Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zástupci evropských zemí přijeli do Lednice hledat „eko-Evropu“

08.07.2004  |  124× přečteno      vytisknout článek

Více než 250 účastníků z 22 zemí celé Evropy se setkalo na 4. ročníku Evropské Letní Akademie Ekologického Zemědělství (dále EZ).

Takzvaná Bioakademie, kterou pořádá český svaz ekologických zemědělců PRO-BIO a svaz BIOERNTE z Rakouska, se konala v Lednici od 30. června do 2. července 2004. Nejvíce byla zastoupena Česká republika, Slovensko, Rakousko, Německo a Litva, ale účastnili se zástupci i takových zemí jako Švýcarsko, Lucembursko, Polsko či Rumunsko.

Na úvodním plenárním zasedání vystoupili zástupci organizací z celé Evropy. Plánovaná návštěva českého ministra zemědělství Jaroslava Palase a ministra životního prostředí Libora Ambrozka na konferenci byla vzhledem k současné vládní krizi odvolána a zúčastnili se pouze zástupci zmíněných ministerstev. Pozvání naopak přijal rakouský ministr zemědělství Josef Pröll a slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon, kteří vystoupili nejen na tiskové konferenci, ale i na odborném programu pro veřejnost.

Jedním z velmi diskutovaných témat byl evropský akční plán rozvoje EZ, jehož návrh představila před několika dny v Lucembursku Evropská komise. Francis Blake, prezident evropské skupiny IFOAM (mezinárodní asociace organizací ekologického zemědělství), ocenil v Lednici český akční plán rozvoje EZ: „Předběhli jste EU!“ Česká vláda totiž schválila tento dokument již v březnu tohoto roku. „Náš akční plán předpokládá rozšíření ekologicky obdělávaných ploch na 10 % zemědělské půdy do roku 2010 (z dnešních 6 %) a také zkvalitnění českého EZ např. v oblasti welfare (pohoda zvířat) či rozšíření pěstování tržních plodin,“ řekl Jiří Urban, místopředseda svazu ekologických zemědělců PRO-BIO. „Již od roku 2004 se podařilo zvýšit dotace na pěstování ovoce, zeleniny či vinné révy na orné půdě. Akční plán se ovšem zabývá také podporou propagace biopotravin a výzkumu v EZ,“ dodal Urban.

Rakouský ministr Pröll však varoval před jednostrannou orientací na dotace: „Nemyslete jen na dotace! Pokud rozvoj trhu s biopotravinami nebude držet krok s nárůstem ploch EZ, vznikne nadprodukce a velký tlak na ceny. To je velmi nebezpečná cesta.“ Pröll zdůraznil nezbytnost podpory osvěty mezi spotřebiteli, obchodu s biopotravinami a jejich zpracování. To je ostatně součástí všech národních akčních plánů EZ.

Dalším palčivým tématem konference byly geneticky modifikované organismy (GMO) a koexistence EZ se zemědělstvím používajícím GMO. „Z našeho pohledu je použití GMO v zemědělství zbytečné a nenese s sebou žádný užitek,“ řekl rakouský ministr Pröll. Výhody nepoužívání GMO v Evropě velmi přesvědčivě vysvětlil předseda německého svazu pro výrobu biopotravin BÖWL princ Felix zu Löwenstein: „Dosud nikdy se před Evropou neotevíral tak obrovský trh s potravinami, který nemůže obsadit nikdo z našich největších konkurentů. Ani USA, ani Kanada, ani Argentina nemohou nabídnout potraviny bez GMO, které žádají nejen evropští, ale i japonští a jiní spotřebitelé.“

Naši ekozemědělci mají největší problémy s rychlým přechodem na nový systém dotací. „Sedláci nevědí, o co mají žádat, jak o to mají žádat a jakou odpovědnost za to ponesou. Místo aby orali, seli a sušili seno, musí sedět nad hromadou papírů,“ posteskl si Zdeněk Perlinger, předseda svazu PRO-BIO.

V rámci konference se také sešla evropská skupina asociace IFOAM.

Součástí programu Bioakademie 2004 byly odborné exkurze na Slovensko (zaměřeno na ekologická osiva, pěstování obilovin, ovocnářství a výzkum), do Maďarska (zaměřeno na pěstování tržních plodin), do Rakouska (zaměřeno na prodej biopotravin) a na Moravu (ochutnávka biovína a prohlídka dvou ekofarem). Pro účastníky odborného programu Bioakademie 2004 byly připraveny workshopy na tři různá témata a promítání filmu „Hledání Eko-Evropy“.  Návštěvníci se mohli zúčastnit rautu připraveného z českých biopotravin a bioproduktů v Lednickém zámku, kde byl mj. vyhlášen vítěz Mezinárodní spotřebitelské ochutnávky biovín v Pavlově 2004.

Další informace o Bioakademii a akčním plánu rozvoje EZ v ČR (včetně jeho textu), stejně jako statistiky EZ najdete na internetu na adresách www.pro-bio.cz, www.mze.cz.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Ing. Markéta Doubravská

Tel.: 420 583 216 609

Mob: 731 273 501

Tel./fax: 420 583 214 586

E-mail: pro-bio@pro-bio.cz

www.pro-bio.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist