Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zemědělství Kazachstánu

25.10.2014  |  287× přečteno      vytisknout článek

Zemědělství Kazachstánu

 Dle OECD představuje zemědělství v Kazachstánu jednu ze základních komparativních výhod země (společně s nerostným bohatstvím a tranzitním potenciálem země). V Kazachstánu se osévá cca18 mil. ha s tím, že osevné plochy lze rozšiřovat, zemědělskou výrobu lze v KZ několikanásobně zvýšit. 

V zemědělství jsou zaměstnány 3 z 10 pracovníků KZ hospodářství. Zemědělská výroba v KZ dosáhla v roce 2012 celkem 13,6 mld. USD. Zvyšuje se též export zemědělské produkce, který v roce 2013 dosáhl 2,7 mld. USD. Hlavní zahraniční trhy pro KZ zemědělské výrobky je Čína, země Střední Asie a Rusko. K hlavním vládou definovaným vektorům rozvoje zemědělství patří výroba hovězího, kuřecího a jehněčího a výroba mléka (v  živočišné výrobě), pěstování pšenice, olejnatin, ovoce a zeleniny (v rostlinné výrobě), budování skladů a zajišťování traktorů a další zemědělské techniky (v oblasti infrastruktury a strojového vybavení).

V KZ je ročně vyrobeno 394 tisíc tun masa (26% vepřové, 47% hovězí, 9%  konina a 18% jehněčí), z toho je 21 tisíc tun masa exportováno. Spotřeba mléka KZ dosahuje 5753 tisíc tun, z toho 4852 tisíc tun představuje domácí výroba a 903 tisíc tun mléka se dováží zejména z Ruska, Běloruska a Ukrajiny.  Spotřeba drůbežího masa dosahuje v KZ 314 tisíc tun, z toho domácí výroba se pohybuje na úrovni 123 tisíc tun a import činí 192 tisíc tun, zejména z Brazílie, Spojených států a Ukrajiny. Výroba ovčí vlny dosahuje v KZ 33,7 tisíc tun, z toho 4,9 tisíce tun se exportuje zejména do Číny. V KZ se ročně v průměru vypěstuje 9 841 tun obilí (např. v roce 2011 byla v KZ rekordní sklizeň obilí na úrovni až 27 mil. tun) s tím, že export činí v průměru 7 458 tisíc tun. Export směřuje do cca 70 zemí jihovýchodní Asie, zemí SNS a do zemí Blízkého Východu. Kazachstán je jedním z 10 světových exportérů pšenice, přičemž cca 80% představuje pšenice vysoké kvality. Kazachstán též patří k předním výrobcům pšeničné mouky. V roce 2013 bylo sklizeno 18,9 mil. tun obilí a v roce 2014 celkově  17 mil. tun obilí.

Spotřeba olejnatin v KZ dosahuje 854 tisíc tun s tím, že výroba dosahuje 977 tisíc tun, importuje se 90 tisíc tun a exportuje se  231 tisíc tun. Nevyšší podíl, tj. 44%,  má slunečnicový olej, 17% sojový olej, 16% světlice barvířská (safflower), 13% řepkový olej a 11% lněný olej. V KZ se vypěstuje 7838 tisíc tun zeleniny, dovoz zeleniny dosahuje 359 tisíc tun především ze zemí Střední Asie a z jihovýchodní Asie. Polovina domácí zeleniny je vypěstována na domácích farmách. V rámci zeleniny je nejvíce vypěstováno brambor (40%), následují melouny (21%) a další zelenina. V KZ se vypěstuje 251,7 tisíc tun ovoce a importuje se 274 tisíc tun ovoce zejména z Kyrgyzstánu, Číny, Uzbekistánu, Polska.

Výroba krmiv dosahuje v KZ úrovně 0,5 mil. tun (v roce 2012), nejvíce pro drůbež, dále pro hovězí skot a prasata. V KZ existuje celkem 395 skladovacích zařízení na zeleninu s celkovou kapacitou 267 tisíc tun. Vzhledem k nedostatku skladovacích kapacit KZ dováží větší množství zeleniny a ovoce v zimním a jarním období. Dále je v KZ 221 skladovacích zařízení na zrno s celkovou kapacitou13,85 mil. tun.

V KZ je vyrobeno 1256 traktorů a importováno 2583 traktorů ročně zejména z Číny, Ruska, Velké Británie, Německa a Itálie. Domácí výroba zemědělské techniky pokrývá pouze 1% potřeb KZ zemědělství. Vláda poskytuje dotace ve formě preferenčních úrokových sazeb u úvěrů a za leasing zemědělské techniky.

V roce 2013  dosáhla zemědělská výroba v Kazachstánu úrovně 11 mld. euro, tj. zvýšila se o 11,6% v porovnání s rokem 2012. Živočišná výroba dosáhla 5 mld. euro (zvýšení o 1,1%), rostlinná výroba se zvýšila na 6 mld. euro (zvýšení o 22,5%). K lednu 2014 počet hospodářských zvířat (cattle) dosáhl 5 760 tisíc (zvýšení o 1,2%).

Strategický plán rozvoje Kazachstánu do roku 2020 ukládá v zemědělství zvýšit produktivitu práce dvakrát do roku 2015 a čtyřikrát do roku 2020. Hlavními úkoly zemědělství včetně potravinářského průmyslu zůstává zabezpečení potravinové bezpečnosti země. Vláda nesmí připustit neodůvodněné zvyšování cen potravin pro obyvatelstvo a musí stimulovat příliv domácích i zahraničních investic do agrárního sektoru. Cílem vlády je dosáhnout soběstačnosti ve všech agroproduktech, které lze v zemi vypěstovat. Přitom je trvale věnována pozornost zejména rostlinné výrobě, kde je cíl trvale zajišťovat vysokou produkci obilovin - jako expotní komodity, dále u rostlinných olejů a u cukrové řepy. Následným cílem vlády je zvyšovat produkci, kterou je možno využít pro export. Kazachstán má velmi dobrou geografickou polohu pro export zemědělské a potravinářské produkce do sousedních zemí. Zde se jedná zejména o obiloviny. V současné době je jeho exportní potenciál jen v obilovinách až 12 mil. tun ročně.

ZDROJ: businessinfo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist