Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ÚSPĚŠNÁ EXPOZICE SVAZU EKOLOGICKÝCH ZEMĚDĚLCŮ PRO-BIO NA SALIMĚ

10.03.2004  |  124× přečteno      vytisknout článek

Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO představil na letošním Mezinárodním potravinářském veletrhu SALIMA 2004 široký sortiment produktů ekologického zemědělství.

Společná expozice členů Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO představila na letošním mezinárodním veletrhu Salima 2004 široký sortiment biopotravin a bioproduktů. Díky nápadu vytvořit společný stánek, jehož rozlohu tvořilo bezmála 50 m2, sloužila expozice nejen k prezentaci konkrétních výrobků, které přijeli představit členové - zpracovatelé, výrobci i farmáři, ale také k propagaci v obecné rovině. Návštěvníci expozice měli možnost seznámit se širokým sortimentem biopotravin a bioproduktů, ochutnat většinu z nich a navázat kontakt s jejich producenty. Originální stánek z přírodních materiálů nabízel v BIO kvalitě obilné výrobky, těstoviny, semena, ořechy, sušené ovoce, čaje, koření, sojové výrobky, sladkosti, pochutiny, čerstvou zeleninu, byliny i vína. Zástupci svazu PRO-BIO zde podávali informace o ekologickém zemědělství, biopotravinách a bioproduktech i konkrétních členech svazu PRO-BIO (ekologičtí farmáři, zpracovatelé, výrobci, prodejci z celé ČR). K dispozici bylo mnoho zajímavých materiálů a publikací, mezi kterými si vybrali odborníci i spotřebitelé. Expozice svazu PRO-BIO zaznamenala velkou návštěvnost jak ze strany odborných návštěvníků, tak ze strany spotřebitelů, škol a médií. Expozice přivítala mnoho zástupců obchodních řetězců, které se začínají orientovat na zařazení biopotravin do svého sortimentu. Velký zájem přicházel i ze zahraničí, který byl letos podpořen vstupem ČR do EU. Úspěšnost expozice svazu PRO-BIO dokázala fakt, že v následujícím období se dostává do popředí zvýšená poptávka po biopotravinách, volání po kvalitě a orientace na podporu zdravého životního stylu.

Na společné expozici svazu PRO-BIO se samostatně představili konkrétní členové:

·         Country life s.r.o., Nenačovice (obilné výrobky, sojové výrobky, sladkosti, oleje atd.)

·         Natural Jihlava (obilné výrobky, těstoviny, sladkosti atd.)

·         Pro-Bio obchodní spol. s.r.o., Staré Město p. Sn. (obilné výrobky, těstoviny, suché plody, pochutiny atd.)

·         Sluneční Brána s.r.o., Čejkovice (čaje, káva a koření)

·         Slovmlýn s.r.o., Velká nad Veličkou (panenské rostlinné oleje)

·         Ekofarma Deblín (čerstvá zelenina a mošt)

·         Zahradnictví Luční údolí, Velehrad (čerstvá zelenina)

·         Ekofarma Marková (čerstvé byliny)

·         Ekofarma Pollau (byliny a víno)

Mezinárodní potravinářský veletrh Salima 2004 se konal 2.-5.3.2004 v Brně. Největší přehlídku produktů a technologií potravinářského průmyslu představili zástupci nově vstupujících zemí do EU. Téměř 40 % vystavovatelů přijelo ze zahraničí, celkem z 41 zemí. Přestože si v prvních třech dnech mohli veletrhy prohlédnout pouze odborní návštěvníci, návštěvnost překročila 30 000 osob. Více než 12 % návštěvníků bylo ze zahraničí, především ze Slovenska (2425), Polska, Maďarska, Německa, Rakouska, Itálie, Estonska, Nizozemí, Slovinska a Litvy.. Nabitý program konferencí, seminářů a diskusních setkání se věnoval především problematice rozšíření EU, bezpečnosti potravin a vztahům výroby, obchodu a gastronomie. Prestižní ocenění Zlatá Salima získalo 15 z 83 přihlášených exponátů, 19 firem převzalo z rukou ministra zemědělství ČR ocenění KlasA. Hlavním cílem návštěvy byly nejčastěji informace o novinkách a trendech a navazování obchodních kontaktů. Plných 58,9 % návštěvníků předpokládá, že význam těchto veletrhů v příštích letech poroste.
V Tiskovém středisku se akreditovalo 401 zástupců médií z 12 zemí, mezi nimi 72 zahraničních. Zahraniční novináři přijeli z Itálie, Maďarska, Německa, Nizozemí, Polska, Rakouska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Ukrajiny a Velké Británie.

Svaz PRO-BIO je celostátní sdružení ekozemědělců České Republiky se sídlem v Šumperku. Je to nevládní nezisková organizace, která v České republice prosazuje a podporuje ekologické formy hospodaření a spotřebu biopotravin. Svaz zastupuje zájmy svých členů - ekozemědělců, zpracovatelů a prodejců biopotravin, škol i spotřebitelů - a vytváří podmínky pro dialog, spolupráci a rozvoj ekologického zemědělství i ekologické výchovy. PRO-BIO propaguje ekologickou produkci a služby svých členů, pomáhá s přechodem na ekologický systém hospodaření, řeší odborné i administrativní problémy, podporuje prodej, propagaci bioproduktů, vzdělávání a zastupuje zájmy členů vůči kontrolní organizaci či státním orgánům. V ČR zatím existuje deset regionálních center svazu a dvě odborné pobočky. Členů svazu PRO-BIO stále přibývá, v současnosti jich je 528.

Kdo jsou ekologičtí zemědělci ?

-          při pěstování rostlin nepoužívají syntetická hnojiva a pesticidy

-          pečují o úrodnost půdy, zachování kvality podzemních i povrchových vod a vyváženost krajiny

-          nepoužívají geneticky manipulované organismy (GMO)

-          zvířata chovají přirozenými způsoby s možností výběhu nebo pastvy

-          starají se o pohodu chovaných zvířat

-          krmí zvířata přirozeným způsobem, nepoužívají  preventivně antibiotika, zakázáno je použití hormonálních přípravků, umělých stimulátorů růstu apod.

-          produkují nutričně i hygienicky vysoce kvalitní suroviny

-          podrobují se přísné kontrole ekologického zemědělství

-          používají známku Bio

Co jsou biopotraviny ?

-          vyrábějí se z kontrolovaných a certifikovaných produktů ekologického zemědělství

-          neobsahují syntetická barviva, aromatické a konzervační látky, dochucovadla, emulgátory a další cizorodá aditiva

-          při výrobě se nepoužívají nepovolené postupy (např. mikrovlnný ohřev)

-          neobsahují GMO

-          jsou označeny známkou Bio

-          jsou to potraviny s vysokou nutriční kvalitou

Ekologičtí zemědělci a výrobci biopotravin se řídí zákonem č. 242/2000 Sb. o ekologickém zemědělství. Nad dodržováním zákona o ekologickém zemědělství bdí kontrolní organizace KEZ, o.p.s., pověřená Ministerstvem zemědělství ČR. Bioprodukty a biopotraviny se označují chráněnou známkou BIO.

Další informace:

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců
Ing. Markéta Doubravská
Tel.: 583 216 609
Tel./fax: 583 214 586
target=_blank>marketa.doubravska@pro-bio.cz
www.pro-bio.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist