Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ČESKÉ EKOLOGICKÉ ZEMĚDĚLSTVÍ NA VELETRHU BIOFACH V NĚMECKU

26.02.2004  |  124× přečteno      vytisknout článek

České ekologické zemědělství zde mělo letos opět slabé zastoupení, které reprezentoval jako tradičně pouze Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO a dvě české firmy. 

Letošní mezinárodní veletrh biopotravin a bioproduktů se konal v německém Norimberku 19.-22. února. Své produkty a výrobky zde prezentovalo 1882 vystavovatelů, z toho téměř dvě třetiny ze zahraničí (67 zemí světa). Expozice v oblasti ekologického zemědělství a výroby biopotravin jsou na celém světě z velké části závislé na podpoře států a regionů, která v letošním roce pokulhávala a projevila se především v poklesu celkové vystavovatelské plochy. Bohatě zastoupeny byly jako již tradičně vystavovatelé z Německa, Itálie, Španělska a Francie.

Prezentace českého ekologického zemědělství a výrobců biopotravin na Biofachu 2004 bylo velmi slabé, i přesto že Česká republika patří mezi nejrozvinutější středo a východoevropské země v této oblasti. Jedinou českou expozicí byl stánek Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO, který představil výrobky několika českých výrobců, stánek firmy Sluneční brána a firmy Racio. Při srovnání s expozicemi dalších středo a východoevropských států letos překvapili zejména Poláci a Maďaři, kteří díky podpoře státu a samotných národních producentů připravili rozsáhlé expozice.

České zastoupení v podobě stánku svazu PRO-BIO se uskutečnilo za finanční podpory nadace Henricha Bölla. Své výrobky zde představili členové svazu PRO-BIO: ekofarma Pollau (víno, koření), obchodní společnost Pro-Bio s r.o. (obilné výrobky), dvůr Ratibořice (výrobky z kozího mléka, vítězi soutěže Česká biopotravina roku2003), ekofarma Březí (výrobky z kozího mléka), Vinselekt Michlovský (víno), Tradice Bílých Karpat (mošty), Oxalis (čaje), ekofarma Dědov (výrobky z ovčí vlny) a  Petr Endrle (polní plodiny, jateční býci).

Zástupce Svazu PRO-BIO se během veletrhu účastnil odborných seminářů a symposia, vedl oficiální jednání mj. se slovenským ministrem zemědělství a dalšími zahraničními partnery. Svaz PRO-BIO také uspořádal pro své členy a další zájemce samostatný zájezd na veletrh Biofach.

Zemí roku na veletrhu Biofach se stalo Holandsko. Odborná porota hodnotila vystavované biopotraviny a bioprodukty. Nejvyšší ocenění „Produkt roku“ získala čokoládová tyčinka „Latte Macchiato“ od německé firmy Rapunzel Naturkost a v oblasti kosmetiky firma Dr. Hauschka, která již prorazila i na český trh. Další ocenění se udílelo mezi producenty bio vína.

Veletrh navštívilo více než 30 000 návštěvníků, z nichž nejvíce byli zastoupeni spotřebitelé,  prodejci biopotravin a výrobci, kteří se snaží načerpat inspiraci a uzavřít nové kontrakty.

V rámci Biofachu se uskutečnilo symposium „Ekologické zemědělství v EU a Akční plán“, kterého se zúčastnili ministři zemědělství z 12 zemi Evropy a více než 300 expertů z 25 zemí. Bohužel český ministr zemědělství zde chyběl. Akční plán, jež bude prezentován koncem dubna 2004, zahrnuje mj. plán podpory ekologického zemědělství zaměřený na podporu informovanosti spotřebitelů, marketing biopotravin a koexistenci ekologického zemědělství a GMO.

Hlavním tématem odborných seminářů a workshopů v rámci Biofachu byla otázka koexistence ekologického zemědělství a GMO.

Celkový obrat na světovém trhu s biopotravinami činil v roce 2003 23 miliard EUR, největší obrat zaznamenal evropský trh  s 10,6 miliard EUR hned po trhu v USA, který dosáhl 12 miliard USD.  V Evropě si drží své prvenství Německo (3 miliardy EUR), Velká Británie (1,7 miliard EUR), Itálie (1,4 miliard EUR) a Francie (1,3 miliard EUR). Nárůst byl v roce 2003 zaznamenán také na východě, zejména v Japonsku (400 milionů EUR). Největší rozvoj trhu s biopotravinami v uplynulém roce prožívali ve Velké Británii a Itálii. Obecně stoupla především poptávka po bio čerstvé produkci, například ovoci, zelenině a mléčných výrobcích.

V historickém měřítku nejvyšší nárůst trhu s biopotravinami ovlivnily problémy s BSE, když v roce 2001 vzrostl o 30%.

Podle studií je na světě ekologicky obhospodařováno více než 24 milionů hektarů půdy. S největší rozlohou vede Austrálie, Argentina a Itálie. V loňském roce produkce ekologického zemědělství vzrostla jako reakce na zvýšenou poptávku na trhu. Mnoho zemí rozšířilo nabízený sortiment ekologické zemědělské produkce a dodává především na trhy s větší nákupní silou spotřebitelů. Avšak co prospívá trhu, ale na druhou stranu trápí zemědělce, jsou výkupní ceny zemědělských komodit. Výkupní ceny bio mléka a bio masa výrazně klesly především v Německu, Velké Británii a Francii, což mělo za následek snížení příjmů zemědělců. S tím souvisí nedostatečná finanční motivace pro přechod dalších zemědělců na ekologické hospodaření. Zemědělská produkce je však ovlivňována především poprávkou spotřebitelů. V roce 2004 se předpokládá růst ekonomiky a tudíž i vyšší kupní síla spotřebitelů.

Se vstupem nových zemí do EU se zjednoduší cesta středo a východoevropským zemím na západní trhy.  Tyto země měly doposud velmi malý sortiment konečných bio výrobků  a navíc import zboží byl složitý a nákladný. Tato situace se v květnu 2004 změní a předpokládá se velký boom v oblasti ekologického zemědělství. 

Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO, se sídlem v Šumperku, vznikl v roce 1990 a je celostátní nevládní organizací sdružující ekologické zemědělce, zpracovatelské a obchodní organizace, spotřebitele, poradce, školy a výzkumné ústavy orientující se na ekologické zemědělství a uplatnění bioproduktů a biopotravin. Svaz PRO-BIO poskytuje komplexní služby svým členům, počínaje pomocí s přechodem na ekologický systém hospodaření, přes pomoc při řešení odborných i administrativních problémů, až po podporu prodeje, propagaci bioproduktů, informační servis, vzdělávání a zastupování zájmů vůči kontrolní organizaci či státním orgánům. Svaz PRO-BIO má blízko svým členům díky deseti regionálním centrům s působností na celém území ČR a dvou odborných sekcí. V současné době sdružuje 528 členů, z toho asi 400 zemědělských podniků, které obhospodařují cca 130 tisíc hektarů zemědělské půdy. Podporuje spolupráci se spotřebiteli a přáteli ekologického zemědělství prostřednictvím PRO-BIO Ligy, která je sdružením na  ochranu spotřebitelů potravin a přátel ekologického zemědělství a má v současnosti 152 členů – spotřebitelů.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců
Ing. Markéta Doubravská
www.pro-bio.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist