Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

EK: Veřejná konzultace o budoucnosti společné zemědělské politiky zahájena

14.02.2017  |  38× přečteno      vytisknout článek

EK: Veřejná konzultace o budoucnosti společné zemědělské politiky zahájena

Díky modernizaci a zjednodušení společné zemědělské politiky (SZP) bude možné lépe reagovat na současné politické, environmentální a hospodářské výzvy, uvádí ve své zprávě Evropská komise.

Oslovením veřejnosti prostřednictvím tříměsíční konzultace dnes Evropská komise zahajuje první fázi modernizace a zjednodušení společné zemědělské politiky (SZP). Na základě příspěvků, které Komise získá, bude moci definovat priority zemědělské politiky do budoucna. Modernizovaná a zjednodušená společná zemědělská politika by měla řešit základní výzvy, kterým zemědělství a venkovské oblasti čelí. Zároveň by měla přispět k realizaci politických priorit Komise (zejména v oblasti zaměstnanosti a hospodářského růstu), k udržitelnému rozvoji, rozpočtu zaměřenému na výsledky, zjednodušení a subsidiaritě.

U příležitosti oznámení konzultačního procesu komisař EU pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan řekl: ,,Dnes jsme učinili další kroky k modernizaci a zjednodušení společné zemědělské politiky 21. století. Touto veřejnou konzultací žádáme všechny zainteresované subjekty i jednotlivce, které budoucnost potravinářství a zemědělství v Evropě zajímá, aby se zapojili do formování politiky určené všem evropským občanům. Výsledky této veřejné konzultace přímo ovlivní plán budoucí společné zemědělské politiky, který předseda Juncker oznámil v prosinci minulého roku. Společná zemědělská politika již dnes přináší občanům Evropy řadu pozitivního z hlediska zabezpečení dodávek potravin, životaschopnosti venkovských oblastí a jejich životního prostředí i přínosu k opatřením v oblasti klimatu. Jsem si jistý, že vytvořením plánu do budoucnosti toho může dosáhnout ještě více. Musíme ji však zdokonalit a dodat novou energii. A samozřejmě ji také musíme odpovídajícím způsobem financovat.

Veřejná konzultace potrvá 12 týdnů, během kterých budou mít zemědělci, občané, organizace a další zainteresované strany možnost vyjádřit svůj názor na budoucnost společné zemědělské politiky. Výsledky konzultace Komise použije při vypracování návrhu sdělení, které předloží do konce roku 2017 a které bude obsahovat závěry o aktuální úspěšnosti společné zemědělské politiky a eventuální politické varianty do budoucnosti opírající se o spolehlivé podklady.

Výsledky veřejné konzultace budou zveřejněny na internetových stránkách a prezentovány komisařem Hoganem na konferenci pořádané v červenci 2017 v Bruselu.

Souvislosti

Společná zemědělská politika fungující od roku 1962 je jednou z nejstarších politik EU. Během let se neustále vyvíjela, aby reagovala na měnící se situaci na zemědělských trzích. I když její poslední reforma spadá teprve do roku 2013, došlo od té doby k několika zásadním událostem, na něž musí společná zemědělská politika odpovědět účinnějším způsobem (např. zvýšená nejistota na trhu a propad cen, nové mezinárodní závazky v oblasti změny klimatu a udržitelný rozvoj).

Vzhledem k těmto i dalším výzvám je nutné společnou zemědělskou politiku modernizovat, zjednodušit v zájmu dalšího snížení administrativní zátěže a uvést v daleko větší soulad s ostatními politikami EU, aby se maximalizoval její přínos k 10 politickým prioritám Komise, cílům udržitelného rozvoje a Pařížské dohodě o změně klimatu.

Další informace

Odkaz na konzultaci

Odkaz na časté otázky kladené GŘ AGRI

Evropané, zemědělství a společná zemědělská politika:

Evropané, zemědělství a společná zemědělská politika: Eurobarometr 2016

Evropská komise - Tisková zpráva

Brusel 2. února 2017


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist