Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Téměř 43 % zemědělské půdy v ČR patří do ohrožené oblasti

29.04.2002  |  127× přečteno      vytisknout článek

Téměř 43 % zemědělské půdy v ČR patří do ohrožené oblasti 24. 4. 2002 (Tiskové středisko BVV) - Druhý den ENVIKONGRESU, který proběhl na brněnském výstavišti společně s komplexem stavebních veletrhů, diskutovali mj. experti IPPC problematiku zemědělství a potravinářského průmyslu. V roce 1991 přijala Rada Evropského společenství směrnici č.91/676/EEC – tzv. nitrátovou směrnici, která měla za cíl zmírnit znečištění způsobené dusičnany ze zemědělských zdrojů a zabránit dalšímu znečištění vod tohoto druhu. Členské země EU aplikují tuto směrnici již několik období, tato období jsou vždy čtyřletá a po uplynutí probíhá vyhodnocení. „Celá řada členských zemí má s naplňováním směrnice řadu problémů“ uvedl ve svém vystoupení ing. Fantyš, ředitel odboru strukturální politiky a rozvoje venkova Ministerstva zemědělství ČR. „Nitrátová směrnice“ byla do českého řádu aplikována v rámci § 33 Zákona o vodách č. 254/91 Sb. a říká: Dojde – li k znečištění vod nad obsah 50 mg dusičnanů k poměru nad 1 l vody musí se jednak vymezit tzv. zranitelné oblasti ohrožené dusíkem a pak v takto vymezených oblastech stanovit akční programy. Směrnice EU umožňuje řešit problematiku ohrožení vod dusíkem dvěma způsoby: buď zařazením celé země do tzv. zranitelné oblasti dusíkem, nebo zařazení pouze vybraných ohrožených oblastí. V České republice patří do této zóny celkem 42,5 % zemědělské půdy, tj. 1.820.000 ha (celkem 36 % celkové půdy ČR). Těmito problémy se na MZE zabývá celkem 9 pracovních skupin, které vypracovávají akční programy a jsou vyčleněny dle jednotlivých povodí pro oblast Ohře, Vltavy, Labe, Odra, Dyje a Moravy. Jak akční program bude vypadat? Bude obsahovat 3 hlavní zásady, z nichž nejproblematičtější bude Zásada skladovacích prostor a kapacity zemědělských provozů pro druhotné suroviny (siláš, hnoje). „Ministerstvo zemědělství odhaduje, že během čtyř let vybudování těchto prostor mělo stát 28 – 30 miliard korun“, dodal ředitel Fantyš. Podle něj se tyto finanční prostředky budou hledat ve třech zdrojích: v rámci národních dotací, dotací z Evropské unie a nemalou část prostředků ponesou také samotní zemědělci. Fantyš přiznal, že se zabezpečením investic budou mít podnikatelé v zemědělství značné problémy. „ Očekáváme, že z dotací EU bychom mohli získat až 75 % financí. To však závisí na dalším vyjednávání, dodal na závěr svého vystoupení Fantyš. Garanci nad sekci ENVIKONGRESU „ Zemědělství a potravinářský průmysl“ převzal rektor MZLU Brno prof. Ing. Stanislav Procházka, DrSc. Ten ve svém vystoupení zdůraznil, že nové přístupy k tvorbě a ochraně životního prostředí musí být založeny na komplexnějším myšlení, v praktickém životě se pak bude jednat o změnu přístupu managementu podniků, zaměstnanců, státní správy a celé společnosti.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist