Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jaké zásady správné zemědělské praxe mají zemědělci plnit a proč?

12.02.2004  |  137× přečteno      vytisknout článek

Zemědělci by měli dodržovat pokud možno všechny zásady správné zemědělské praxe, a to ve hlavně ve vlastním zájmu. A bez ohledu na to, jestli jsou zásady popsány v učebnicích a metodikách nebo jsou součástí legislativních předpisů.

Náplní zásad správné zemědělské praxe jsou většinou obecně známá doporučení či požadavky, jak hospodařit s ohledem na ochranu životního prostředí. V současné době jsou schváleny nebo navrhovány tyto zásady:
· Zásady správné zemědělské praxe (podle zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a nařízení vlády č. 353/2002 Sb.)
Provozovatel zdroje znečišťování může předložit podle § 5 odst. 8 zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, krajskému úřadu plán zavedení zásad správné zemědělské praxe u zdroje znečišťování ovzduší. Provozovatel zdroje znečišťování, který nepředloží plán, prokazuje dodržení emisních limitů autorizovaným měřením emisí znečišťujících a pachových látek.
· Zásady správné zemědělské praxe pro ochranu vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů (schváleny MZe, vydány v roce 2003)
Hlavním cílem je omezit plošné či bodové znečišťování povrchových a podzemních vod. Dodržování těchto zásad je povinné pouze ve zranitelných oblastech, formou jejich upřesnění v akčním programu, vyhlášeném nařízením vlády č. 103/2003 Sb. Mimo zranitelné oblasti není jejich dodržování vyžadováno, je však doporučeno.    
· Zásady správné zemědělské praxe (v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova, od roku 2004)
Tyto zásady, obsahující několik bodů (příloha příslušných nařízení vlády), bude muset dodržovat každý žadatel o podporu z titulu hospodaření v méně příznivých oblastech a v oblastech s environmentálními omezeními, nebo žadatel o podporu na realizaci agroenvironmentálních opatření.
· Správná zemědělská praxe a podmínky ochrany životního prostředí (v rámci realizace zjednodušeného systému přímých podpor, pro rok 2004)
Dodržování minimálních požadavků správné zemědělské a environmentální praxe bude podmínkou pro obdržení přímých plateb na plochu zemědělské půdy. Pro rok 2004 jsou připravovány minimální požadavky ochrany půdy proti vodní a větrné erozi.
· Standardy EU v oblasti ochrany životního prostředí (v rámci Operačního programu Zemědělství, od roku 2004)
Dodržování určitých standardů bude podmínkou pro obdržení dotací z Operačního programu. V současné době se požadavky upřesňují, na základě 18 směrnic a nařízení EU.  
Jednotlivá opatření různých zásad správné zemědělské praxe a dalších předpisů jsou většinou vztahována ke konkrétním půdně-klimatickým podmínkám a navíc se mohou navzájem různě prolínat.  Proto je důležité vědět, jaká je správná zemědělská praxe a jaký způsob hospodaření na konkrétním zemědělském pozemku je vyžadován různými předpisy (nitrátová směrnice, přímé platby, HRDP, OP, IPPC, ochrana ovzduší atd.). Cílem vyhledávače v registru půdních bloků IACS připravovaného na webové stránce nitrátové směrnice tedy je, aby si každý (uživatel, vlastník, poradce, kontrola apod.) mohl snadno zjistit, jaké podmínky hospodaření se vztahují ke konkrétnímu půdnímu bloku či jeho dílu.

Zdroj: Agronavigátor


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist