. Tématu udržitelného rozvoje obcí, regionů i území se ve své prezentaci věnoval ředitel odboru koordinace a řízení MMR Igor Hartmann, kterého doplnil ředitel NSZM Petr Švec s prezentací o praxi zavádění udržitelného rozvoje do řízení obcí a regionů.
Na konferenci byly také oceněny úspěšně postupující obce. "Cenu za dlouhodobý a ukázkový postup ke kvalitě Zdravého města a místní Agendy 21" převzali za své aktivity zástupci Zdravé Městské části Praha Libuš a Písnice; v kategorii menších obcí tuto cenu za kvalitní postup převzali zástupci Zdravé obce Bolatice. Takzvanými "Skokany roku" se stala Zdravá města Jaroměř a Prachatice, jejichž zástupci převzali "Cenu za rychlý postup nového člena ke kvalitě Zdravého města a místní Agendy 21". Čestné uznání za dlouhodobou spolupráci a přínos pro Projekt Zdravé město a místní Agendu 21 bylo uděleno Milanu Půčkovi, někdejšímu tajemníkovi městského úřadu Zdravého města Vsetín a náměstkovi ministra pro místní rozvoj. Zástupci oceněných obcí převzali nejen diplomy a věcné ceny, jejich aktivita byla rovněž odměněna hodnotnými odměnami. Praha-Libuš bude moci zdarma vyslat dva své zástupce na zahraniční exkurzi na téma udržitelná energetika; Bolatice dostanou prostor pro prezentaci svých aktivit v časopise Moderní obec a Jaroměř i Prachatice budou moci zdarma konzultovat své rozvojové projekty s odborníkem. Ceny zástupci jednotlivých měst a obce převzali z rukou předsedy NSZM Lubomíra Gajduška. "Za všemi oceněními je vidět spousta práce konkrétních lidí i celých úřadů. Věřím, že i nadále bude v České republice přibývat Zdravých měst, obcí a regionů, které si toto označení opravdu zaslouží," řekl předseda Gajdušek.
Odpolední část konference byla věnována síťové spolupráci ke kvalitě a udržitelnému rozvoji měst, obcí a regionů. Své zkušenosti s realizací a podporou místní Agendy 21 sdíleli během panelové diskuse zástupci Rakouska, Slovenska a České republiky. V následné burze dobré praxe prezentovali své inspirativní postupy zástupci Zdravých měst Kopřivnice (téma strategického plánování a metod kvality v úřadě), Třebíč (téma spolupráce se studentským parlamentem), Vsetín (téma komunitních kampaní a plánování s veřejností), Zdravé městské části Praha-Libuš a Písnice (téma zapojování vietnamské komunity do života městské části) a Prachatice (téma zapojování seniorů do komunitního života).
Na akci byly k dispozici ukázky Regionálních produktů, zájemci mohli zakoupit také produkty "férového obchodu".
Podrobný program, fotografie a prezentace budou připraveny na stránce www.zdravamesta.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist