Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Letošní září bude poprvé patřit ekologickým zemědělcům a biopotravinám

04.08.2005  |  zdroj: MŽP  |  123× přečteno      vytisknout článek

Letošní září bude poprvé patřit ekologickým zemědělcům a biopotravinám

Září 2005 se stane poprvé v historii Měsícem biopotravin a ekologického zemědělství. „Několik desítek akcí v průběhu celého měsíce září by mělo odstartovat tradici září jako měsíce, věnovaného propagaci ekologického zemědělství, ekofarmářů a jejich produktů – biopotravin,“ říká koordinátor akce Tomáš Václavík ze Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO. Akci, kterou pořádají sami ekologičtí farmáři a prodejci biopotravin, zaštítili společně ministr životního prostředí Libor Ambrozek a ministr zemědělství Petr Zgarba. Heslem celozářijové akce je slogan „Ochutnej ten rozdíl!“ [1].

 

Během celého září se mohou lidé těšit mimo jiné na ochutnávky potravin, či biojarmarky, biodožínky, spotřebitelské soutěže a podobně. Již dnes je v  provozu internetová stránka Měsíce biopotravin na adrese www.mesicbiopotravin.cz. Na ní je k dispozici kompletní seznam všech dosud známých akcí, které v rámci Měsíce biopotravin proběhnou, informace o ekologickém zemědělství i biopotravinách, adresy prodejen těchto potravin či ekofarem.

 

Ekologické zemědělství znamená i významný přínos pro životní prostředí. Ekologičtí farmáři nesmějí používat chemické prostředky ani jako hnojiva, ani jako ochranu rostlin před škůdci, chorobami či plevelem. Musí zachovávat přísnější standardy pro péči o chovaná zvířata než konvenční zemědělci. Ekologické zemědělství tak pomáhá chránit čistotu vody, rozmanitost živočišných i rostlinných druhů a šetrnými postupy přispívá k ochraně pestřejší kulturní krajiny.

 

Do výsledných výrobků – biopotravin – se nepřidávají umělé přídatné látky, nesmějí se používat geneticky modifikované organismy. Biopotraviny neobsahují zbytky pesticidů či umělých hnojiv.

 

Ekologické zemědělství je v celé Evropě velmi dynamickým oborem. Podle nejčerstvějších údajů evropského statistického úřadu Eurostat [2] se v zemích „staré“ EU15 mezi roky 1998 a 2003 zvětšila rozloha ekologicky obdělávané zemědělské plochy o 21 %. V České republice došlo ovšem za stejnou dobu k nárůstu na téměř čtyřnásobek a dnes tvoří přes 6 % z celkové rozlohy zemědělské půdu u nás [3]. Celkový obrat s biopotravinami na českém trhu dosáhl v roce 2004 234 milionů Kč, což je 30% nárůst oproti roku 2003 a 56% od roku 2002. Každý Čech utratil v roce 2004 průměrně přibližně 23 Kč za biopotraviny. V roce 2004 existovalo u nás 836 ekologických farem a 116 výrobců biopotravin.

 

 

Další informace:

http://www.mesicbiopotravin.cz

http://www.pro-bio.cz

http://www.kez.cz

http://www.mze.cz

http://epp.eurostat.cec.eu.int/pls/portal/url/page/SHARED/PER_AGRFIS

www.agronavigator.cz

 

 

Poznámky:

[1] Loga ke stažení najdete na http://www.env.cz v rubrice Tiskové zprávy či na http://www.mesicbiopotravin.cz.

[2] Viz zprávu Eurostatu, zveřejněnou 19. 7. 2005 na stránce http://epp.eurostat.cec.eu.int. Přímý odkaz rovněž z této tiskové zprávy na stránce MŽP – http://www.env.cz.

[3] Podle statistik KEZ, o.p.s. (viz http://www.mesicbiopotravin.cz) bylo v ČR v roce 1998 71 621 ha ekologicky obdělávané zemědělské půdy, v roce 2003 už 254 995 ha a v roce 263 299 ha. Téměř 90 % ploch v ekologickém režimu hospodaření u nás ovšem bohužel tvoří trvalé travní porosty (louky a pastviny) a pouze 7,9 % orná půda, sady a vinice.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist