Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sedlák věří, že Mexičané odejdou

22.07.2005  |  zdroj: Podniky a trhy  |  134× přečteno      vytisknout článek

Sedlák věří, že Mexičané odejdou S pýchou prochází Jan Rajter, sedlák z Moravěvsi na Mostecku, kolem pole už vysoko vzrostlé kukuřice. Má dobrý pocit. Nejen z očekávané úrody, ale i z posledních událostí kolem letitého sporu farmářské rodiny s investorem nedaleké továrny mexické společnosti Nemak. Počátkem týdne totiž zrušil ústecký krajský soud dvě stavební povolení na obslužné komunikace a následně i územní rozhodnutí na stavbu celé továrny.
Komunikace i továrna v průmyslové zóně Joseph už stojí a vůbec není jisté, že by je museli Mexičané nakonec zbourat. Rajterovi ale věří, že Nemak jednou zmizí, nebo se alespoň zabrání plánovanému několikanásobnému rozšíření slévárenského provozu. Ten byl předloni postaven v poslední zachovalé zemědělské oblasti Mostecka s požehnáním krajských i státních orgánů, ale přes odpor části místních lidí.
"Je to zvrat. Podívejte, padesát let se tady budoval komunismus a zbourali jsme ho hned. Proč by nemohl rychle odejít i Nemak?" říká Rajter, jednasedmdesátiletý sedlák, který už v padesátých letech ve Slezsku doplatil na násilnou kolektivizaci a na Mostecku hospodaří už přes třicet let.
Rajterovi se nehodlají smířit s hrozbou, kterou pro jejich úrodu znamenají zplodiny - zřejmě i toxické dioxiny ze sousední továrny na výrobu hliníkových součástí pro automobilové motory.
"Pořád se mluví o ekologických potravinách, ale mocipáni si zřejmě nevidí do talíře. Mluvili by ale jinak, kdyby jim někdo chtěl tohle postavit za domem," mává farmář rukou někam směrem k továrně.

Sedlák symbolizuje odpor
Farmářova rodina se už za čtyři roky, co válčí s Nemakem, stala mediálně známým symbolem boje proti státem podporované movité korporaci. Záplava podaných žalob a odvolání provází celou kauzu, vzniklou poté, co Nemak musel po protestech tisíců lidí upustit od stejného záměru v Plzni.
V Moravěvsi, úřadem příslušící k obci Havraň, Rajterovi takovou podporu nezískali. Tamní radnice totiž zhatila dva pokusy o vypsání místního referenda, nemalá část místních lidí uvěřila slibům investora i lidem z vlády v čele s tehdejším premiérem Milošem Zemanem na zřízení až tisícovky pracovních míst. To zní v oblasti, která patří v Česku k nejvíce postiženým nezaměstnaností, obzvlášť lákavě.
Nejúčinnější pomocí se tak farmářům z Moravěvsi stali oslovení právníci z brněnského Ekologického právního servisu, kteří mimo jiné přispěli k tomu, že Nejvyšší správní soud nedávno upozornil na zásadní chyby v procesu přípravy stavby a případem se tak musí opět zabývat ústecký krajský soud.
"Kvůli tomu, že soud hned zkraje nezakročil a teprve po zásahu Nejvyššího správního soudu přistoupil k přezkoumání celé záležitosti, byly stavby protiprávně postaveny," hodnotí situaci právník EPS Pavel Franc.
Ekologičtí právníci tvrdí, že Nemak je modelový případ špatného postupu úřadů a ustupování velkému investorovi. "Tady nejde o jednu továrnu, jde o celý systém a o chování politiků, kteří vycházejí vstříc velkému investorovi. Nemak je ten nejviditelnější případ," říká Franc. Podle něj je dodnes záhadou, proč bylo pro výstavbu továrny vybráno právě místo na nejúrodnější půdě v regionu.
"To mi do dneška vrtá hlavou, přitom továrna mohla stát kdekoliv jinde, " dodává Franc.

Motejl: Nezákonný postup
Nejde jen o výběr lokality. Už ombudsman Otakar Motejl před časem upozornil na nezákonný postup v přípravě stavby, konkrétně při posuzování žádosti o vyjmutí pozemků pro Nemak ze zemědělského půdního fondu. Úřady - centrální i krajské - ale odmítají, že by postupovaly nezákonně nebo zatajovaly informace.
"Předně musím důrazně odmítnout jakékoli zmínky o korupci. Považuji je za zcela nesmyslné, nemístné a zavádějící. Krajský úřad Ústeckého kraje postupuje ve správních řízeních souvisejících s Nemakem zcela nestranně a v souladu se zákonem," brání se v jednom z tiskových prohlášení mluvčí Krajského úřadu v Ústí nad Labem Romana Žatecká. Zástupci Nemaku se k celé věci včera nevyjádřili, už dříve ale prezident firmy Jorge Rada označil zprávy o nezákonném územním řízení za lživá tvrzení.
Politici od počátku investice tvrdí, že je příchod Nemaku pro severočeský region nesmírně důležitý. Mluví o strukturálně ohroženém regionu, hrozivé nezaměstnanosti, a to přesto, že firma dosud k jejímu snížení nijak výrazně nepřispěla.
Zmocněnec vlády pro severozápadní Čechy Vlastimil Aubrecht označuje nesrovnalosti kolem povolování stavby za formální chyby. "V případě odchodu společnosti Nemak z regionu do zahraničí pak hrozí nebezpečí dalších arbitráží," varuje.
Expremiér Zeman už v roce 2002 v televizi Nova označil hlavní viníky průtahů stavby. "Ekologičtí aktivisté, a já bych řekl, v tomto případě ekologičtí fundamentalisté, dělají všechno pro to, aby se ten závod nepostavil," vyjádřil se tehdy Zeman.
Většině lidí v Havrani je Nemak lhostejný. Možná i proto, že v továrně našla práci jen hrstka místních. "Tak tři nebo čtyři. Ostatní dojíždějí odevšad. Jenže ani Rajter lidem bez práce nepomůže. Nevezme nikoho, ale přitom sám určitě chudý není," říká u sklenice budvaru na adresu farmáře mladý muž v havraňské hospodě.
A jeho sousedka u stolu se přidává: "Nemyslím, že by nám tady Nemak škodil. Určitě nadělá míň škody než kdysi nedaleká chemička - Stalinovy závody".

Hledají se lepší politici
Na pět set sedmdesát vlastních i pronajatých hektarů, dvě stě sedmdesát kusů hovězího dobytka a padesát prasat si Rajterovi skutečně musí vystačit sami. Na tu největší dřinu má Jan Rajter k ruce syna a dva vnuky. K dispozici jim je moderní technika a peníze musí zbýt i na nákup půdy. Zaměstnance by ale farma neuživila.
"Lidí bez práce je tu tolik proto, protože stát tady nechal padnout příliš mnoho firem. Kam zmizeli všichni ti slušní a schopní politici, kteří tenhle stát kdysi vybudovali?" ptá se starý sedlák nad otevřenou stránkou časopisu s fotografií prezidenta Masaryka.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist