Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

ZELENÁ ZPRÁVA 2003

03.03.2005  |  124× přečteno      vytisknout článek

Zpráva o stavu zemědělství ČR za rok 2003

Zpráva o stavu zemědělství ČR za rok 2003 (Zpráva 2003) je předkládána proti předchozí Zprávě v zúžené podobě. Další rozsáhlejší změny lze očekávat ve struktuře zprávy za rok 2004 - první „Zelené zprávě“ po vstupu do EU.

Obecně lze konstatovat, že českému zemědělství se podle hospodářského výsledku stále nedaří vykročit z červených čísel, nicméně se podařilo významně snížit celkovou ztrátu. Z propočtu hospodářského výsledku podle výběrového šetření FADN za souhrn podniků právnických a fyzických osob hospodařících na půdě a ze šetření ČSÚ za zemědělské podniky hospodařící bez půdy vychází (po započtení osobního důchodu u podniků fyzických osob) souhrnná ztráta za zemědělství ČR 1,1 mld. Kč.V porovnání s rokem 2002 se jedná o snížení celkové ztráty o 2,4 mld. Kč. Zlepšení hospodářského výsledku se projevilo u všech typů zemědělských podniků.

Dosažený výsledek hospodaření byl, obdobně jako v předchozích letech, v podnicích právnických i fyzických osob výrazně ovlivňován dotacemi provozního charakteru, které se směrem k lepším přírodním podmínkám snižovaly. Bez těchto dotací by zemědělské podniky ve všech typech oblastí hospodařily se ztrátou narůstající směrem k méně příznivým oblastem.

Z provedených šetření je zřejmé, že se daří naplňovat hospodářskou politiku státu usilující o vyrovnání ekonomických podmínek podniků hospodařících v různých půdně-klimatických oblastech. Zejména se podařilo posílit podpory směrem k podnikům, které hospodaří v méně příznivých oblastech a ve prospěch mimoprodukčních funkcí.

Daný výsledek byl dosažen za situace, kdy hrubá zemědělská produkce celkem (v s. c. roku 1989) na základě odhadů ČSÚ v porovnání s rokem 2002 poklesla o 7,6 %. Meziročně se snížila rostlinná produkce o 13,4 %, živočišná produkce rovněž poklesla, avšak ve výrazně menší míře, a to o 2,9 %.

Zemědělství bylo v roce 2003, obdobně jako v roce 2002, výrazně postiženo nepříznivými podmínkami, zejména vláhovým deficitem, což se spolu s dalším meziročním poklesem CZV muselo projevit v poklesu zemědělské produkce i v trvajícím záporném hospodářském výsledku.

Obdobně jako v předchozích letech představuje tabulková příloha utříděný přehled sociálně-ekonomických a výrobních ukazatelů vycházejících z podkladů ČSÚ, z rezortní statistiky, z výběrového šetření FADN (počet respondentů se zvýšil na 1 577) a z dalších zdrojů.

Přílohou Zprávy 2003 je samostatná publikace „Výběrové šetření hospodářských výsledků podnikatelských subjektů v zemědělství za rok 2003 v síti testovacích podniků FADN CZ“.

V souvislosti se získáváním statistických údajů je třeba poděkovat za dobrou spolupráci odboru statistiky zemědělství a lesnictví a dalším útvarům ČSÚ, Ministerstvu životního prostředí, Ministerstvu pro místní rozvoj, Ministerstvu průmyslu a obchodu, Ministerstvu financí, výzkumným ústavům rezortu zemědělství a dalším institucím. Stejně tak zasluhují poděkování všichni respondenti zahrnutí do výběrového šetření FADN, kteří dlouhodobě poskytují nezbytné podklady k propočtům a hodnocení výsledků hospodaření zemědělských podniků.

Číselné údaje Zprávy 2003 jsou uváděny v hodnotách, které byly k dispozici k 23. dubnu 2004. V řadě případů jde tedy o předběžné údaje, které budou revidovány v následující Zprávě. Stejný postup je uplatněn i pro předběžné údaje Zprávy 2002, které jsou v letošní Zprávě uvedeny v revidovaných hodnotách. V několika případech, v důsledku nově zjištěných skutečností, došlo k revizi i některých starších údajů.

Ke stažení zde: ZELENÁ ZPRÁVA 2003

Zdroj: MZe


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist