Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekologii má farmářům zaplatit Evropská unie

22.04.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Ekologii má farmářům zaplatit Evropská unie Zemědělci a rolníci, kteří budou při hospodaření šetřit životní prostředí, mohou získat významnou finanční podporu z evropských fondů.

Po vstupu do Evropské unie budou moci čerpat z několika nových dotačních programů, včera je na krajském úřadě v Plzni představila Eva Havlínová z ministerstva životního prostředí. \"Programy jsou určeny pro soukromě podnikající rolníky, samostatně hospodařící zemědělce i obce nebo kraje,\" uvedla Havlínová.
Ministerstvo životního prostředí chce motivovat zemědělce, aby šetřili přírodu - například aby omezili hnojení, umělé rychloobnovování pastvin nebo se snažili zachovávat travnaté pásy v polích. Chuť pro plnění ekologických podmínek by měly rolníkům dodat finanční příspěvky.
\"Peníze by jim měly nahradit ušlý zisk a snížení výnosů například za zatravněnou ornici a uhradit vyšší náklady vznikající třeba při šetrnějším sekání, které neohrozí některé druhy živočichů,\" popsala Havlínová. Odborníci dokonce zemědělcům slibují i mírný zisk.
\"Ekologická opatření navíc vedou ke zvýšení úrodnosti půdy i k její ochraně před erozí a vysycháním.\"

Do dvou let

Do programu se musejí zemědělci přihlásit přes zemědělskou agenturu nebo pozemkový úřad nejpozději do roku 2006. Aby získali podporu, zaváží se, že budou plnit ekologická pravidla po dobu pěti let. Pokud dodrží ekologická pravidla, dostanou například na každý hektar pastvin ročně 2890 korun. Za hektar zatravněného pásu na poli slibuje ministerstvo dokonce 9440 korun ročně. Další peníze je možné získat za šetrné obhospodařování luk nebo ochranu vzácných ptáků. Další programy jsou zaměřeny na investiční podporu. V zemědělství například na zavádění technologií nezatěžujících životní prostředí, rekonstrukce zařízení pro chov zvířat, výstavbu ubytovacího zařízení pro agroturistiku, zalesňování zemědělské půdy nebo na prevenci před povodněmi.
\"Příspěvek v tomto programu může pokrýt až 100 % plánovaných nákladů,\" upozornila Havlínová.
Ministerstvo životního prostředí podle jejích informací díky prostředkům z evropských fondů bude moci přispět obcím a krajům na infrastrukturu v oblasti ochrany ovzduší, nakládání s odpady, prevenci před povodněmi nebo zlepšení čistoty vodních toků.
Státní úředníci v současnosti objíždějí kraje, aby představili programy odborníkům z orgánů samosprávy i ochrany přírody. Ti by měli o možnostech čerpání peněz informovat případné žadatele.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist