Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Testy Greenpeace prokázaly uvolňování bisfenolu A z kojeneckých lahví

06.11.2010  |  252× přečteno      vytisknout článek

Testy Greenpeace prokázaly uvolňování bisfenolu A z kojeneckých lahví

Greenpeace dnes zveřejnilo výsledky orientačních testů uvolňování bisfenolu A (BPA) [1] z kojeneckých lahví a zároveň také výsledky analýzy přítomnosti BPA v českých řekách. Testy prokázaly, že bisfenol A se z kojeneckých lahví uvolňuje, i to, že se ve významných koncentracích nachází ve vodních tocích.

Provedené testy potvrdily již existující důkazy o všudypřítomnosti této nebezpečné látky, která útočí na lidský organismus z mnoha stran.[2] Výsledky analýz dnes na tiskové konferenci prezentovali a komentovali i dva hosté, nezávislí odborníci v oblasti toxikologie, RNDr. Jiří Patočka, DrSc., profesor toxikologie z Jihočeské univerzity, a MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro oblast zdravotních rizik, kteří se shodli na nutnosti omezit působení bisfenolu A na lidský organismus.

Přestože o škodlivosti bisfenolu A již existují stovky studií, stále se vede debata, zda-li je jeho používání v nízkých koncentracích bezpečné.[3] Již samotné stanovení "bezpečné" denní dávky BPA je skoro nemožné, protože působí na každý organismus jinak a navíc nikdy ne samostatně, nýbrž v mixu s dalšími chemikáliemi, které mohou škodlivé účinky posilovat.

"Důkazy o škodlivosti existují a navzdory určité míře nejistoty je zřejmé, že je nezbytné podniknout okamžité kroky v duchu principu předběžné opatrnosti, abychom minimalizovali působení této látky přinejmenším do doby, než se vyřeší nejasnosti o její nebezpečnosti ve výzkumech," říká Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.

Profesor Patočka k tomu dodává: "Zkusme uplatnit princip předběžné opatrnosti i ve vlastní domácnosti. Nekupujme polykarbonátové výrobky, které přichází do styku s potravinami. Nekupujme svému dítěti polykarbonátovou kojeneckou láhev, a pokud ji již máme, odvezme ji na sběrný dvůr a kupme mu skleněnou nebo polypropylenovou."

Oba hosté se shodli, že je nezbytné výskyt bisfenolu A regulovat, a to především u výrobků pro kojence a novorozence, kteří jsou vůči této látce nejcitlivější. Nejsou totiž schopni odbourávat BPA tak rychle jako dospělí jedinci, a jsou proto nejvíce ohroženou skupinou. To, že jsou této látce skutečně vystaveni, prokázaly i testy Greenpeace, jejichž výsledky okomentoval MUDr. Miroslav Šuta: "Výsledky testů lahviček ukazují, že jde o jednu z významných cest, kterou jsou i české děti vystaveny působení bisfenolu A. Bohužel nejnovější výzkumy ukazují, že to není ani zdaleka cesta jediná, a stále více vědců na základě laboratorních pokusů varuje před možnými negativními vlivy BPA na lidské zdraví. Domnívám se, že rostoucí množství varovných studií přináší dostatečné důkazy o škodlivosti BPA, aby české úřady aplikovaly princip předběžné opatrnosti, zejména ve výrobcích určených dětem a těhotným ženám."

Greenpeace proto dlouhodobě vyzývá ministerstvo zdravotnictví, aby stejně jako například Kanada, řada států USA, Dánsko nebo Francie bisfenol A v předmětech pro kojence zakázalo.

Poznámky pro editory:

[1] Bisfenol A je nebezpečná chemická látka, která má schopnost narušovat funkci hormonálního systému. Vyrábí se ve velkých objemech a používá se například při výrobě polykarbonátových plastů, ze kterých se vyrábějí kojenecké láhve nebo plastové nádobí. Z produktů se uvolňuje a dostává se do lidského těla.

[2] Bisfenolu A je prakticky nemožné se vyhnout. nejčastější výskyt.

Nárazu vzdorné glazury

Báně pouličního osvětlení

Součásti domácích spotřebičů

Komponenty elektrospotřebičů

CD a DVD

Láhve na více použití

Nádobí do mikrovlnky

Nádoby na potraviny a
nápoje

Součásti automobilů

Jídelní příbory

Sluneční brýle

Police v lednicích Povrchové úpravy (potahové nátěry)

Povrchová úprava konzerv a plechovek

Desky pro tištěné spoje

Kompozity

Lepidla

Nátěrové hmoty

Laky na nehty Pesticidní přípravky

Antioxidanty

Zpomalovače hoření

Brzdové kapaliny

Stabilizátory gumy a
PVC

Vodovodní trubky

Zubní plomby

Aditivum termopapírů

Vodovodní filtry

Vyztužené trubky

Podlahové materiály

Elektrická izolace

[3] Viz TZ Greenpeace z 1.10.2010 Šokující, i když očekávané doporučení EFSA k bisfenolu A; www.greenpeace.org


Kontakty:
Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR
e-mail: lucie.jakesova@greenpeace.org, tel.: 603 443 140
MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik
e-mail: miroslav.suta@centrum.cz, tel. 608 775 754
prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc., profesor toxikologie Zdravotně sociální fakulty
JU v Českých Budějovicích
e-mail: prof.patocka@gmail.com


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist