Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zemědělci získají peníze na ekologické programy

05.05.2004  |  zdroj: Písecký deník  |  123× přečteno      vytisknout článek

Zemědělci získají peníze na ekologické programy Písecko - Finanční podporu nabízí Evropská unie těm zemědělcům, kteří se rozhodnou pro agroenvironmentální opatření (AEO). Těžko vyslovitelné slovo znamená změny, které podporují rozvoj mimoprodukčních funkcí zemědělství, spočívajících v ochraně životního prostředí. Pokud se žadatel k takovému programu přihlásí, musí ho dodržovat po dobu nejméně pěti let a minimální výměra pozemku, na kterém ho chce uplatnit, musí být pět hektarů. V letošním roce se žádost o zařazení do AEO podává do 31. května, v následujících letech pak do 31. října předchozího roku.
\"AEO zahrnuje několik podopatření. Jsou to ekologické zemědělství, ošetřování travních porostů a péče o krajinu, které se dále člení na šest titulů. Těmi jsou zatravňování orné půdy, tvorba travnatých pásů na svažitých půdách, pěstování meziplodin, hospodaření na podmáčených a rašelinných loukách, péče o ptačí lokality na travních porostech a osetí pásů orné půdy vybranými plodinami, které zvyšují potravní nabídku ptačím společenstvím a živočišným druhům. Zkráceně tomu říkáme biopásy,\" vysvětlil odborný referent územního odboru ministerstva zemědělství v Písku Karel Kratochvíle.
V podmínkách Písecka se jedná hlavně o louky a pastviny. U luk je dotace 1920 korun na hektar, ale nesmí se na nich po dobu pěti let pást zvířata, travní porost se může pouze sekat, a to minimálně dvakrát ročně. Není zde povoleno mulčování s výjimkou poslední seče, když výška porostu nepřesahuje patnáct centimetrů. K hnojení se smí použít maximálně 40 kg dusíku na hektar, včetně statkových hnojiv.
U pastvin je dotace 2890 korun na hektar, když délka pastvy musí být minimálně 120 dní s intenzitou od půl do jedné velké dobytčí jednotky na hektar. Omezen je začátek i konec pastvy a stejně jako u luk hnojení dusíkem. Pastvina se může sekat a důležité je její zajištění proti úniku zvířat.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist