Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekonomika pěstování chrastice rákosovité

08.09.2004  |  zdroj: CZ BIOM  |  163× přečteno      vytisknout článek

V České republice se stále výrazněji projevuje přebytek zemědělské půdy, která není potřebná k produkci potravin.

Tereza Kuncová

Úvod

V České republice se stále výrazněji projevuje přebytek zemědělské půdy, která není potřebná k produkci potravin. Jednou z významných variant využití této půdy je pěstování energetických a průmyslových plodin. Jako energetické plodiny lze využívat jak tradiční zemědělské plodiny (pšenice, tritikale apod.), tak i netradiční víceleté rostliny, které dávají vysoké výnosy sušiny (např. chrastice rákosovitá, šťovík Uteuša). V článku je popsána ekonomika pěstování chrastice rákosovité a dále náklady na její zpracování do různých forem vhodných k vytápění - balíků, řezanky, briket a pelet. Ve výpočtech se počítá s pěstováním chrastice po dobu 10 let.

Charakteristika plodiny

Chrastice rákosovitá je vytrvalá tráva značně náročná na vodu a živiny, nenáročná na agrotechniku, dávající ve vhodných podmínkách vysoké výnosy. Nejlépe se jí daří na těžších půdách s bohatou zásobou živin. Je zvlášť vhodná pro jinak těžko zpracovatelné těžké zamokřené půdy.

Porosty chrastice určené pro energetické využití se zakládají obdobně jako porosty určené na píci. Seje se časně z jara, případně na podzim. Sklízet se doporučuje po zimě brzy na jaře, kdy mají rostliny nízký obsah vody (12 - 20%). Je možná i letní nebo podzimní sklizeň , ale posečená hmota se musí dosoušet na poli.

Choroby ani škůdci obvykle nečiní u chrastice problémy. V literatuře se uvádí, že je chrastice hodně náročná na živiny. Z pokusů lze doporučit k chrastici od druhého roku pěstování dávku 50 - 80 kg/ha dusíku v závislosti na půdních podmínkách. Také se doporučuje provést hnojení kaly před založením porostu.

Průměrné výnosy se podle pokusů v našich podmínkách pohybují u tříletých porostů v rozmezí od 5,3 do 12,6 t/ha v závislosti na agrotechnických opatřeních a půdně klimatických podmínkách.

Náklady na pěstování a sklizeň

Rozhodujícím faktorem pěstování a využití energetických plodin je cena vypěstované biomasy. Základem kalkulace nákladů jsou modelové technologické postupy, které obsahují časový sled technologických operací, opakovatelnost operace, materiálové vstupy a produkci. Při výpočtech ekonomiky pěstování se vychází ze základního členění nákladů na variabilní a fixní. Ekonomické výpočty jsou zpracovány pro výrobní oblasti ve kterých je pěstování dané energetické plodiny vhodné. Všechny kalkulace vycházejí z průměrných statistických údajů a cenových relací roku 2003. Dále se ve výpočtech uvažuje zajištění všech operací vlastními mechanizačními prostředky.

Výsledky jsou zpracovány do následující struktury údajů:

  • materiálové náklady (organická, průmyslová a vápenatá hnojiva, osivo a sadba, chemické přípravky) - vycházejí z údajů modelových technologických postupů,
  • náklady na mechanizované práce - vycházejí z doporučených strojových souprav a rozsahu využití souprav v modelových technologických postupech. Variabilní náklady mechanizovaných prací zahrnují náklady na pohonné hmoty a maziva, náklady na opravy a údržbu stroje a osobní náklady obsluhy. Hlavní položkou fixních nákladů jsou odpisy strojů, dále pak obsahují pojištění, náklady na uskladnění stroje a zúročení kapitálu. Jako doplňkové údaje se uvádějí spotřeba paliva a potřeba práce obsluhy strojů,
  • fixní náklady - obsahují nájemné půdy, daně, odpisy a opravy staveb, úroky z úvěrů, výrobní a správní režii. Fixní náklady byly stanoveny metodou odborného odhadu podle dostupných informací ze statistických sledování a ze sledování v zemědělských podnicích.

Náklady na zpracování produktu

Zpracování produktu do formy řezanky nebo do velkobjemových balíků je zahrnuto v technologických postupech a tedy i náklady jsou již zahrnuty v nákladech na pěstování a sklizeň. Náklady na briketování a peletování získané od výrobců se pohybují podle výkonnosti linky v rozmezí od 612 do 690 Kč/t u briketování a od 430 - 635 Kč/t u peletování.

Náklady na jednotku energetické produkce

Výnos energetického produktu je udáván při standardním obsahu 85% sušiny. Počítá se s uskladněním sklizeného produktu ve stávajících velkokapacitních senících, kde se materiál nechá dosušit a udržovat na 85%. Výhřevnost je udávána při 15% vlhkosti balíků a řezanky a 12% vlhkosti briket a pelet. Výsledným ekonomickým ukazatelem jsou tedy náklady na jednotku energie v dané formě výsledného produktu připraveného ke spalování v Kč/GJ. Podrobné náklady na pěstování, sklizeň a zpracování chrastice rákosovité do čtyř různých forem výsledného energetického produktu jsou shrnuty v tabulce.

  Ukazatel Jednotka Sklizeň
lisem řezačkou sběr. návěsem
Pěstování a sklizeň Organická hnojiva Kč.ha-1 - - -
Průmyslová a váp. hnojiva Kč.ha-1 2.286 2.286 2.286
Osivo, sadba Kč.ha-1 345 345 345
Chemické přípravky Kč.ha-1 35 35 35
Materiál celkem Kč.ha-1 2.666 2.666 2.666
Mechanizovaná práce Kč.ha-1 3.706 3.994 2.336
Spotřeba paliva l.ha-1 38,3 54,4 26,2
Potřeba práce h.ha-1 4,30 3,90 3,90
Variabilní celkem Kč.ha-1 6.372 6.610 5.032
Nájem půdy daně Kč.ha-1 760 760 760
Odpisy a opravy staveb Kč.ha-1 670 670 670
Úroky z úvěrů Kč.ha-1 600 600 600
Výrobní a správní režie Kč.ha-1 374 374 374
Fixní celkem Kč.ha-1 2.404 2.404 2.404
Náklady celkem Kč.ha-1 8.776 9.014 7.436
Energetický produkt - hranolové balíky Náklady celkem Kč.ha-1 8.776    
Výnos energetického produktu t.ha-1 7,5
Výnos sušiny t.ha-1 6,4
Náklady na 1t energetického produktu Kč.t-1 1.170
Celkové náklady na palivo Kč.t-1 1.170
Výhřevnost MJ.kg-1 14,43
Cena energie v palivu Kč.GJ-1 81
Energetický produkt - řezanka Náklady celkem Kč.ha-1   9.014  
Výnos energetického produktu t.ha-1 7,5
Výnos sušiny t.ha-1 6,4
Náklady na 1t energetického produktu Kč.t-1 1.202
Celkové náklady na palivo Kč.t-1 1.202
Výhřevnost MJ.kg-1 14,43
Cena energie v palivu Kč.GJ-1 83
Energetický produkt - brikety Náklady celkem Kč.ha-1     7.436
Výnos energetického produktu t.ha-1 7,5
Výnos sušiny t.ha-1 6,4
Náklady na 1t energetického produktu Kč.t-1 991
Náklady na briketování Kč.t-1 660
Celkové náklady na palivo Kč.t-1 1.651
Výhřevnost MJ.kg-1 15,03
Cena energie v palivu Kč.GJ-1 110
Energetický produkt - pelety Náklady snížené o dotaci Kč.ha-1     7.436
Výnos energetického produktu t.ha-1 7,5
Výnos sušiny t.ha-1 6,4
Náklady na 1t energetického produktu Kč.t-1 991
Náklady na peletování Kč.t-1 540
Celkové náklady na palivo Kč.t-1 1.531
Výhřevnost MJ.kg-1 15,03
Cena energie v palivu Kč.GJ-1 102

Závěr

Náklady na jednotku energetického produktu (řezanka, lisované balíky) se pohybují přes 1000,- Kč.t-1. Po připočtení nákladů na briketování respektive peletování se cena paliva pohybuje již u výrobce od cca 1500 Kč.t-1. Z toho vyplývá, že bez možnosti využití dotací budou energetické plodiny jen obtížně konkurovat stávajícím fosilním palivům při jejich současných cenách.

Dotační politika připravená v rámci Společné zemědělské politiky EU umožňuje využít přímé platby na plochu (cca 1700 Kč.ha-1) a dále dotace na ornou půdu (do 2

500 Kč.ha-1), nepředpokládá však žádnou specifickou podporu energetických a průmyslových plodin.

Je třeba věnovat úsilí hledání dalších vhodných plodin, úspornějších technologií a ekologicky příznivých forem spalování biomasy. Dalším důležitým předpokladem pro rozšíření využití energetických plodin v ČR bude také odstranění skrytých dotací fosilních paliv a narovnání jejich cen se skutečnými náklady.

Příspěvek vznikl jako součást řešení projektu NAZV 1208.

Vznik tohoto článku umožnil grant Nadace Sluníčko číslo 5/03.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist