Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministerstvo zemědělství letos podpoří dobré životní podmínky zvířat, hospodaření šetrné k zemědělské půdě a pěstování jahodníku

19.02.2016  |  31× přečteno      vytisknout článek

Ministerstvo zemědělství letos podpoří dobré životní podmínky zvířat, hospodaření šetrné k zemědělské půdě a pěstování jahodníku

Ministerstvo zemědělství připravilo změny v podmínkách pro poskytování dotace na dobré životní podmínky zvířat v hospodářských chovech, agroenvironmentálně-klimatická opatření a ekologické zemědělství. Hlavním záměrem bylo zpřesnění pravidel podle zkušeností ze zemědělské praxe.

Zvýší se příspěvek na suchostojnékrávy a zvětšení plochy pro odstavená selata. Hospodáři budou v chovech moci využívat dezinfekční přípravky s delší dobou účinnosti, aby mohli postřik aplikovat méně často.

Konkrétně Ministerstvo navrhuje zvýšení sazeb pro suchostojné krávy ze stávajících 1 540 korun/VDJ na 1 702 korun/ VDJ (VDJ je velká dobytčí jednotka, což odpovídá přibližně jedné dvouleté krávě).  Sazba na odstavená selata by měla vzrůst z 1756 korun/VDJ na 2 405 korun/VDJ (což je zhruba 30 selat). Opatření bylo v ČR poprvé zavedeno vloni, celková roční podpora se odhaduje ve výši přes 600 milionů korun. Podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu o tuto dotaci v roce 2015 požádalo více než 800 subjektů.

V ekologickém zemědělství se rozšiřuje podpora o pěstování jahodníku. Tato změna odráží potřebu rozvoje a podpory další plodiny, kterou budou zemědělci pěstovat ekologickým způsobem. Sazbadotace by měla dosáhnout 15 754 korun/ha. Součástí tohoto návrhu je podmínění dotace minimální zemědělskou činností, která se zavádí i pro opatření Platby pro oblasti s přírodními nebo jinými zvláštními omezeními podle nařízení a Platby v oblastech Natura 2000 na zemědělské půdě. V roce 2015 požádalo o dotaci pro ekologické zemědělství přibližně 3700 žadatelů, mezi které Ministerstvo rozdělí asi 1,4 miliardy korun na 464 tisíc hektarů zemědělské půdy.

V rámci agroenvironmentálně-klimatických opatření mohou zemědělci nově žádat o dotaci ve výši 15 132 korun/ha na zatravňování drah soustředěného odtoku (tedy na zatravnění míst na poli, která jsou nejvíce ohrožená vodní erozí). Také v tomto opatření mohou pěstitelé nově získat dotaci i na jahodník v režimu integrované produkce se sazbou dotace 11 700 korun/ha. Zároveň bylo umožněno pěstování zeleniny nejen na orné půdě, ale také na jiné trvalé kultuře. Nově musí být žadateli respektována povinnost minimální zemědělské činnosti, specifikované v rámci přímých plateb. V roce 2015 bylo podáno zhruba 14 800 žádostí o podporu na celkovou výměru 1,07 milionu hektarů zemědělské půdy a podporou asi 3,4 miliardy korun.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist