Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Evropská komise zveřejnila novou půdní strategii

01.12.2003  |  127× přečteno      vytisknout článek

Již v roce 2001 Evropská komise zaznamenala, že ztráty půdy a zhoršení půdní úrodnosti vede k ohrožení udržitelného rozvoje, protože je tím ohrožena použitelnost zemědělských ploch.

Josef Barth

Jako první krok k rozvoji Evropské politiky k ochraně půdy před desertifikací, degradací, erozí a znečištěním komise zveřejnila 16. dubna 2002 \"Zprávu k tématické strategii pro ochranu půdy (COM(2002)179)\". To byla první příležitost kdy se komise věnovala samotné ochraně půdy a povýšila půdu na stejnou úroveň životní důležitosti jako vodu a vzduch. Dostupná data ukazují, že přibližně na 16-ti % území Evropské unie (více než 50 mil. hektarů) je degradace půdy vážná. V přistupujících zemích tvoří ohrožené území zhruba 35%.

Dle časového harmonogramu by měla být v roce 2004 zveřejněna Tématická strategie pro ochranu půdy. Strategii budou tvořit legislativní návrhy, návrhy na evropský informační a monitorovací systém o půdě a detailní doporučení pro budoucí opatření.

Ve druhé fázi, rok 2003 a 2004, byly vybrány tři důležité hrozby (ztráta organické hmoty, eroze a kontaminace), které budou projednány v pěti pracovních skupinách koordinované poradním fórem.

Práce započaly v květnu 2003 a jejich struktura vypadá následovně:

 1. Poradní fórum (50 - 70 členů, asi 3 setkání ročně)
 2. Pět technických pracovních skupin (TWG) (20 - 40 členů, 3 - 4 setkání za rok)
  • Organická hmota v půdě
  • Kontaminace půdy
  • Půdní eroze
  • Monitoring
  • Výzkum
 3. Setkání investorů, vlastníků půdy a dalších zainteresovaných osob
 4. Skupina se zájmem o půdní politiku 

Účastníci v poradním fóru a pracovních skupinách reprezentují jednotlivé členské státy, investory a vlastníky, kteří hrají důležitou roli na evropské úrovni.

Evropskou kompostářskou asociaci (ECN) v poradním fóru zastupuje Josef Barth, který se účastní také pracovní skupiny monitoring, v pracovní skupině Půdní organická hmota ECN zastupuje Stefanie Siebert, v pracovní skupině Kontaminace Florian Amlinger a pracovní skupiny Výzkum se účastní Grzegorz Siebielec.

Pro komisi budou obecné témata evropské půdní strategie tyto:

 • všechny členské státy by měli mít vybudovánu strukturu schopnou zaručit ochranu půdy,
 • všechny členské státy by měli mít společný přístup k obecným i specifickým definicím jednotlivých hrozeb,
 • společná základna by měla být:
  • zaměřit se na stav kontaminace půd,
  • identifikovat problémy,
  • definovat způsob řešení,
  • informovat o realizovaných akcích a
  • ohodnotit úspěšnost realizací,
 • pro konečnou strategii - seznam činností v EU, které mohou způsobit rizika.

Pro účast veřejnosti komise vytvořila internetové fórum CIRCA. Toto fórum bylo spuštěno jako komunikační platforma k výměně informací a k podpoře rozvoje politiky k ochraně půdy a Tématické strategie o půdě. Téměř všechny sekce jsou dostupné široké veřejnosti.

Překlad: Jan Habart
Zdroj: CZ BIOM - http://www.biom.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist